درمان خانگی برای تقویت و داشتن مژه‌های بلندتر

شاید شما حتی یک بار به دنبال بهترین راه برای داشتن مژه های پرپشت تر و بلندتر گشته باشید. و در نهایت هیچ چیز مفیدی نمی یابید، اما این بار نه. مژه‌های ضخیم علاوه بر محافظت از چشمان شما در برابر شن، گرد و غبار و مواد زائد، زیبایی جادویی به چشم می‌بخشد. با این حال، گاهی اوقات به دلیل عوامل مختلف، از جمله افزایش سن و شرایط پزشکی مانند هیپوتریکوزیس می‌ریزد یا کم‌پشت می‌شود. در این مقاله راه‌های طبیعی برای درمان مژه‌هایتان و بلندتر و ضخیم‌تر کردن آن ها آورده شده است. با خبرنامه و مطلب درمان خانگی برای تقویت و داشتن مژه‌ بلند همراه باشید.

مطلب مرتبط: پرپشت شدن مژه ها در یک هفته: ۹ ترفند کاربردی که درمدت کوتاهی مژه ها را تقویت کنید

1. درمان خانگی برای تقویت و داشتن مژه‌ بلند با استفاده از روغن کرچک

اسید ریسینولئیک جزء اصلی روغن کرچک است و حدود 90 درصد آن را تشکیل می دهد. این اسید پتانسیل کمک به تقوف ریزش مو را نشان داده است. بنابراین، ممکن است یک گزینه جایگزین برای حفظ ضخامت مژه های شما نیز باشد. با این حال، یک مورد بالینی نشان می‌دهد که ویسکوزیته در روغن کرچک ممکن منجر به مات شدن مو و خشکی شدید آن شود. بنابراین، قبل از این که این دارو را امتحان کنید، با متخصص پوست خود مشورت کنید.

چه باید کرد: به 1 قاشق چایخوری روغن کرچک و چند سواب پنبه نیاز دارید. قبل از استفاده از روغن کرچک، مژه های خود را کاملا با آب تمیز کنید. و با یک پاک کننده ملایم آن ها را خشک کنید. سواب پنبه ای را به روغن کرچک آغشته کنید و آن را در امتداد خطوط مژه بالا و پایین بمالید. از ورود روغن به چشم خودداری کنید. این روغن را شبانه استفاده کنید تا شب روی پوست و مژه های شما مانده و فردا صبح بشویید.

مطلب مرتبط: ۱۲ بهترین نکات آرایش صورت که شما را در سال ببر متفاوت نشان خواهد داد!

2. روغن نارگیل

روغن نارگیل به دلیل اثر نافذ آن برای مراقبت از مو استفاده می‌شود که به جلوگیری از ریزش پروتئین مو کمک می کند. از این رو، ممکن است برای درمان مژه‌های نازک و آسیب دیده و کمک به رشد مجدد آن‌ها نیز استفاده شود. با این حال، هنگام استفاده از روغن نارگیل مراقب باشید. زیرا ممکن است لایه‌ای روغنی روی مژه‌های شما باقی بگذارد که آن‌ها را سنگین کند.

چه باید کرد: به 1 قاشق چایخوری روغن نارگیل و یک دسته سواب پنبه نیاز دارید. قبل از استفاده از روغن، مژه‌های خود را با آب و صابون ملایم قبل از خشک کردن آن‌ها تمیز کنید. یک سواب پنبه ای را به روغن نارگیل آغشته کنید و آن را در امتداد خطوط مژه بالا و پایین بمالید. از ورود روغن به چشم خودداری کنید. بگذارید روغن یک شب روی پوست بماند. صبح روز بعد آن را بشویید.

مطلب مرتبط: ۳ محصول طبیعی که برای رشد مو ضروری هستند!

3. درمان خانگی برای تقویت و داشتن مژه‌ بلند با استفاده از ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند به کاهش آسیب اکسیداتیو که باعث افزایش ریزش مو می‌شود کمک کند. همچنین حاوی ترکیبات توکوترینول است که ممکن به افزایش تعداد تارهای مو کمک کند. از این رو، ممکن است به بلندتر شدن مژه ها کمک کند.

چه باید کرد: ویتامین E را می‌توان به صورت موضعی روی مژه های خود استفاده کنید. حتی مصرف آن به عنوان مکمل خوراکی بی خطر است. اما قبل از مصرف مکمل ها، برای دوز صحیح با پزشک خود صحبت کنید.

مطلب مرتبط: ۱۲ رمز و راز داشتن چهره ای خیره کننده و زیبایی بدون آرایش

4. چای سبز

چای سبز منبع غنی پلی فنل به نام اپی گالوکاتچین-3-گالات (EGCG) است که می تواند به رشد مو کمک کند. از این رو، ممکن است به رشد مژه های شما نیز کمک کند.

چه باید کرد: به 1 قاشق چایخوری برگ چای سبز (یا 1 چای کیسه ای) و 1 فنجان آب داغ نیاز دارید. این دو ماده را با هم مخلوط کرده و به مدت 5 تا 10 دقیقه دم کنید. مایع را صاف کرده و گرم بنوشید. همچنین می توانید چای را خنک کرده و با استفاده از یک سواب پنبه ای آن را به صورت موضعی روی خطوط مژه بالایی و پایینی خود بمالید. چای را دو بار در روز بنوشید و روزانه یک بار به صورت موضعی استفاده کنید.

مطلب مرتبط: تحریک رشد مو و پرپشت شدن موها با ۱۰ راهکار طبیعی و بسیار موثر!

5. درمان خانگی برای تقویت و داشتن مژه‌ بلند با کمک ماساژ

ماساژ به بهبود گردش خون کمک می کند. انجام ماساژ منظم پوست سر، چه با روغن و چه بدون آن، می تواند طول و ضخامت مو را بهبود بخشد. ماساژ ملایم پلک ها به شما کمک کند نتایج مشابهی بگیرید.

6. روغن پوست لیمو

در مطالعه‌ای مشخص شد که روغن لیمو می‌تواند به درمان کنه مژه و رشد سریع‌تر مو کمک کند. اما این مطالعه بر روی خرگوش ها انجام شد. مطالعات بیشتری برای اثبات اثرات مشابه بر روی انسان مورد نیاز است.

چه باید کرد: شما به پوست 1-2 لیمو، روغن نارگیل یا زیتون و سواب‌های پنبه‌ای نیاز دارید. پوست لیمو را در یک شیشه کوچک بریزید و چند قاشق غذاخوری روغن زیتون یا نارگیل به آن اضافه کنید. پوست‌ها را با قاشق فشار دهید تا روغن های پوست گرفته شود. اجازه دهید مخلوط یک شب بماند. یک سواب پنبه ای را به این مخلوط آغشته کنید و آن را روی خطوط مژه های بالا و پایین خود بمالید و از ورود به چشم خود دوری کنید. بگذارید چند ساعت بماند و آن را بشویید. می توانید این کار را 1 یا 2 بار در روز انجام دهید یا این مخلوط شبانه استفاده کنید و تا فردا صبح بگذارید.

مطلب مرتبط: ۸ راه طبیعی تحریک رشد مو برای پرپشت شدن موها

7. درمان خانگی برای تقویت و داشتن مژه‌ بلند با استفاده از وازلین (ژله نفتی)

وازلین (ژله نفتی) می تواند پلک های شما را مرطوب کرده و از آسیب بیشتر به مژه ها جلوگیری کند. با این حال، هیچ مطالعه ای در مورد توانایی وازلین در کمک به رشد مژه وجود ندارد.

چه باید کرد: مقداری وازلین (در صورت نیاز) روی یک سواب پنبه ای بردارید و آن را روی پلک های بالا و پایین بمالید. مطمئن شوید که از وارد شدن آن به چشم خود اجتناب کنید. بگذارید یک شب روی پوست بماند و صبح روز بعد آن را بشویید.

8. کره شیا

کره شیا سرشار از ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی است. ویتامین C از آسیب رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند و کلاژن را تقویت می کند. از این رو، کره شیا ممکن به شما کمک کند تا ضخامت مژه‌های خود را حفظ کرده و رشد آن ها را تقویت کنید.

چه باید کرد: مقدار کمی کره شیا را بردارید و آن را بین انگشتان خود بمالید تا ذوب شود. آن را روی مژه های بالا و پایین بمالید. بگذارید یک شب روی آن بماند.

مطلب مرتبط: معجون تقویت کننده رشد مو؛ تنها با دو ماده ساده، سلامت موهای تان را بهبود بدهید

9.درمان خانگی برای تقویت و داشتن مژه‌ بلند؛ استفاده از روغن زیتون

روغن زیتون حاوی یک ترکیب فنلی به نام اولئوروپئین است. در یک مطالعه بر روی موش، اولئوروپئین رشد مو را افزایش داد.. از این رو، ممکن است به بلندتر شدن مژه ها کمک کند.

چه باید کرد: شما به 3-4 قطره روغن زیتون و 1-2 سواب پنبه نیاز دارید. چند قطره روغن زیتون را روی پنبه بریزید و آن را به مژه های بالا و پایین بمالید. بگذارید روغن به مدت 5 تا 10 دقیقه روی پوست بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید.

مطلب مرتبط: ۶ ترفند زیبایی از هند که رشد موهای تان را تسریع می‌کنند

10. مکمل بیوتین

کمبود بیوتین می تواند باعث ریزش مو در پوست سر، ابروها و مژه ها شود. مصرف مکمل های بیوتین ممکن است به بهبود این وضعیت کمک کند. برای دوز صحیح مکمل های بیوتین با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. ترکیبی از این درمان ها ممکن است به ترمیم مژه های نازک شما کمک کند. با این حال، برای جلوگیری از آسیب بیشتر و نازک شدن مژه های خود، باید چند تغییر در سبک زندگی خود نیز در نظر بگیرید.

چگونه از نازک شدن مژه ها جلوگیری کنیم

از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی کنید. که شامل مواد مغذی مانند آهن، روی، ویتامین ها، اسیدهای چرب، بیوتین و پروتئین باشد.

مژه ها و پلک های خود را روزانه با استفاده از یک پاک کننده ملایم یا شامپوی پلک تمیز کنید.

از استفاده از محصولات آرایش چشم با کیفیت پایین خودداری کنید.

مطلب مرتبط: ۸ درمان خانگی برای رشد سریع مو

از هرگونه آرایش چشمی که باعث تحریک می شود خودداری کنید.

قبل از رفتن به رختخواب آرایش را پاک کنید.

استفاده از فر مژه را متوقف کنید.

استفاده از اکستنشن مژه را محدود کنید.

در کنار رعایت این راه حل ها و نکات، همچنین خوب است بدانید که چه چیزی باعث نازک شدن مژه های شما می شود. تا ریشه مشکل را پیدا کنید.

مطلب مرتبط: چگونه رنگ مو برای پوست زیتونی و چشمان قهوه ای انتخاب کنیم؟

چه چیزی باعث نازک و کوتاه شدن مژه ها می شود؟

مژه های شما ممکن است به دلایل مختلفی از بین برود، مانند:

افزایش سن: این شایع ترین علت ریزش مژه است که با افزایش سن، هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

یائسگی: از آنجایی که استروژن نقش مهمی در تولید کلاژن برای حفظ سلامت پوست و مو دارد. کاهش سطح آن در دوران یائسگی ممکن است منجر به نازک شدن مژه ها شود.

عدم تعادل هورمونی: عدم تعادل هورمون تیروئید می تواند منجر به آسیب دیدگی پوست و ریزش مو شود.

برخورد خشن با مژه ها: هنگام پاک کردن آرایش چشم، مژه های خود را به شدت مالش دهید.

واکنش آلرژیک: به ویژه به محصولات آرایش چشم

مطلب مرتبط: رفع سیاهی دور چشم با ۱۵ ترفند خانگی سریع و موثر!

استفاده از اکستنشن مژه: چسب های مورد استفاده برای چسباندن مژه مصنوعی حاوی مواد شیمیایی هستند. که ممکن است تحریک کننده یا مضر باشد. به دلیل این واکنش شیمیایی، ممکن است قرمزی، سوزش یا التهاب پلک را تجربه کنید که ممکن است منجر به ریزش مژه شود.

شیمی درمانی: داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می شوند اغلب باعث نازک شدن موها و مژه ها می‌شوند.

برخی شرایط پزشکی: مانند بلفاریت، تیروئید پرکار/کم فعال، پسوریازیس، آلوپسی آره آتا، اگزما یا تریکوتیلومانیا

عدم رعایت بهداشت زیبایی: مانند ماندن آرایش چشم در طول شب می تواند باعث نازک شدن مژه ها شود.

اگر علائم دیگری را همراه با نازک شدن مژه ها داشتید، به شدت توصیه می شود که با پزشک مشورت کنید تا در اسرع وقت احتمال وجود یک بیماری زمینه ای را تشخیص دهید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *