روش های خانگی برای تقویت مژه ها

خیلی راه های ساده و راحت برای برآورده شدن آرزوی شما برای داشتن مژه های بلند و پرپشت وجود دارد. چون داشتن مژه های ضخیم و بلند نه تنها زیبایی بخش است بلکه بر محافظت از چشمان شما در برابر شن، گرد و غبار و مواد زائد موثر است. به علاوه آرایش چشم شما با مژه های بلند جادویی می شود. با این حال، گاهی اوقات به دلیل عوامل مختلف، از جمله افزایش سن و شرایط پزشکی مانند هیپوتریکوزیس، مژه ها می ریزد یا نازک می شود. بنابراین در این مطلب از سری مطالب سبک زندگی به روش های خانگی برای تقویت مژه ها می پردازیم. با این روش های خانگی مژه های بلند و پرپشتی داشته باشید.

1. روش های خانگی برای تقویت مژه ها ، روغن کرچک

اسید ریسینولئیک جزء اصلی روغن کرچک است و حدود 90 درصد آن را تشکیل می دهد. این اسید پتانسیل کمک به ریزش مو را دارد. بنابراین، شاید یک گزینه جایگزین برای حفظ ضخامت مژه های شما نیز باشد.با این حال، یک مورد بالینی نشان می دهد که ویسکوزیته بالای روغن کرچک ممکن است منجر به مات شدن مو و خشکی شدید شود. بنابراین، قبل از اینکه این دارو را امتحان کنید، با یک متخصص پوست مشورت نمایید.

روش استفاده: به 1 قاشق چایخوری روغن کرچک فشرده و چند سواب پنبه نیاز دارید. قبل از استفاده از روغن کرچک، مژه های خود را کاملا با آب تمیز کنید و با یک پاک کننده ملایم آن ها را خشک کنید. سواب پنبه ای را به روغن کرچک فشرده آغشته کنید و آن را در امتداد خطوط مژه بالا و پایین بمالید. از ورود روغن به چشم خودداری کنید. روغن را یک شب روی پوست نگه دارید و صبح روز بعد آن را بشویید.

2.روغن نارگیل

روغن نارگیل به دلیل اثر نافذ آن برای مراقبت از مو مورد استفاده قرار می گیرد ضمنا به جلوگیری از ریزش پروتئین مو نیز کمک می کند. از این رو، ممکن است برای درمان مژه های نازک و آسیب دیده و کمک به رشد مجدد آنها نیز استفاده شود. با این حال، هنگام استفاده از روغن نارگیل مراقب باشید زیرا ممکن است لایه‌ای روغنی روی مژه‌های شما باقی بگذارد که آن‌ها را سنگین می کند.

روش استفاده: به 1 قاشق چایخوری روغن نارگیل فشرده و یک دسته سواب پنبه نیاز دارید. قبل از استفاده از روغن، مژه های خود را با آب و صابون ملایم قبل از خشک کردن آنها تمیز کنید. یک سواب پنبه ای را به روغن نارگیل آغشته کنید و آن را در امتداد خطوط مژه بالا و پایین بمالید. از ورود روغن به چشم خودداری کنید. بگذارید روغن یک شب روی پوست بماند. صبح روز بعد آن را بشویید.

3.روش های خانگی برای تقویت مژه ها، ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند به کاهش آسیب اکسیداتیو که باعث افزایش ریزش مو می شود کمک کند. همچنین حاوی ترکیبات توکوترینول است که بدون شک به افزایش تعداد تارهای مو کمک کند. از این رو، ممکن است به بلندتر شدن مژه ها کمک کند.

روش استفاده: ویتامین E را می توان به صورت موضعی روی مژه های خود استفاده کرد. حتی مصرف آن به عنوان مکمل خوراکی بی خطر است. اما قبل از مصرف مکمل ها، برای دوز صحیح با پزشک خود صحبت کنید.

4. چای سبز

چای سبز منبع غنی پلی فنل به نام اپی گالوکاتچین-3-گالات (EGCG) است که می تواند به رشد مو کمک کند. از این رو، ممکن است به رشد مژه های شما نیز کمک کند. روش استفاده: به 1 قاشق چایخوری برگ چای سبز (یا 1 چای کیسه ای) و 1 فنجان آب داغ نیاز دارید. این دو ماده را با هم مخلوط کرده و به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کنید. مایع را صاف کرده و گرم بنوشید. همچنین می توانید چای را خنک کرده و با استفاده از یک سواب پنبه ای آن را به صورت موضعی روی خطوط مژه بالایی و پایینی خود بمالید. چای را دو بار در روز بنوشید و روزانه یک بار به صورت موضعی استفاده کنید.

5. ماساژ

ماساژ به بهبود گردش خون کمک می کند. ماساژ دادن منظم پوست سر، چه با روغن و چه بدون آن، می تواند طول و ضخامت مو را بهبود بخشد. ماساژ ملایم پلک ها بدون شک اثر بخشی فوق العاده ای خواهد داشت.

6. روش های خانگی برای تقویت مژه ها، روغن پوست لیمو

در مطالعه‌ای که در پژوهش انگل‌شناسی منتشر شد، مشخص گردید که روغن لیمو می‌تواند به درمان کنه مژه و رشد سریع‌تر مو کمک کند. اما این مطالعه را روی خرگوش ها تست کردند. زیرا برای اطمینان کامل مطالعات بیشتری برای اثبات اثرات مشابه بر انسان مورد نیاز است.

روش استفاده: شما به پوست 1-2 لیمو، روغن نارگیل یا زیتون و سواب های پنبه ای نیاز دارید. پوست لیمو را در یک شیشه کوچک بریزید و چند قاشق غذاخوری روغن زیتون یا نارگیل به آن اضافه کنید. پوست ها را با قاشق روی شیشه فشار دهید تا روغن های پوست، گرفته شود. اجازه دهید مخلوط یک شب بماند. یک سواب پنبه ای را به مخلوط آغشته کنید و آن را روی خطوط مژه بالا و پایین خود بمالید ولی مراقب چشم تان باشید. بگذارید چند ساعت بماند و سپس آن را بشویید. می توانید این کار را 1-2 بار در روز انجام دهید یا اینکه مخلوط را یک شب در خطوط مژه هایتان بگذارید.

7. وازلین

وازلین (ژله نفتی) می تواند پلک های شما را مرطوب کند و از آسیب بیشتر به مژه ها جلوگیری نماید. با این حال، هیچ مطالعه ای در مورد توانایی آن در کمک به رشد مژه وجود ندارد.

روش استفاده: مقداری وازلین (در صورت نیاز) روی یک سواب پنبه ای بردارید و آن را روی پلک های بالا و پایین بمالید. مطمئن شوید که به چشم تان وارد نخواهد شد. بگذارید یک شب روی پوست بماند و صبح روز بعد آن را بشویید.

8. کره شیا

کره شیا سرشار از ویتامین ,C آنتی اکسیدان ها است. ضمن اینکه باید یادآور شد که خاصیت ضد التهاب طبیعی نیز دارد. ویتامین C از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و کلاژن را تقویت می کند. از این رو، کره شیا ممکن است به شما کمک کند تا ضخامت مژه های خود را حفظ کرده و رشد آنها را تقویت کنید.

روش استفاده: مقدار کمی کره شیا را بردارید و آن را بین انگشتان خود بمالید تا ذوب شود. سپس روی مژه های بالا و پایین خود قرار دهید. بگذارید یک شب روی آنها بماند.

9. روش های خانگی برای تقویت مژه ها، روغن زیتون

روغن زیتون حاوی یک ترکیب فنلی به نام اولئوروپئین است. در یک مطالعه روی موش، محققین تاثیر اولئوروپئین را در رشد مو مشاهده کردند. نظر به این شواهد می توانید از آن برای بلندتر شدن مژه هایتان کار بگیرید.

روش استفاده: شما به 3-4 قطره روغن زیتون و 1-2 سواب پنبه نیاز دارید. چند قطره روغن زیتون را روی پنبه بریزید و آن را به مژه های بالا و پایین بمالید. بگذارید روغن به مدت 5 تا 10 دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب ولرم شستشو دهید.

10. مکمل بیوتین

کمبود بیوتین می تواند باعث ریزش مو در پوست سر، ابروها و مژه ها شود. مصرف مکمل های بیوتین ممکن است به بهبود این وضعیت کمک کند. برای دوز صحیح مکمل های بیوتین با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت نمایید.ترکیبی از این درمان ها ممکن است به مدیریت مژه های نازک شما کمک کند. با این حال، برای جلوگیری از آسیب بیشتر و نازک شدن مژه های خود، باید چند یک سری تغییرات در سبک زندگی خود بدهید.

چگونه از نازک شدن مژه ها جلوگیری کنیم

از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی کنید که شامل مواد مغذی مانند آهن، روی یا زینک، ویتامین ها، اسیدهای چرب، بیوتین و پروتئین باشد.ومژه ها و پلک های خود را روزانه با استفاده از یک پاک کننده ملایم یا شامپوی پلک تمیز کنید.از استفاده از محصولات آرایش چشم با کیفیت پایین خودداری نمایید.از هرگونه آرایش چشمی که باعث بروز آلرژی می گردد خودداری کنید.با آرایش نخوابید یعنی قبل از رفتن به رختخواب آرایش تان را پاک کنید.استفاده از فرمژه را متوقف کنید.محدود کردن استفاده اکستنشن مژه.

چه چیزی باعث نازک و کوتاه شدن مژه ها می شود؟

مژه های شما ممکن است به دلایل مختلفی از بین برود، مانند:افزایش سن، این شایع ترین علت ریزش مژه است که با افزایش سن، هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.یائسگی، از آنجایی که استروژن نقش مهمی در تولید کلاژن برای حفظ سلامت پوست و مو دارد، کاهش سطح آن در دوران یائسگی ممکن است منجر به نازک شدن مژه ها شود.عدم تعادل هورمونی، عدم تعادل هورمون تیروئید می تواند منجر به آسیب دیدگی پوست و ریزش مو گردد.برخورد خشن با مژه ها، هنگام پاک کردن آرایش چشم، مژه های خود را به شدت مالش دهید.واکنش آلرژیک، به ویژه به محصولات آرایش چشماستفاده از اکستنشن مژه، چسب های مورد استفاده برای چسباندن مژه مصنوعی حاوی مواد شیمیایی هستند که ممکن است تحریک کننده یا مضر باشند.

به دلیل این واکنش شیمیایی، ممکن است قرمزی، سوزش یا التهاب پلک را تجربه نمایید که یکی از مهم ترین دلایل ریزش مژه می باشد.  فشارشیمی درمانی، داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می شوند اغلب باعث نازک شدن موها و مژه ها می گردد.برخی از شرایط پزشکی، مانند بلفاریت، تیروئید پرکار/ کم کار، پسوریازیس، آلوپسی آره آتا، اگزما یا تریکوتیلومانیاعدم رعایت بهداشت زیبایی، مانند ماندن آرایش چشم در طول شب می تواند باعث نازک شدن مژه ها شود.اگر علائم دیگری  همراه با نازک شدن مژه ها را احساس کردید، به شدت توصیه می شود که با پزشک مشورت نمایید تا از احتمال وجود یک بیماری زمینه ای جلوگیری گردد.

 

لینک های مرتبط

خواص چای دارچین: ۱۵ خاصیت بی نظیر چای دارچین برای پوست، مو و سلامتی

گلیسیرین و کاربرد آن: فواید گلیسرین برای سلامت پوست، مو و ناخن

با این ۱۰ درمان خانگی موثر دیگر نگران شوره سر تان نباشید!

نحوه استفاده از روغن ویتامین E برای ناخن های درخشان و سالم

رفع تیرگی زیر بغل با موثر ترین روش های خانگی

۷ روش خانگی فوق العاده موثر برای موهای خشک و وز

 

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *