برخورد با رییس عصبانی

ما زمانی که وارد دنیای کار می شویم ممکن است تجربیات مختلفی از برخورد با رییس اداره و سایر کارمندان داشته باشیم. همیشه چگونگی برخورد با رییس عصبانی یکی از مسایل بسیار مهم است. نوع تعامل با رییس اداره ممکن است منجر به حفظ شغل یا از دست دادن آن شود. بدیهی است که روسای ادارات از اخلاق یکسانی برخوردار نیستند.

افرادی خوشبخت هستند که رئیس فرهیخته و با ثبات شخصیتی دارند. واقعیت این است که همه این قدر خوش شانس نیستند که با رییسی کار کنند که او را درک کند. به او فضای رشد دهد و فقط در صورت نیاز دخالت کند. بسیاری از ما با رئیسی مواجه می شویم که ثبات شخصیتی ندارد و رفتارش قابل پیش بینی نیست. او ممکن است در یک لحظه شاد و سرحال باشد و در لحظه ای کاملا به هم ریخته و عصبانی شود. بنابراین، برای تعامل با چنین مدیران و روسای با رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی، چند نکته وجود دارد که ممکن است برای تان مفید باشد.

 

۱. واکنش عقلانی و محاسبه شده  

وقتی در اداره با چنین رییسی مواجه هستید، ممکن است او هر لحظه با رفتار و گفتارش شما را ناراحت و عصبانی کند. یا با چنین رفتاری شما را آزمایش کند و با سرزنش شما را از خود براند. در چنین موقعیت هایی شما به خاطر حفظ شغل تان نمی توانید با او دعوا کند. بهتر است آرامش تان را حفظ کنید و واکنش تان را محاسبه کنید. با خود تان فکر کنید آیا ارزشش را دارد که تحمل کنید و عصبانی نشوید یا خیر. اگر فکر می کنید او ثبات شخصیتی ندارد و فرد احساساتی است، بهتر است پاسخی سخت ندهید. سعی کنید هنر واکنش های مناسب وعقلانی را بیاموزید و مدارا کردن را یاد بگیرید.

 

۲. برخورد با رییس عصبانی؛ کنار گذاشتن احساسات شخصی

نمی توان به راحتی خلق و خوی افراد را قضاوت کرد. اگر رییس شما گاهی عصبانی می شود و سروصدا می کند، نباید این برخورد های او را شخصی قضاوت کنید. بهتر است در چنین مواقعی احساسات شخصی تان را کنار بگذارید و مسایل را شخصی نبینید. به خودتان این حس را راه ندهید که ممکن است رییس با شخص شما مشکل دارد. بلکه احتمال دهید که او از جای دیگری ناراحت است و هیچ منظوری نسبت به شما ندارد.

 

مطلب مرتبط: عادات غلط در محیط کار؛ ۱۴ رفتار غیرحرفه ای + شیوه های رفع آنها

 

۳. فهمیدن این که چه چیزی سبب تحریک این خلق و خو می شود

در اغلب موارد، حتی زمانی که دستگاه قهوه کار نمی‌کند، خلق و خوی یک نفر می‌تواند تغییر کند. بنابراین مراقب نشانه ها، الگوها و محرک ها باشید.  چیزهایی که باعث می شود او مانند یک بمب ساعتی تیک تیک بزند. در این شرایط سعی کنید هر کاری که از دست تان ساخته است انجام دهید تا بمب ساعتی منفجر نشود. به علاوه به شما در سنجش واکنش‌های احتمالی او کمک می‌کند تا از نظر ذهنی برای برخوردهای آینده آماده باشید.

۴. موقعیت سنجی

ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که رییس عصبانی است. گزارش اشتباه بوده، ارایه طرح کاری نتیجه ای نداشته … بهتر است  شما در این موقعیت به رییس تان نزدیک نشوید. بگذارید کمی زمان بگذرد و او آرام شود، آن وقت سراغش بروید. یافتن موقعیت مناسب بهترین گزینه برای مواجه آرام با رییس اداره است.

۵. برخورد با رییس عصبانی؛ دادن خبر خوب

افراد هرچه عصبانی و ناراحت باشند، با شندن یک خبر خوب آرام و خوشحال می شوند. پس سعی کنید زمانی که رییس شما عصبانی است به او خبرهای خوبی بدهید. مثلا از موفقیت و پیشرفت کاری اداره یا نهاد تان صحبت کنید. یا حتی از سلیقه او در انتخاب رنگ پیراهن یا برند ساعتش تعریف کنید. قطعا به او حس خوبی دست خواهد داد. البته این روش چیز جدیدی نیست. بلکه همان کاری است که ما در دوران کودکی برای والدین خود انجام می دادیم و با یک لبخند یا شیرین زبانی آتش معرکه را خاموش می کردیم. پس حتما این روش را امتحان کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *