عوامل محرک میگرن علائم اورای میگرن

علت دقیق میگرن به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، پزشکان و ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌دانند که عوامل زیادی می‌توانند باعث ایجاد سردرد میگرنی شوند و در واقع عوامل محرک میگرن هستند. با شناخت این عوامل می‌توانید به کنترل سردردتان و کم شدن تعداد حملات میگرن کمک کنید.

محرک‌های احتمالی میگرن

موارد زیر از جمله عوامل شایعی هستند که می‌توانند سبب بروز سردرد شوند.

۱. استرس

افزایش یا کاهش چشمگیر استرس فیزیکی یا روانی می‌تواند باعث شروع میگرن شود. محققان دانمارکی دریافتند که اکثر افراد مبتلا به میگرن می‌گویند که حملات میگرن در آنها با استرس مرتبط است.

سایر محققان گزارش کرده‌اند که بین 50 تا 80 درصد افراد مبتلا به میگرن می‌گویند استرس باعث ایجاد سردردهای میگرنی آنها می‌شود. برخی از افراد پس از یک رویداد استرس زا، میگرن را تجربه کرده‌اند، در حالی که برخی دیگر در میانه یک رویداد استرس زا، حمله جدیدی را تجربه کردند.

مطلب مرتبط: ۸ شیوه که هورمون استرس (کورتیزول) را در بدن تان کاهش بدهید

۲. کمبود خواب یا جت لگ از عوامل محرک میگرن

اختلالات خواب یکی از شایع‌ترین عوامل مرتبط با میگرن است. خواب ناکافی اغلب به عنوان یک محرک برای حملات حاد میگرن ذکر می‌شود. خواب بیش از حد نیز محرک دیگری است که به وفور گزارش شده است.

جت لگ (یا پرواززدگی) و تغییرات در برنامه کاری شما نیز می‌تواند با شروع میگرن مرتبط باشد. بی خوابی شایع‌ترین اختلال خواب مرتبط با میگرن مزمن است. افرادی که مبتلا به میگرن مزمن و همچنین بی‌خوابی هستند در معرض افزایش خطر اضطراب یا افسردگی قرار دارند.

۳. گرسنگی یا کم شدن آب بدن

افراد مبتلا به میگرن بهتر است از حذف وعده‌های غذایی خودداری کنند. تحقیقات به طور مداوم نشان می‌دهند که حذف وعده‌های غذایی اغلب با شروع میگرن مرتبط است. هنوز مشخص نیست که چگونه این اتفاق می‌افتد. اما احتمالاً با کاهش سطح گلوکز خون مرتبط است.

کم شدن آب بدن یا دهیدراته شدن نیز از عوامل محرک میگرن مطرح شده است. عدم نوشیدن آب کافی با شروع سردرد مرتبط است. آیا می‌دانید دهیدراته شدن چه مضرات دیگری برای بدن دارد؟

یک نظرسنجی کوچک از افراد مبتلا به میگرن نشان داد که “عدم مصرف کافی مایعات” با شروع سردرد در حدود 40 درصد از پاسخ دهندگان مرتبط است.

۴. برخی مواد غذایی از عوامل محرک میگرن هستند

برخی مواد غذایی، اغلب به عنوان محرک‌های احتمالی برای حمله میگرن گزارش می‌شوند. 12 تا 60 درصد از مردم می‌گویند که برخی غذاها باعث سردردهای میگرنی می‌شوند.

یک مطالعه برزیلی در سال 2008 نشان داد که اکثر افراد مبتلا به میگرن حداقل یک محرک را گزارش کردند. رژیم غذایی یکی از شایع‌ترین محرک‌های گزارش شده بود.  در این میان، روزه‌داری شایع‌ترین محرک مرتبط با رژیم غذایی گزارش شده بود.

الکل، شکلات و کافئین رایج‌ترین مواد غذایی مرتبط با حمله میگرن بودند.

سایر مواد غذایی که اغلب با میگرن همراه هستند عبارتند از:

– پنیر

– سالامی

– غذاهای تخمیری و ترشی که حاوی مقادیر زیادی اسید آمینه تیرامین هستند

۵. افزودنی‌های مواد غذایی

میگرن ممکن است در اثر شیرین‌کننده مصنوعی آسپارتام و طعم‌دهنده مونو سدیم گلوتامات (MSG) تحریک شود.

آزمایش‌ها روی آسپارتام نتایج متناقضی به همراه داشته‌است. مساله‌ی اثرات احتمالی این ماده در میان افراد مبتلا به میگرن حل نشده باقی مانده است. برخی شواهد نشان می‌دهد که افراد مبتلا به افسردگی بالینی ممکن است پس از مصرف آسپارتام علائم بدتری را تجربه کنند.

MSG  برای طعم‌دهی به غذاهای مختلف استفاده می‌شود. بسیاری از مردم عموماً معتقدند MSG می‌تواند باعث سردرد شود.

غالب تحقیقات در شناسایی ارتباط بین مصرف MSG و سردرد یا هر بیماری دیگر در افراد عادی با شکست مواجه شده‌اند. با این حال، یک مطالعه کوچک در سال 2009 به این نتیجه رسید که MSG می‌تواند باعث سردرد و درد در صورت و سر شود. در صورتی که از میگرن رنج می‌برید، شاید بهتر باشد از این ماده پرهیز کنید.

۶. الکل از عوامل تحریک میگرن

الکل یکی از شایع‌‌ترین محرک‌های گزارش شده برای میگرن است. در یک مطالعه برزیلی در سال 2008، الکل باعث میگرن در حدود یک سوم افراد شد.

۷. نوشیدنی‌های دارای کافئین بالا

برخی کارشناسان بر این باورند که مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند باعث بروز میگرن شود. به همین دلیل عاقلانه است که بر میزان مصرف کافئینی که از قهوه، چای، نوشابه‌ها و نوشابه‌های انرژی‌زا دریافت می‌کنید، نظارت داشته باشید. نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند به طرز شگفت‌آوری دارای سطوح بالایی از کافئین باشند.

برخی از محققان گزارش داده‌اند که ترک کافئین نیز می‌تواند باعث سردرد شود. سایر متخصصان نسبت به مصرف بیش از حد کافئین هشدار می‌دهند.

یادتان باشد که بسیاری از داروهای سردرد بدون نسخه (OTC) حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین هستند.

یک مطالعه کنترل‌شده به این نتیجه رسید که دارویی که ترکیبی از استامینوفن، آسپرین و کافئین است در تسکین علائم سردرد میگرنی بهتر از ایبوپروفنِ صرف است.

۸. مصرف بیش از حد داروها

استفاده بیش از حد از داروها یکی از شایع‌ترین عوامل بروز میگرن است.

کسانی که بیش از حد از مسکن‌ها استفاده می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که از میگرن‌های گاه به گاه به میگرن مزمن برسند. افراد مبتلا به میگرن اغلب از داروهایی مانند بوتالبیتال بیش از حد استفاده می‌کنند.

استفاده بیش از حد از این داروها و سایر داروهای مسکن، مانند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی بدون نسخه (NSAIDs)، در واقع ممکن است باعث سردردهای مکرر و حتی منجر به درد بیشتر شود.

داروهایی که در گروه اپیوئید قرار دارند به ویژه با ایجاد میگرن مزمن مرتبط هستند.

۹. بوهای عجیب یا تند ازعوامل محرک میگرن

افراد مبتلا به میگرن اغلب گزارش می‌دهند که بوهای تند یا غیرعادی باعث سردردشان می‌شود. آنها اغلب از عطر، به عنوان محرک سردرد یاد می‌کنند.

علاوه بر این، حدود نیمی ‌از افراد مبتلا به میگرن، عدم تحمل بوها را در طول حملات گزارش می‌کنند. این پدیده به اسموفوبیا معروف است و مختص افراد مبتلا به سردرد میگرنی است.

مطلب مرتبط: با این راهکار ساده از شر سردرد میگرنی خلاص شوید

در طول دوره‌های میگرن، دود سیگار، بوی غذا و رایحه‌هایی مانند عطر اغلب آزاردهنده‌ترین بوها هستند.

 

یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به میگرن و اسموفوبیا بیشتر احتمال دارد علائم اضطراب و افسردگی را تجربه کنند.

۱۰. نور زیاد و صداهای بلند

برخی افراد گزارش می‌دهند که نورهای قوی یا نوری که سو سو می‌زند و صداهای بلند می‌توانند به عنوان محرک میگرن عمل کنند.

یک مطالعه کوچک در ژورنال نورولوژی اروپا نشان داد که حتی قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض نور خورشید ممکن است باعث میگرن شود. شرکت کنندگان در مطالعه گزارش دادند که با موارد زیر بهبود یافته اند:

– پوشیدن کلاه

– عینک آفتابی

– دوری از مکان‌های آفتابی

– بیشتر خوابیدن

۱۱. تغییرات آب و هوایی

تغییرات آب و هوایی مختلف با شروع سردرد میگرنی مرتبط هستند. در مطالعه ای روی نوجوانان برزیلی مبتلا به میگرن، الگوهای آب و هوایی که به احتمال زیاد باعث سردرد می‌شوند عبارت بودند از هوای آفتابی و صاف، گرم، سرد و تغییر آب و هوا.

۱۲. هورمون‌های زنانه

به گفته بنیاد تحقیقات میگرن، زنان سه برابر بیش از مردان در معرض سردردهای میگرنی هستند. شواهد نشان می‌دهد که نوسانات هورمون‌های جنسی زنانه ممکن است در شروع و شدت سردرد نقش داشته باشد.

بیش از نیمی‌از پاسخ دهندگان زن در یک مطالعه در سال 2012 گفتند که در طول قاعدگی دچار سردردهای میگرنی شدید می‌شوند. زیرمجموعه کوچکی از این زنان تنها در دوران قاعدگی میگرن را تجربه می‌کردند.

استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی ممکن است علائم را بدتر کند، در حالی که بارداری ممکن است برای برخی از زنان مبتلا به میگرن تسکین دهنده باشد. با این حال، بارداری با بدتر شدن علائم برای برخی از زنان مرتبط بود. پس از یائسگی نیز ممکن است کمی ‌از شدت سردرد کاهش بیابد.

 

۱۳. فعالیت بدنی از عوامل محرک میگرن

ورزش شدید ممکن است باعث میگرن شود. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که 38 درصد از افراد مبتلا به میگرن در برخی مواقع حملات میگرنی ناشی از ورزش را تجربه می‌کنند.

بسیاری از افراد مبتلا به میگرن ناشی از ورزش گزارش دادند که سردرد آنها با گردن درد شروع می‌شود. بیش از نیمی‌ از آنها برای جلوگیری از شروع حملات میگرنی، ورزش مورد علاقه خود را رها کردند.

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.