حقیقت مهم در مورد سلامت تیروئید علت افزایش وزن ناخواسته
فهرست محتوا پنهان

در صورت بروز هر گونه اختلالی که ممکن است در غده تیروئید که در تمام فرآیندهای بدن شرکت می کند رخ دهد، سطح هورمون تولید شده می تواند به شدت تغییر کند و مشکلات سلامتی زیادی ایجاد شود. در این مطلب از سری مقالات بخش سلامت خبرنامه به 10 حقیقت مهم در مورد سلامت تیروئید می پردازیم. غده تیروئید ضربان قلب، تنفس، اندام های اصلی و متابولیسم را کنترل می کند. بنابراین، این عضو پروانه ای شکل کوچک در سطح گلو را نباید دست کم گرفت.

هورمون های تیروئید تنظیم کننده های اصلی بدن هستند. و برای تمام فرآیندهایی که در همه اندام ها و بافت ها اتفاق می افتد ضروری هستند. کم کاری تیروئید که بیانگر سطوح پایین تیروئید است، باعث کند شدن متابولیسم و ​​در نتیجه خستگی، ضعف و در موارد شدید اختلالات قاعدگی و کندی هضم می شود.

پرکاری تیروئید، که به افزایش هورمون های تیروئید اشاره دارد، باعث تسریع عملکرد بیشتر سیستم های اندام می شود. در نتیجه تحریک پذیری، بی خوابی، ضربان قلب سریع، هضم سریع یا لرزش افزایش می یابد.

تشخیص اختلالات دشوار نیست، در اکثریت قریب به اتفاق موارد، تعیین سطح هورمون محرک تیروئید (TSH) کافی است. TSH ترشح شده از غده هیپوفیز تنظیم کننده اصلی تولید هورمون تیروئید است و بنابراین دقیق ترین شاخص عملکرد تیروئید و بهترین شاخص برای میزان نیاز بدن به هورمون تیروئید است. سطوح بالای هورمون تیروئید (معمولاً بالاتر از 4.0 IU/ml) نشان دهنده بیش از حد هورمون تیروئید و کاهش سطح هورمون تیروئید (<0.4 IU/ml) نشان دهنده کمبود هورمون تیروئید است.

10 حقیقت مهم در مورد سلامت تیروئید که باید بدانید

در هر صورت، اگر فردی احساس ناخوشی داشته باشد، بررسی عملکرد تیروئید قطعا مفید است. زیرا درمان اختلال عملکرد تیروئید نسبتا آسان است و بنابراین تا حد زیادی علائم را تسکین می دهد و کیفیت زندگی را در بسیاری از موارد بهبود می بخشد. در اینجا 10 حقیقت نجات دهنده در مورد تیروئید وجود دارد.

حقیقت مهم در مورد سلامت تیروئید

1. مشکلات تیروئید بر سلامت کلی تأثیر می گذارد

تیروئید در بدن مسئولیت بزرگی دارد. راه‌های متفاوتی برای عملکرد نادرست غده تیروئید وجود دارد.همچنین مشکلات سلامتی بسیاری نیز در گروه بیماری‌های تیروئید قرار می‌گیرند. شناخته شده ترین آنها کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، هاشیموتو (اختلال خود ایمنی که به غده تیروئید حمله می کند و باعث کم کاری تیروئید می شود) و بیماری گریوز (اختلال خود ایمنی که باعث پرکاری تیروئید می شود) هستند. چهار نوع سرطان تیروئید نیز وجود دارد: پاپیلاری، فولیکولی، مدولاری و آناپلاستیک.

بیشتر بخوانید: برای تنظیم هورمون های تیروئید، این میوه‌ها را به برنامه غذایی تان اضافه کنید

2. از حقیقت مهم در مورد سلامت تیروئید؛ اختلال تیروئید می تواند در هر سنی رخ دهد

یک افسانه رایج در مورد سلامت تیروئید این است که فقط زنان مسن با این غده مشکل دارند. واقعیت این است که بیماری تیروئید در هر سنی ممکن است رخ دهد. این خطر به ویژه در دوران بلوغ، بارداری، زایمان و قبل از یائسگی زیاد است.

3. علائم پرکاری تیروئید از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است

وقتی تیروئید شما بیش از حد هورمون تولید می کند، می تواند باعث پرکاری تیروئید شود. پزشکان آن را به عنوان احساس مداوم دویدن توصیف می کنند. علائم عبارتند از احساس اضطراب، لرزش قابل توجه، بی خوابی، مدفوع متعدد در طول روز، افزایش اشتها و کاهش وزن، گرما و تعریق بیش از حد و خونریزی نامنظم قاعدگی.

4. کم کاری تیروئید بر سطح انرژی تأثیر می گذارد

طرف دیگر این اختلال کم کاری تیروئید است. وضعیتی که در آن غده تیروئید به اندازه کافی فعال نیست. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید علائمی مانند خستگی مداوم، بی حالی، نفخ، یبوست، تغییر در مو و ناخن، لرز، افسردگی، کند ذهنی و کندی ضربان قلب را تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید: ۹ ماده غذایی و ویتامین که سلامت غده تیروئید را بهبود می دهد

5. حقیقت مهم در مورد سلامت تیروئید؛ اختلالات تیروئید، کیفیت زندگی را کاهش می دهند

بدون درمان مناسب، اشکال شدید کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اما حتی مسائل خفیف تر نیز می تواند بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید درمان نشده، ممکن است کمبود انرژی و خواب آلودگی داشته باشند، که می تواند به ویژه برای کسانی که کار می کنند مشکل ساز باشد. مشکلات ناباروری در زنانی که کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید را تجربه می کنند نیز رایج است.

6. تعادل هورمونی مهم است

هنگامی که پزشک، بیماری تیروئیدی را تشخیص می‌دهد، احتمالاً داروهایی را تجویز می‌کند که از تعادل هورمونی حمایت می‌کنند. راه های دیگری برای حمایت از غده تیروئید وجود دارد و اینها تغییراتی در عادات سبک زندگی است. این در درجه اول به معنای اتخاذ عادات غذایی سالم و ورزش منظم است. همچنین اجتناب از استرس، استراحت در طول روز و موارد مشابه نیز مهم است.

بیشتر بخوانید:۱۰ نشانه که دچار اختلال تیروئید هستید

7. حقیقت مهم در مورد سلامت تیروئید؛ مشکلات تیروئید تحت تاثیر تغذیه قرار می گیرد

هنگام بروز فرآیندهای التهابی در بدن، تغذیه نقش مهمی ایفا می کند. بسیاری از مشکلات تیروئید نتیجه شرایط التهابی است. بنابراین تغذیه مناسب برای حمایت از غده تیروئید بسیار مهم است. بیشتر مشکلات تیروئید مربوط به سیستم ایمنی است و بیشتر سیستم ایمنی در روده است. بنابراین، روش های طبیعی محافظت از تیروئید، مراقبت خوب از دستگاه گوارش، یعنی تغذیه سالم است.

بیشتر بخوانید:معجون تقویت سیستم ایمنی: با این ترکیب ساده در فصل سرما ایمن بمانید!

8. سلنیوم برای عملکرد طبیعی تیروئید ضروری است

حقیقت مهم در مورد سلامت تیروئید

تیروئید اندامی است که بیشترین سلنیوم را در هر گرم بافت دارد. سلنیوم به دفاع در برابر بیماری ها کمک می کند و همچنین از متابولیسم هورمون های تیروئید پشتیبانی می کند. منابع اصلی سلنیوم در رژیم غذایی نان، غلات کامل، گوشت قرمز، مرغ، بوقلمون، ماهی تن و تخم مرغ است.

9. رویکردهای درمان سرطان تیروئید در حال تغییر است

مشخص شده است که بروز سرطان تیروئید در 30 سال گذشته 3 برابر شده است. امروزه پزشکان سعی می کنند بیماران را با داروهایی درمان کنند که آسیب کمتری به بدن وارد کند. به این معنی که به هر بیمار نمی گویند که غده تیروئید آنها باید برداشته شود. برای تومورهای کوچکتر، رویکرد نظارت، که شامل تماشای رشد تومور برای تعیین اینکه آیا جراحی نیاز است یا خیر، در حال حاضر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید:خوراکی های ضد سرطان: ۱۲ ماده غذایی قوی که ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می

10. حقیقت مهم در مورد سلامت تیروئید؛ غربالگری سرطان تیروئید همیشه توصیه نمی شود

در حالی که ما قبول داریم که خوش شانس هستیم که در عصر روش های تصویربرداری مختلف مانند سی تی و سونوگرافی زندگی می کنیم، خطر تشخیص اشتباه نیز وجود دارد. زیرا پزشکان به لطف فناوری پیشرفته ندول های کوچک تری پیدا می کنند. هنگامی که یک گره پیدا شد، باید برطرف شود، که ممکن است نیاز به بیوپسی داشته باشد. با این حال، اگر گره‌ها وجود داشته باشند اما هیچ علائم مشترکی وجود نداشته باشد که نشان دهنده یک بیماری خاص در بزرگسالان باشد، غربالگری ممکن است همیشه راه‌حل نباشد.

چگونه خودآزمایی تیروئید را انجام دهیم؟

تشخیص زودهنگام این بیماری می تواند به جلوگیری از مشکلات ناخوشایند و عوارض خطرناک کمک کند.

4 مرحله آسان برای خودآزمایی تیروئید

– جلوی آینه بایستید تا گردن خود را واضح ببینید، به ناحیه سیب و ترقوه توجه کنید.

– سر خود را به سمت عقب خم کنید در حالی که چانه به سمت بالا باشد و بایستید تا بتوانید ناحیه ای را که تیروئید در آن قرار دارد ببینید.

– مقداری آب بنوشید و ناحیه نشان داده شده را در حین بلع مشاهده کنید و به دنبال هر چیز غیرعادی مانند نفخ یا تورم باشید.

– اگر متوجه چیز غیرعادی شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: هشت میوه و سبزی که کمکتان می کند زندگی شاد داشته باشید

ارتباط تیروئید و ید

یکی از عناصر کلیدی برای عملکرد مناسب تیروئید ید است. ید جزء لاینفک هورمون های تیروئید است و یکی از وظایف اصلی غده تیروئید تجمع ید و مشارکت بعدی آن در هورمون های تیروئید T3 و T4 است. نام های T3 و T4 به تعداد اتم های ید موجود در خود مولکول هورمون اشاره دارد.

توجه به این نکته ضروری است که تیروئید تنها اندامی در بدن ما است که توانایی تمرکز ید را دارد، به این معنی که ید با غلظت قابل توجهی در هیچ اندام دیگری تجمع نمی یابد. در مادران شیرده، ید در پستان انباشته می‌شود و سپس در شیر دفع می‌شود که بدون آن ید دریافتی نوزادان به میزان قابل توجهی کمبود خواهد داشت.

از آنجایی که ید یک عنصر کلیدی در سنتز هورمون های تیروئید است، دریافت ناکافی آن منجر به کاهش تولید هورمون می شود. در یک کمبود خفیف ید، بدن می‌تواند این مشکل را با افزایش تولید TSH جبران کند، که سپس رشد تیروئید را تحریک می‌کند که در چنین حالتی تولید و ترشح کافی هورمون‌ها را تضمین می‌کند.

اما البته افزایش حجم تیروئید به معنای گواتر است که متناسب با میزان کمبود ید است. در کمبود شدید ید، زمانی که بدن نمی تواند دریافت ناکافی ید را جبران کند، کم کاری تیروئید با گواتر همراه است. کم کاری تیروئید درمان نشده باعث خستگی، ضعف و کندی کلی متابولیسم در تمام اندام ها و بافت های بدن می شود.

به خصوص اگر در دوران بارداری و رشد و نمو در نوزادان رخ دهد، منجر به رشد ناکافی کودک و عقب ماندگی ذهنی به نام کرتینیسم می شود.

غذاهای مضر برای سلامت تیروئید

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از 670 میلیون نفر در جهان از مشکلات مختلف تیروئید رنج می برند و بیش از 1.7 میلیارد نفر در معرض خطر ابتلا به آسیب شناسی سیستم غدد درون ریز هستند. تقریباً 70 درصد از این تعداد هر روز غذاهای ناسالم را دوست دارند و می خورند.

غذاهایی که در مشکلات تیروئیدی باید اجتناب کرد:

حقیقت مهم در مورد سلامت تیروئید؛ استفاده از قند برای تیروئید مضر است

حقیقت مهم در مورد سلامت تیروئید

همه غذاهای محبوب، حاوی مقادیر باورنکردنی قند هستند. اینها شیرینی و نوشابه، کیک، دسر و غیره هستند. ضرر چنین غذایی بیشتر از فواید آن است. بیماری های خودایمنی و دیابت در اثر مصرف بی رویه قند ایجاد می شوند. با رژیم غذایی که در آن چنین مواد مغذی غالب است، سطح هورمون کاهش می یابد.

بیشار بخوانید:نشانه های پنهان دیابت: ۱۰ نشانه که از این بیماری رنج می برید

غذاهای سرخ شده و روغنی

این نوع غذاها حاوی چربی های ترانس ناسالم هستند. اگر به غذاهای سرخ شده علاقه دارید، سعی کنید سبزیجات و ماهی بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در مشکلات آشکار سیستم غدد درون ریز، باید مصرف غذاهای سرخ شده را کاهش دهید یا حتی آن ها را حذف کنید، زیرا باعث کاهش تولید هورمون های T3 و T4 می شوند.

گلوتن

گلوتن ماده ای است که در غلات یافت می شود و در برخی افراد به بدن آسیب می رساند. غذاهای حاوی گلوتن می توانند باعث بیماری های خود ایمنی مانند بیماری آدیسون، دیابت نوع 1، آرتریت روماتوئید و کم کاری تیروئید شوند. گلوتن در شیرینی ها، نان گندم تهیه شده از آرد سفید یافت می شود.

سایر مواد مغذی مضر

فست فودها، غذاهای فرآوری شده و غذاهای بسته بندی شده حاوی مواد نگهدارنده برای سلامت انسان و سیستم غدد درون ریز مضر هستند. همچنین، الکل، قهوه و سیگار می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در تولید هورمون های T3 و T4 شود. یک فرد سالم می تواند در حد اعتدال قهوه بنوشد، اما در صورت داشتن مشکلات سیستم ایمنی، چنین غذاهایی می تواند منجر به عوارض جدی شود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *