11 دلیل و نحوه برخورد با کودک بهانه گیر

توسطفرشته فرهنگ

اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱ به روز رسانی : اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱
کودک بهانه گیر کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

نوزادان تا حدود سه سالگی نمی توانند به شیوه بزرگترها ارتباط برقرار کنند. بنابراین اگر کودک بهانه گیر دارید. همیشه به پای بدعنق بودن او نگذارید. زیرا نوزادان به عنوان نوعی ارتباط برای گفتن یا بیان ناراحتی شان در مقابل بزرگترها از بهانه گیری و گریه خود استفاده می کنند. و اغلب نیز این نق نق و بهانه گیری ممکن است صبر والدین را لبریز کند. بنابراین در چنین شرایطی برای مدیریت کودک خود چه می کنید؟ در ادامه بخوانید تا بدانید دلیل و نحوه برخورد با کودک بهانه گیر چیست.

مطلب مرتبط: ۱۳ روش خانگی موثر برای درمان استفراغ در کودکان

دلیل و نحوه برخورد با کودک بهانه گیر

بهانه گیری کودکان را می توان به عنوان نوعی اعتراض آن ها در مقابل نیازهایشان دانست. ممکن است کودک در پاسخ به چیزی یا برای ابراز احساساتی مانند گرسنگی، درد و خستگی شروع به نق زدن کند. نوزادان معمولا در ماه چهارم زندگی خود یا چند ماه پس از آن شروع به بهانه گیری می کنند. بنابراین، بهانه گیری آن ها یک فریاد برای برقراری ارتباط است. اما پیام های مختلفی که نوزاد می تواند با بهانه گیری منتقل کند چیست؟ در ادامه در مورد آن به شما می گوییم.

چرا نوزادان بهانه گیری می کنند؟

دلایل نق زدن کودکان می تواند از کسالت یا به طور کلی اعتراض آن ها در مقابل مشکل سلامتی برای آن ها باشد.

مطلب مرتبط: تست شکم برای تعیین جنسیت نوزاد؛ روشی جالب برای پیش بینی جنسیت کودک شما

کودک بهانه گیر است زیرا نمی تواند فراتر از یک محدوده ارتباط برقرار کند

کودک شما برای اولین بار پس از اتمام چهار ماهگی شروع به نق نق و بهانه گیری می کند. متوجه خواهید شد که آن ها در موقعیت های مختلف به طور متفاوتی حرف می زنند. با وجود این، دامنه ارتباط موثر آن ها محدود است. و کودک نمی تواند احساسات پیچیده خود را از طریق اصوات به اشتراک بگذارد. در نتیجه، بیشتر نوزادان ممکن است به بهانه گیری متوسل شوند. به عبارت دیگر، نق زدن بهترین راه برای نوزادانی است که هنوز نمی توانند صحبت کنند. تا احساسات خود را به سرعت منتقل کنند.

کودک بهانه گیر برای گرسنگی خود نق می‌زند

نوزادان دایره لغات محدودی دارند و توانایی های گفتاری بالا ندارند. بهترین راهی که آن ها می توانند افکار خود را به اشتراک بگذارند، بهانه گیری و گریه کردن است. اگر کودک شما بهانه گیری می کند، به احتمال زیاد گرسنه است و شیر می‌خواهد.

مطلب مرتبط: تغذیه در دوران بارداری: با این ۱۱ مواد  غذایی کودک تان باهوش و چشم رنگی می شود

کودک بهانه گیر خستگی خود را با نق زدن بیان می‌کند

کوچولوی شما نیاز به استراحت و خواب زیادی دارد. و هر فعالیتی مانند یک سفر طولانی با ماشین می تواند به سرعت او را خسته کند. اگر کودک شما بعد از ساعت‌های طولانی بیدار ماندن بهانه می‌گیرد، به این معنی است که او خسته است و می‌خواهد بخوابد. معمولا نق زدن در چنین مواردی با تحریک پذیری عمومی و بی علاقگی به تعامل با دیگران همراه خواهد بود.

کودک وقتی نق می‌زند که نیاز به تعویض پوشک دارد

دفعه بعد که کودکتان بهانه گرفت، فورا پوشک او را چک کنید. به احتمال زیاد آن ها فقط مدفوع یا ادرار کرده اند و نیاز به تعویض پوشک دارند. نق زدن تنها راهی است که آن ها به شما می گویند – پوشک خیس را عوض کنید، و ناراحتی آن ها را از بین ببرید.

مطلب مرتبط: آیا اختلال لکنت زبان در کودکان قابل اصلاح است؟

احساس گرما یا سرما کودک را بهانه گیر می‌کند

حتما اتفاق افتاده که در یک صبح سرد کودک را درون حمام گرم برده اید و نوزاد ناگهان شروع به گریه کرده است. به احتمال زیاد، آن ها سعی می‌کنند به شما بگویند که آب کاملا گرم نیست. نوزادان به نوسانات دما حساس هستند و زمانی که آن را مطابق میل خود نمی دانند می توانند بهانه بگیرند. حتی شاید زمانی که کودک خود را به مکان جدیدی که دمای آن برای نوزاد خیلی گرم یا سرد است نیز اتفاق بی افتد.

ممکن است تب، بثورات پوستی یا درد باشد علت بهانه گیری کودک باشد

کودک شما ممکن است به دلیل تب احساس ناراحتی کند و از طریق نق زدن با شما ارتباط برقرار کند. بنابراین، بررسی کنید که آیا نوزاد شما تب، گزیدگی نیش حشره یا بثورات خارش دار دارد که باعث تحریک او شده است. با بزرگ تر شدن نوزادان، آن ها تحرک بیشتری خواهند داشت. آن ها می خزند که می تواند باعث کبودی روی اعضای بدنشان شود. بهانه گیری راهی برای ابراز درد در صورت کبودی یا جراحت است. در صورت گریه کردن، بدن کودک خود را بررسی کنید تا خراش یا کبودی ایجاد نشده باشد.

مطلب مرتبط: پیش‌ بینی رنگ چشم نوزاد؛ آیا رنگ چشم کودک شما تغییر می کند؟

آروغ زدن کودک را بهانه گیر می‌کند

احتمالا تجربه کرده اید که بعد از یک وعده غذایی، کودک شما بدون دلیلی شروع به بهانه گیری یا گریه کند. بله بهانه و نق نق او به خاطر هوایی است که در گلوی او گیر کرده یا گاز معده او است که سبب ناراحتی اش شده است. یک ضربه ملایم به پوشت کودک و آروغ زدن او را راحت خواهد کرد.

وقتی کودک بهانه می‌گیرد یعنی نیاز به نوازش دارد

کودک شما می تواند برای شما بهانه گیری کند تا او را در آغوش بگیرید. نق زدن می‌تواند یکی از راه‌هایی باشد که از شما می‌خواهند «نزدیک او بمانید» یا «او محکم در آغوش بگیرید». فقط میل آن ها به داشتن احساس امنیت و توجه است که ممکن است آن ها را نق نقو کند. تحقیقات نشان می دهد که نوزادان ممکن است گریه کنند یا بهانه گیری کنند تا توجه کامل والدین خود را به دست آورند. که حتی می تواند منجر به تربیت سالم شود، زیرا والدین همیشه برای محافظت و تغذیه کودک به او توجه می‌کنند. و او با حس محبت بیشتر، اعتماد بنفس بیشتری خواهد داشت.

مطلب مرتبط: عادت دروغگویی در کودکان: چرا کودکان دروغ می گویند و چگونه مداخله کنیم؟

بیش از حد خسته است و از خواب امتناع می کند

نوزادان بیش از حد خسته معمولا تمایلی به خوابیدن ندارند. در چنین مواردی، از تماس چشمی با آن ها خودداری کنید. زیرا حرکات شما نیز ممکن است برای کودک خسته کننده باشد. کودک را به یک اتاق تاریک و ساکت ببرید و او را به خوابیدن وادار کنید. بهانه گیری همیشه هم علامت مثبت نیست. گاهی اوقات، ممکن است نتیجه مشکلات در سلامت او باشد که کودک شما قادر به برقراری ارتباط در مورد آن نیست.

دلایل بحرانی یک کودک بهانه گیر

مشکلات زبانی ناشی از اوتیسم

نوزادانی که با اوتیسم متولد می شوند، در رشد زبانی اختلال دارند. این یعنی کودک کمتر کلمات جدید برای صحبت انتخاب می کند. و احتمال نقص در ارتباط کلامی او بیشتر است. کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است به دلیل مشکلات ناشی از ناتوانی در برقراری ارتباط با افکار در ذهنش بهانه گیری کند. این احتمال بیشتر زمانی اتفاق می افتد که شما چیزی می گویید یا انجام می دهید که کودک قادر به درک آن نیست. و در واکنش به آن مشکل دارد.

مطلب مرتبط: ۸ مهمترین اشتباهات روابط زناشویی مربوط به اختلال غفلت عاطفی دوران کودکی

برخی از نوزادان مبتلا به اوتیسم ممکن است در هضم اسیدهای آمینه پروتئین گلوتن مشکل داشته باشند. مانند غلاتی مثل گندم، جو، چاودار و جو دوسر که در آن پروتئین و گلوتن وجود دارد. این غذاها معمولا به نوزادانی که از شیر گرفته می شوند داده می شود. زنجیره های اسید آمینه ناگسستنی به نام پپتیدها دیواره روده را شکسته و از طریق جریان خون به مغز می رسند. هنگامی که این اتفاق می افتد، سیستم ایمنی بدن شروع به دادن هشدار می‌کند و یک واکنش آلرژیک ایجاد می کند. که ممکن است منجر به معده درد و علائم عصبی مانند بیش فعالی، پرخاشگری، و بهانه گیری مزمن در کودک شود.

رفلاکس گوارشی

نوزادان به دلیل رشد ناکافی اسفنکتر تحتانی مری. جایی که مجموعه‌ای از ماهیچه‌ها در نقطه‌ای که مری به معده می‌رسد، به رفلاکس معده و روده مبتلا می‌شوند. وظیفه اصلی آن جلوگیری از برگشت محتویات معده به مری است. در نوزادان، یک اسفنکتر ضعیف، مقداری اسید معده را به مری می‌فرستد و باعث درد و سوزش می‌شود. و گریه یا بهانه گیری یکی از علائم این بیماری در کودک شما است. در چنین مواردی، کودک شما ممکن است چند دقیقه پس از شیر خوردن یا در حین شیر خوردن شروع به گریه یا بهانه گیری کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *