روانشناسی عشق

چرا آدم ها عاشق می شوند؟ چرا برخی از انواع عشق بسیار پایدار و برخی دیگر بسیار زودگذر هستند؟ روانشناسان و محققان چندین نظریه مختلف از عشق را برای توضیح چگونگی شکل گیری و پایداری عشق ارائه کرده اند و درواقع ابعاد جدیدی از روانشناسی عشق را برای ما روشن کرده اند.

درواقع محققان مطرح کرده اند که عشق یک احساس اولیه انسانی است، اما درک اینکه چگونه و چرا اتفاق می افتد لزوما کار ساده ای نیست. در واقع در طول تاریخ بشریت بسیاری از انسانها معتقد بودند که عشق چیزی بیش از نیاز اولیه، اسرارآمیز و معنوی و روحانی است که حتی علم هم نمی تواند آن را به طور کامل درک کند. در این مقاله جالب سایت خبرنامه درباره روانشناسی عشق با شما می گوییم و ۷ عامل را معرفی میکنیم که باعث میشود کسی عاشق تان شود.

روانشناسی عشق چیست؟

همانطور که گفتیم روانشناسی عشق یک علم است که به ما در شناخت عوامل و فرآیندهایی برای تجربه عشق واقعی کمک میکند تا مسیر اشتباه را نرویم و به قول معروف در تله نیفتیم. این علم با بررسی همه زوایا به آدمها کمک می‌کند تا گونه ای انتخاب کنند که به بیشترین میزان دلبستگی و سازگاری بین هم برسند و در نهایت هم به یک ازدواج خوب و موفق برسند. در این راه همه آدمها چه زنان و چه مردان دایم درجست‌وجوی این هستند که چطور میشود جنس مخالف را به خود جذب کرد و همیشه در سودای این هستند که چه ویژگی هایی در خودم داشته باشم که بقیه عاشقم شوند!

این مسیر گرچه سخت است و تفاوت های فردی و روانشناسی اجتماعی نقش بسیار پررنگی دارند امابرخی تحقیقات کلی در جهان یک سری نشانه ها برای ما آورده است که با کمک آنها شاید تا اندازه ای بتوانید به مقصود خود برسیم. طبق تحقیقات محققان روانشناسی بر روی روابط بین زنان و مردان، ۷ عامل که باعث عاشق شدن فرد می‌شود، شناسایی شده است.

عواملی که باعث میشود یک نفر عاشق تان شود

۱. حالات چهره

در یک پژوهش که در ۲۰۱۱ انجام شد به بیش از ۱۰۰۰ نفر عکس‌هایی از جنس مخالفشان را نشان دادند و نظرشان را درباره‌ی میزان جذابیت این افراد پرسیدند. نتایج جالب بود! مردان به زنانی که چهره هایی شاد و بشا داشتند بالاترین امتیاز را دادند و زنان به مردهایی که کمتر شاد بودند اما حالتی مغرور داشتند بیشترین امتیاز را دادند.

۲. داشتن شباهت با یکدیگر

این که در گذشته میگفتند دو قطب مخالف همدیگر را جذب میکنند کاملا یک افسانه‌ی عامی است! تحقیقات روانشناسان این روزها نشان می دهند آدمهایی که از نظر روحی، ایدئولوژی، باورها، سبک زندگی، وضعیت تغذیه، خانواده و غیره بیشتر به هم شباهت دارند همدگیر را جذب میکنند. زیرا افراد در این صورت احساس صمیمت و نزدیکی بیشتری به یکدیگر خواهند داشت.

۳. دور از دسترس بودن

یک مطالعه روانشناختی در ۲۰۱۴ بیان کرد که مردان به زنانی که همیشه دردسترس شان باشند به راحتی پاسخ مثبت نمی‌دهند زیرا تمایل دارند زنان کمی سخت به دست بیایند و برایش تلاش کنند .

۱۰ ویژگی زنان خطرناک برای ازدواج و دوستی که اصلا نباید نزدیکشان شوید

۴. مبهم بودن نظرتان 

برخی از نتایج نشان دادند افراد برای آن که بتوانند طرف مقابل را به خود جلب کنند، بهتر است در مراحل اولیه آشنایی در گفتن نظر خود خیلی عجله به خرج ندهند. زمانی که مردان و زنان نمی‌توانند راحت نظر جنس مخالفشان را درباره خود بدانند، بیشتر جذب او می‌شوند. برای درک این موضوع در پژوهشی، به زنان عکس سه مرد را که از طریق فیس بوک با آن‌ها آشنایی داشتند، نشان دادند. سپس به زنان درباره نظر این مردان در رابطه با آن‌ها اطلاعاتی داده شد. آخر مشخص شد که زنان به مردانی که نظراتشان با ابهام بیشتر همراه بود، علاقه نشان دادند.

۵.به کارگیری زبان بدن

استفاده از حرکات دستها، چشمها و به طور کلی زبان بدن بیش از آنچه فکر میکنید به جذب آدمها به سمت تان کمک میکند. یک تحقیق در ۲۰۱۶ نشان داد وقتی بین زنان و مردانی قرار ملاقات برقرار کردند آنهایی دوباره تمایل داشتند همدیگر را ببینند که از حرکت دستهایشان استفاده میکردند و زبان بدن خوبی داشتند.

بیشتر بخوانید: زبان بدن دروغگو : ۲۰ نشانه که یک نفر به شما دروغ می‌گوید

۶. اهمیت هوش به جای جذابیت ظاهری

خب اینکه افراد زیبا ما را بیشتر جذب میکنند درست است. اما باید بدانید هوش از زیبایی مهمتر است و جاذبه بیشتری دارد. مطالعاتی که ۲۰۱۵ در این حوزه انجام شد نشان دادند مردان بیشتر جذب زنان باهوش میشوند تا زنان زیبا. آنان معتقد بودند زنان با عزت نفس بالا، کلام زیبا، تحصیلات خوب، استقلال و حرفه‌ای بودن بسیار برایشان جذاب هستند. و زنان جذب مردانی با حضور خوب و مثبت در اجتماع، کلام منطقی و پخته و هوش عاطفی بالا میشدند.

روانشناسی عشق

۷. برقراری ارتباط چشمی

عشق در یک نگاه را فراموش کنید اما خیره شدن به چشمهای همدگیر میتواند در میزان جذب شدن موثر باشد. محققان دانشگاه ماساچوست پژوهشی ترتیب دادند و در آن ۷۲ دانشجوی دختر و پسر که قبلا همدیگر را ندیده بودند انتخاب کردند و خواستند حدود ۲ دقیقه به چشمان یکدیگر زل بزنند. این دانشجویان پس از آزمایش اعلام کردند میل و رغبت شان به یکدیگر بیشتر شده و احتمالا علاقه دارند دوباره همدیگر را ببینند.

البته تمام مواردی که در بالا اشاره کردیم میتوانند بسته به روانشناسی خاص افراد متفاوت باشند و گاهی اوقات هم جواب ندهند. اما از آنجایی که بسیاری از این موارد با تحقیقات روانشناسی قوی پشتیبانی میشوند جای امیدواری است که انسانها بتوانند با کمک روانشناسی عشق یکدیگر را بیشتر درک کنند و جذب کنند.

در خاتمه اینکه اگر بقیه داستان های من درباره روانشناسی افراد را در سایت خبرنامه بخوانید با دنیای جدید و جذابی از آنها روبرو میشوید همچنین می توانید از طریق کامنت گذاشتن در تمام شبکه های اجتماعی ما در اینستاگرام و فیسبوک موضوع درخواستی خود درباره مقاله مورد نظرتان را بیان کنید تا هرآنچه شما دوست دارید برایتان بنویسیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.8 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.