انتخاب پالت رنگ عالی تاثیر رنگ اتاق خواب بر خلق و خو

این ابزار ساده می تواند به شما کمک کند ترکیب رنگی را انتخاب کنید که به خوبی با هم هم‌خوانی دارند. اصول اولیه نحوه کار چرخه رنگ را بیاموزید تا با موفقیت تئوری رنگ را در دکوراسیون خود اعمال کنید و به این ترتیب یک انتخاب پالت رنگ عالی داشته باشید.

هنگام انتخاب رنگ، یکی از رایج ترین نگرانی ها این است که کدام رنگ ها با هم هماهنگ می‌شوند. چرخه رنگ ابزار ساده ای است که می تواند به پاسخ به این سوال کمک کند. هر ترکیب رنگ تزئینی را می‌توان با محل قرارگیری آن در چرخه رنگ، نموداری که رنگ‌های رنگین کمان را ترسیم می‌کند، تعریف کرد. با تقسیم طیف به 12 رنگ: سه رنگ اصلی، سه رنگ ثانویه و شش رنگ درجه سوم، روابط رنگ با یکدیگر را آسان‌تر می‌کند. هنگامی که نحوه استفاده از تئوری چرخ رنگ و صدها ترکیب آن را یاد گرفتید. چرخه رنگ می تواند مرجع مفیدی برای تصمیم گیری در مورد انتخاب رنگ‌ها در دکور خانه شما باشد.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین رنگ جذاب ناخن برای کسانی که می خواهند عید امسال متفاوت باشند

چرخ رنگ چگونه کار می کند

برای تعیین رنگ بین رنگ های اولیه، ثانویه و ثالث به نمودار چرخه رنگ نگاه کنید. رنگ های اصلی قرمز، آبی و زرد هستند. این رنگ ها خالص هستند. به این معنی که شما نمی توانید آن ها را از رنگ های دیگر ایجاد کنید. و همه رنگ های دیگر از این سه رنگ ایجاد می شوند. بین پره‌های رنگ اصلی که در چرخه رنگ فاصله دارند، رنگ‌های ثانویه قرار دارند: نارنجی، سبز و بنفش. این رنگ‌ها بین رنگ‌های اولیه در چرخه رنگ قرار می‌گیرند. زیرا زمانی که قسمت‌های مساوی از دو رنگ اصلی ترکیب می‌شوند، این رنگ ها تشکیل می‌شوند. رنگ های سوم از ترکیب یک رنگ اصلی با یک رنگ ثانویه در کنار آن، در چرخه رنگ تشکیل می شوند. با هر ترکیب (اولیه با اولیه، سپس اولیه با ثانویه)، رنگ‌های حاصل شده وضاحت رنگی کمتری دارند.

مطلب مرتبط: ۵ روش تزئینی قدیمی دکوراسیون خانه که باید چیزهایی جدید را جایگزین آن کرد!

نحوه استفاده از چرخ رنگ برای ساخت طرح های رنگی

برای کمک به ترکیب رنگ ها و ایجاد پالت هایی با درجات مختلف کنتراست، می توانید بر تقسیم بندی چرخه رنگ تکیه کنید. چهار نوع رایج از طرح‌های رنگی وجود دارد که از چرخه رنگ مشتق شده‌اند.

1. طرح رنگ تک رنگ

این ترکیب‌های تن به تن از چندین سایه (افزودن سیاه) و ته رنگ (افزودن سفید) یک رنگ برای یک پالت ظریف استفاده می‌شود. به آبی کم رنگ، آبی آسمانی و سرمه ای فکر کنید. اگرچه ظاهر تک رنگ، ساده ترین طرح رنگ برای درک درست تر آن است، اما شاید دشوارترین طرح نیز همین باشد. اتاقی که فقط با یک رنگ پر شده باشد، بسته به نحوه ترکیب آن، می تواند خسته کننده یا طاقت فرسا باشد.

مطلب مرتبط: ترندهای رنگ ۲۰۲۲ که می توانید هنگام تزئین خانه خود از آنها استفاده کنید

به عنوان مثال، این اتاق یک پالت تک رنگ را نشان می دهد که به لطف سایه ها و بافت های مختلف دکور شده است. طرح رنگ اتاق خواب به رنگ صورتی در چرخه رنگ بیشتر همخوانی دارد. اما شامل رنگ های مختلفی است که از رژگونه صورتی تا رژگونه آجری را شامل می شود. رنگ صورتی پودری ملایم، دیوارهای رنگ شده را که بزرگترین بخش اتاق هستند، می پوشاند. پارچه‌های صورتی روشن‌تر در بالش‌های خواب، دکور اتاق را کسل کننده نشان می‌دهد. در نهایت، یک فرش بافته شده رنگی، تنوع رنگ دکور اتاق را ظریف و شیک نشان می‌دهد.

مطلب مرتبط: ۱۴ بهترین رنگ برای اتاق خواب که فضایی پر از آرامش برای تان فراهم می کند

2. انتخاب پالت رنگ عالی، طرح رنگ مشابه

برای کمی کنتراست بیشتر، یک پالت مشابه شامل رنگ‌هایی است که در کنار هم روی چرخ قرار دارند. مانند نارنجی، زرد و سبز، برای ایجاد حسی رنگارنگ اما آرامش‌بخش. رنگ های همسایه در ارتباط با یکدیگر به خوبی هماهنگ هستند. زیرا رنگ هایی با پایه یکسان است. کلید موفقیت برای این طرح رنگی، این است که یک سایه را به عنوان رنگ اصلی یا غالب در اتاق انتخاب کنید. این رنگی است که شما بیشتر باید بکار ببرید. سپس یک، دو یا سه سایه را برای استفاده محدود از رنگ تاکیدی خود انتخاب کنید.

این اتاق نشیمن طرحی مشابه از آبی، بنفش و فوشیا را نشان می دهد. یک مبل بنفش سایه غالب این دکور است. در حالی که فوشیا پر جنب و جوش و رنگی روی کوسن‌ها و در گل آرایی ترکیب زیبایی پدید آورده است. از آن جایی که ته رنگ صورتی و آبی و بنفش یکسان است، با طراحی چرخ رنگ مطابقت بیشتری دارند. و در این دکور رنگ خاکستری دیوار اتاق باعث برجسته تر شدن رنگ های بکار رفته در وسایل اتاق شده است.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین رنگ های انرژی بخش به خانه که محیط زندگی شما را تغییر می دهند

3. طرح رنگ مکمل

استفاده از دو رنگ، مستقیم در مقابل یکدیگر در چرخه رنگ، مانند آبی و نارنجی، تضمینی برای افزودن انرژی به هر اتاق است. این رنگ های مکمل به خوبی با هم هماهنگ هستند. زیرا از نظر بصری یکدیگر را متعادل نشان می‌دهند. می‌توانید با سایه ها و رنگ‌های مختلف این دو رنگ مکمل را آزمایش کنید تا طرحی را پیدا کنید که برای شما جذاب باشد.

به عنوان مثال، در این اتاق نشیمن، سایه روشن نارنجی به اتاق گرما و روشنایی می‎بخشد. در حالی که آبی کبالتی تیره فضای اتاق را متعادل نشان می‌دهد. نکته کلیدی برای چنین دکورهایی این است که اجازه ندهید یک رنگ از دیگری پیشی بگیرد. به عنوان رنگ دیوار، آبی برجسته تر به نظر می رسد، در حالی که نارنجی به عنوان ته رنگ عمل می کند. این دو رنگ بر روی عناصر دیگر در سراسر فضای اتاق تقسیم می‌شوند تا ظاهری منسجم داشته باشند.

مطلب مرتبط: طراحی اتاق خواب مدرن: ۱۰ بهترین نکات کلیدی در دکوراسیون اتاق خواب

4. انتخاب پالت رنگ عالی،  طرح رنگ سه گانه

طرح با استفاده از سه رنگ با فاصله مساوی روی چرخ، مانند فیروزه ای، فوشیا و زرد-نارنجی، یک پالت ماجراجویانه ایجاد می‌کند. این ترکیب یک پالت رنگ با کنتراست زنده و رنگ های متعادل را تشکیل می دهد. این طرح‌های شاد و پر جنب و جوش در اتاق‌های نشیمن به خوبی هماهنگ هستند. زیرا تمایل دارند حال و هوای شاد و انرژی‌بخشی ارائه دهند. برای ایجاد کنتراست بیشتر یا کاهش روشنایی، از سه رنگ خود در سایه ها و رنگ های مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال، در این اتاق نشیمن رنگارنگ از سایه های اشباع نارنجی و سبز استفاده شده، اما رنگ سوم صرفا در مبل با روکش پاستلی به چشم می خورد.

مطلب مرتبط: سازماندهی یک آشپزخانه کوچک: ۱۰ راه برای به حداکثر رساندن هر سانتی متر از فضا

همان طور که طرح‌هایی را با استفاده از ایده‌های چرخ رنگ ایجاد می‌کنید. به یاد داشته باشید که رنگ به احساسات شما واکنش نشان می‌دهد و می‌تواند بر خلق و خوی شما تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، سبزها آرام‌بخش هستند، در حالی که رنگ‌های زرد نشاط‌بخش و پرانرژی می‌باشند. قرمزهای پررنگ پرشور و جسورانه نمایان می‌شوند، اما صورتی ملایم شیرین و لطیف به نظر می‌رسد. آبی‌ها آرام‌بخش و آرام تلقی می‌شوند. پرتقالی گرم و دنج است. و بنفش، یک رنگ با معنای واقعا پیچیده است. می تواند به عنوان سکسی یا معنوی تعبیر شود.

مطلب مرتبط: ۵ روش تزئینی قدیمی دکوراسیون خانه که باید چیزهایی جدید را جایگزین آن کرد!

رنگ ها به دلیل تداعی گرمی یا سردی در نظر گرفته می شوند. معمولا ما در ذهن رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد را با گرمای خورشید و آتش مقایسه می‌کنیم. رنگ های آبی، سبز و بنفش به دلیل ارتباط با آب، آسمان و شاخ و برگ سرد و خنگ در نظر گرفته می‌شوند. برای داشتن ظاهری متعادل تر، پالت خود را به تمام رنگ های گرم یا همه رنگ های سرد محدود نکنید. اجازه دهید یکی از آن ها تسلط بیشتری بر طرح مورد نظر شما داشته باشد و تم کلی اتاق را تعیین کند. اما مطمئن شوید عناصر مورد نیاز کنتراست در آن قرار داده شود.

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *