مراقبت از ناخن
فهرست محتوا پنهان
1 بهترین نکات و ترفندهای مراقبت از ناخن

مانیکور تنها راه حل مشکلات ناخن شما نیست. درعوض، ناخن های شما به طور منظم نیاز به مراقبت دارند. بنابراین، در این جا چند نکته و ترفند مراقبت از ناخن وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. برای دانستن 25 نکته و روش برای حفظ ناخن های زیبا این مطلب را مطالعه نمایید.

مطلب مرتبط: ۲۳ بهترین مدل مو دخترانه که می‌توانید برای سال جدید انتخاب کنید

بهترین نکات و ترفندهای مراقبت از ناخن

1. ناخن های دست خود را خشک و تمیز نگه دارید

همه مشکلات با میکروب ها و باکتری ها شروع می شود. باید مطمئن شوید که هیچ فضایی برای پرورش آن ها وجود ندارد. ناخن های خود را به طور مرتب تمیز کنید و بعد از شستن حتما آن ها را خشک کنید. این کار همچنین از تجمع کثیفی و باکتری در زیر ناخن های شما جلوگیری می کند. با این حال، زیاده روی نکنید؛ ناخن‌هایی که به طور مکرر شسته شوند، ممکن منجر به شکافتن شود. هنگامی که نیاز به شستن ظروف دارید، بهتر است از ناخن های خود با استفاده از دستکش محافظت کنید. همچنین باید مطمئن شوید که پوست اطراف ناخن تمیز و بدون کثیفی است. توصیه ما این است که یک مسواک بردارید و مقداری نمک روی آن بمالید. و از آن برای تمیز کردن ناخن ها و پوست اطراف آن استفاده کنید.

2. ناخن جویدن را متوقف کنید

جویدن ناخن باعث آسیب زیادی می شود. تماس با بزاق شما علاوه بر این که ناخن های شما را رقت انگیز می کند، آن ها را ضعیف و شکننده می کند. همچنین به کوتیکول های ناخن شما آسیب می رساند. همچنین قرار دادن انگشتان در دهان باعث انتقال آلودگی و میکروب از انگشتان به دهان می شود. ما به شما توصیه می کنیم از رنگ ناخنی استفاده کنید که بوی بدی می دهد و شما را وادار می‌کند، ناخن جویدن را متوقف کنید.

مطلب مرتبط: شکل و رنگ ناخن چه ارتباطی با سلامتی دارند؟

3. کوتیکول های خود را نرم کنید

کوتیکول های ناخن خود را نرم کنید تا ناخن های قوی و براق داشته باشید. آنها بسیار ظریف هستند و به راحتی پاره می شوند. مراقبت خوب از کوتیکول ها بخش مهمی از مراقبت از ناخن است. اگر پوسته آویزان اطراف ناخن خود دارید، آن را با احتیاط قیچی کنید. و به آرامی کوتاه کنید تا بیرون نزند یا باعث درد بیشتر نشود. کوتیکول ها را گاز نگیرید یا نچینید. مطمئن شوید که کوتیکول های ناخن خود را مرطوب کرده اید. روغن نارگیل یا بادام را روی کوتیکول ها بمالید و به آرامی ماساژ دهید تا آن ها را تغذیه کنید.

4. بهداشت را رعایت کنید

ناخن های خود را به طور مرتب تمیز کنید. و مطمئن شوید که تمام بخش‌های ناخن شما به طور دوره ای شسته و ضدعفونی می شوند. اطمینان حاصل کنید که ناخن‌های شما خیلی بلند نمی‌شوند. زیرا باعث می‌شود کثیفی‌ها در زیر ناخن‌ها راحت‌تر جمع شوند. از مواد ضدعفونی کننده طبیعی مانند روغن درخت چای روی ناخن های خود استفاده کنید. تا باکتری ها را دور نگه دارید و از ناخن هایتان در برابر میکروب ها محافظت کنید.

مطلب مرتبط: ۶ ماده خوراکی که مو و ناخن را تقویت می کنند

5. از مرطوب کننده استفاده کنید

از یک مرطوب کننده برای ناخن های خود استفاده کنید. خشکی و پوسته پوسته شدن ناخن ها به همان اندازه که برای پوست شما مضر است برای ناخن ها نیز مضر است. ناخن‌ها بسیار ظریف هستند و به راحتی می‌شکنند. آن ها را مرطوب کنید تا قوی شوند. از میان طیف وسیعی از کرم‌های دست. روغن/کرم‌های کوتیکول یا روغن‌های مرطوب‌کننده که به براق و سالم ماندن ناخن‌ها و کوتیکول‌ها کمک می‌کنند، انتخاب کنید.

6. ناخن‌ها را مرتبا کوتاه کنید

درست مثل این که کوتاه کردن منظم موهایتان برای سلامت آن مفید است، همین امر در مورد ناخن‌ها نیز صدق می‌کند. یک ناخن گیر بردارید و آن ها را به طور مرتب بگیرید. هر چند هفته یک بار کمی از ناخن های خود را کوتاه کنید و آن ها را به شکلی که دوست دارید فرم دهید. بهتر است ناخن های خود را در یک خط صاف کوتاه کنید و سپس آن ها را مربع شکل یا در نوک گرد فرم دهید.

7. یک پوشش پایه برای محافظت ناخن ها استفاده کنید

یک پوشش پایه برای محافظت از ناخن استفاده کنید. بیس کت یک لایه محافظ روی پوست شما ایجاد می کند و از تغییر رنگ و لکه شدن ناخن های شما جلوگیری می کند. باعث می شود لاک روی ناخن های شما بهتر دیده شود. اگر آن را به صورت ضخیم روی ناخن های خود بمالید، رنگ لاک ناخن شما پررنگ تر می‌شود. بنابراین، دفعه بعد که تصمیم به رنگ کردن ناخن‌هایتان گرفتید، از زدن بیس کت غافل نشوید، زیرا ارزشش را دارد.

مطلب مرتبط: گلیسیرین و کاربرد آن: فواید گلیسرین برای سلامت پوست، مو و ناخن

8. برای ناخن هایتان از کت استفاده کنید

تاپ کت به ماندگاری رنگ ناخن شما کمک می کند. همچنین به ناخن های شما درخشندگی می بخشد و از خرد شدن آسان آن ها جلوگیری می کند. بسته به ظاهری که می‌خواهید از میان طیف وسیعی از کت‌ها انتخاب کنید. اگر می‌خواهید روکشی مات داشته باشید، یک کت مات انتخاب کنید. یک ترفند خوب برای ناخن این است که هر چند روز یک بار یک لاک روی ناخن های خود بزنید تا به ماندگاری طولانی مانیکور شما کمک کند.

9. هرگز لاک ناخن خود را نتراشید

هرگز لاک ناخن را نتراشید. تراشیدن لاک ناخن بدترین کاری است که می توانید با آن ها انجام دهید. سطح ناخن شما را زبر و لکه دار می کند. همچنین لایه بالایی ناخن های شما را از بین می برد. همچنین برای جلوگیری از خرد شدن لاک خود، باید رنگ ناخن را به جای این که در یک لایه رنگی ضخیم بمالید، در دو لایه نازک بمالید. به جای این که با عجله رنگ ناخن خود را بتراشید. تا از ظاهر لاک ناخن کنده شده، جلوگیری کنید، چند دستمال پاک کننده لاک ناخن همراه داشته باشید.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین مدل مو برای موهای نازک در سال ۲۰۲۲

10. برای محافظت از ناخن ها از دستکش استفاده کنید

با پوشیدن دستکش از ناخن های خود محافظت کنید. اگر کارهای خانه را خودتان انجام می دهید، پس این توصیه برای شماست. بسیاری از شوینده های پاک کننده حاوی مواد شیمیایی هستند و در تماس با ناخن ها به آن ها آسیب می رسانند. یک راه حل ساده این است که دستکش بپوشید و بدون نگرانی در مورد ناخن هایتان با خوشحالی به انجام کارهایتان بپردازید. اطمینان حاصل کنید که دستکش های خود را پس از استفاده کاملا بشویید و آن ها را در زیر نور خورشید آویزان کنید تا ضدعفونی شوند.

11. از استفاده ژل و اکریلیک خودداری کنید

ژل ها و اکریلیک ها بدون شک فوق العاده زیبا هستند اما متأسفانه آسیب زیادی به ناخن ها وارد می کنند. در صورت امکان از آن ها کاملا اجتناب کنید. پودر اکریلیک حاوی مواد شیمیایی زیادی است و ناخن ها را زبر می کند و باعث ایجاد فرورفتگی در آن ها می شود. مکانیسم خشک کردن در مانیکور ژلی باعث آسیب به پوست اطراف ناخن شما می شود. یک جایگزین هوشمندتر برای این کار این است که اگر به این ظاهر ناخن خاص علاقه دارید، پرس روی آن ها را انتخاب کنید. زیرا آسیب کمتری دارند و استفاده از آن ها آسان است.

مطلب مرتبط: ۲۰ شیک ترین و زیباترین رنگ مو در سال ۲۰۲۲: رنگ های قرمزی که باید امتحان کنید

12. ناخن های خود را در یک جهت سوهان بزنید

به آرامی و در یک جهت ناخن های خود را سوهان بزنید. در غیر این صورت ناخن ها ضعیف می شوند و زود می شکنند. سوهان کردن در یک جهت کمک می کند تا نوک ناخن های صافی داشته باشید. و شکل دادن به نوک ناخن را در هر روشی آسان تر می کند. ابتدا از یک گوشه شروع کنید و به گوشه دیگر برسانید. این فرآیند به شما کمک می کند تا به یک سطح صاف برسید و به بستر ناخن شما آسیبی نرساند.

13. مانیکور مبتنی بر آب را متوقف کنید

از مانیکورهای مبتنی بر آب خودداری کنید زیرا لاک ناخن را سریعتر از بین می برد. ناخن های شما آب را جذب می کند و وقتی در آب فرو می رود منبسط شده و پس از خارج شدن از آب به شکل اولیه خود باز می گردد. استفاده از لاک ناخن زمانی که بستر ناخن منبسط شده است خوب نیست. زیرا هنگامی که چروک می شود، رنگ ناخن ترک بر می‌دارد و منجر به خرد شدن می شود. در عوض، به سراغ یک مانیکور روغنی بروید، جایی که ناخن و بستر ناخن خود را با فرمول روغنی تمیز کنید.

14. از پولیش تند خودداری کنید

هنگام انتخاب لاک ناخن باید بسیار مراقب باشید. مواد پر از پارابن و سولفات برای ناخن ها و پوست اطراف آن مضر هستند. همچنین غذا خوردن با دست‌هایی که روی ناخن‌هایش رنگ است ایده خوبی نیست. زیرا تکه‌هایی از رنگ ناخن می‌تواند خورده شده و باعث آسیب به بدن شما شود. در عوض، رنگ ناخن طبیعی و بدون مواد شیمیایی را انتخاب کنید که سازگار با محیط زیست و بدون ضرر هستند.

مطلب مرتبط: ۲۰ مدل موی کوتاه زیبا برای صورت های گرد

15. به جای رنگ بوف کنید

ظاهر طبیعی همیشه جذاب است. به جای رنگ کردن ناخن‌هایتان، که آغشته از مواد شیمیایی است. حتی اگر طبیعی‌ترین برندهای موجود در بازار را انتخاب کنید، ناخن‌هایتان را صاف کنید. صاف کردن باعث رشد ناخن ها می‌شود و به آن ها درخشندگی می بخشد. این گونه از خراب شدن بافت ناخن خود جلوگیری کنید.

16. برای جلوگیری از شکننده شدن ناخن ها از نرم کننده کوتیکول استفاده کنید

با ناخن های خود خوب رفتار کنید. به آن ها درمان های تغذیه ای منظم بدهید تا قوی و سالم بمانند. یکی از راه ها این است که آن ها را چند دقیقه در آب نمک خیس کنید و سپس با یک حوله تمیز خشک کنید. این کار را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید تا ناخن های تان سالم به نظر برسند. بعد از درمان از نرم کننده کوتیکول برای تغذیه ناخن های خود استفاده کنید.

17. ماندگاری لاک ناخن خود را بیشتر کنید

برای این کار باید یک سری مراحل را دنبال کنید. با تمیز کردن ناخن ها با سرکه شروع کنید. آن ها را در آب خیس کنید، سپس یک لایه پایه بزنید. دو لایه رنگ ناخن و یک لایه رویی روی آن بزنید و بگذارید در هوا خشک شود. لازم است هر چند روز یک بار لایه رویی را مجددا تجدید کنید، تا مطمئن شوید که رنگ خشک نشده و از بین نمی رود. در این صورت، ناخن خرد شده را سوهان بکشید و دوباره روی آن لاک بزنید. حتی می توانید یک لایه نازک کت سفید اضافه کنید (به روش مانیکور فرانسوی پیش بروید) تا ناخن خرد شده خود را ترمیم کنید.

مطلب مرتبط: محبوب ترین و پرطرفدارترین مدل های موی مجعد سال ۲۰۲۲

18. ناخن ها را در یک خط راست بگیرید

ناخن های خود را به طور مساوی کوتاه کنید تا از رشد نامرتب آن جلوگیری کنید. اجازه ندهید ناخن هایتان بیش از حد رشد کنند. برای داشتن ظاهری مرتب، همیشه آن ها را برابر و یک اندازه نگه دارید. رشد بیش از حد ناخن ها آن ها را بلند و منحنی می کند. و باعث ایجاد مشکلاتی مانند شکستگی پوست و پارگی کوتیکول می شود. بهتر است آن ها را کوتاه کرده و روی نوک ناخن گرد کنید.

19. یک پاک کننده خوب انتخاب کنید

پاک کننده های لاک ناخن را با مواد شیمیایی کمتر و از برندهای خوب و پایدار انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: تقویت ناخن؛ ۱۶ راهکار خانگی که ناخن های محکم و سالم داشته باشیم

20. درمان های طبیعی تقویت کننده ناخن را امتحان کنید

می توانید برخی از درمان های حالت دهنده را انتخاب کنید که می توانند ناخن های شما را تقویت کنند. نرم کننده هایی که حاوی فرمول CF هستند انتخاب خوبی هستند. آن ها ناخن های شما را هیدراته و تغذیه می کنند و آن ها را سالم و قوی نگه می‌دارند.

21. خوب بخورید

خوب غذا خوردن همه چیز را درست می کند. مشکلات ناخن نتیجه یک رژیم غذایی بد است و مشکلاتی مانند شکنندگی ناخن ها ناشی از کمبود کلسیم است. شما باید مقادیر کافی از آن را در غذای خود داشته باشید. همچنین ویتامین E، پروتئین، آهن، ویتامین D، روی و منیزیم. را به شکل آجیل، چغندر، سویا، لوبیا، عدس، غلات کامل، سبزیجات و غیره به رژیم غذایی خود اضافه کنید. تا ناخن های سالم و قوی تر داشته باشید.

22. از سفت کننده های ناخن خودداری کنید

بله، از سفت کننده های ناخن خودداری کنید. زیرا حاوی فرمالدئید زیادی هستند که ممکن است باعث شکاف روی ناخن شما شده. و آن ها را مستعد آسیب کند.

23. از استون دوری کنید

همیشه یک پاک کننده لاک ناخن بدون استون انتخاب کنید. استون برای ناخن ها و پوست شما مناسب نبوده و بسیار مضر است. ناخن های شما را خشک می کند و آن ها را مستعد شکستن می کند.

مطلب مرتبط: آموزش طراحی لاک ناخن با طرح مرمری که هر دختری عاشقش می‌شود

24. از تخته های سنگ سنباده زبر اجتناب کنید

یک تخته سنباده را انتخاب کنید که خیلی بافت زبر و دانه دار نباشد. یکی را انتخاب کنید که با بافت خشن خود به ناخن‌های شما آسیبی نرساند. و به گونه‌ای تمام شود که کار را به خوبی انجام دهد.

25. کوتیکول های اکسترا پولیش را تمیز کنید

هنگام رنگ آمیزی ناخن ها، حتما کمی رنگ روی کوتیکول های خود داشته باشید. برای داشتن مانیکور زیباتر، آن را با پاک کننده لاک ناخن تمیز کنید. یک چوب گوش بردارید، آن را در لاک پاک کن ناخن آغشته کنید و به آرامی رنگ را از روی کوتیکول ها پاک کنید. ناخن هایی که به خوبی نگهداری می شوند منظره زیبایی را ایجاد می کنند. حتی اگر قوی و براق باشند، بهتر نیز است. با استفاده از نکات و ترفندهای ذکر شده در بالا، ناخن های خود را حفظ کنید. این راه را امتحان کنید و برای سال جدید آماده شوید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *