هوش همیشه یک ویژگی انسانی بسیار محبوب و برگزیده تلقی شده‌است. زمانی که در مورد ویژگی افراد باهوش فکر می‌کنیم، می‌دانیم که غالب آنها پول بیش‌تری به‌دست می‌آورند، در درس و دانشگاه موفق هستند، و روبرو شدن با چالش‌های زندگی برای‌شان آسان‌تر است. اما آدم‌های باهوش برخی خصیصه‌های کمتر شناخته شده نیز دارند که در نوع خودشان بی‌نظیر هستند. ما در این نوشتار به همان ویژگی‌های متفاوت خواهیم پرداخت. با خبرنامه همراه باشید.

۱.  بی‌نظم هستند

شاید تصور کنید آدم‌های باهوش بی‌نهایت منظم هستند. با این حال، اغلب اوقات این‌طور نیست. بسیاری از آدم‌های خیلی باهوش میزهای نامرتب دارند، که برخی آدم‌ها آن را به خلاقیت زیاد نسبت می‌دهند. محل کار برخی از مشهورترین نابغه‌ها از جمله آلبرت انیشتین بسیار نامرتب بوده‌است. شاید علت‌اش این باشد که به واسطه‌ی یادآوری این‌که کاغذ مورد نیازشان دقیقا کجا است نیاز مداوم به حل مسئله را رفع می‌کنند یا تمرکز شدید روی وظایفی به غیر از مرتب کردن میز باشد. در هر صورت این تصور غلط است که باهوش‌ترین آدم‌ها منظم‌ترین آدم‌ها هستند.

۲. از ناسزا استفاده می‌کنند

البته که نباید تصور کنید هرکسی که از ناسزا استفاده می‌کند خیلی باهوش است، اما پژوهشگران پی برده‌اند کسانی که مکررا فحش می‌دهند ممکن است نسبت به کسانی که فحش نمی‌دهند دامنه‌ی واژگان گسترده‌تری داشته‌باشند. دلیلی وجود دارد که باور کنیم آدم‌های فحاش در کل از مهارت‌های واژگانی خود اطمینان بیش‌تری دارند. این یعنی استفاده از این نوع واژه‌ها روش مطمئنی برای قضاوت درباره‌ی هوش یک فرد نیست. با این حال به یاد داشته‌باشید برخی از آدم‌های خیلی کودن نیز از واژه‌های ناسزا استفاده می‌کنند. برای تایید هوش یک فرد، مطمئن شوید به همراه این خصوصیت، خصوصیات دیگر این فهرست نیز در فرد وجود دارد.

۳. وفق‌پذیر هستند

باهوش‌ها به آسانی خودشان را با شرایط و محیط‌های جدید وفق می‌دهند. حتی وقتی قواعد، وظایف و محیط کار مرتبا تغییر می‌کند کارشان را به بهترین نحو انجام می‌دهند. یک ویژگی افرادباهوش این است که آنها آدم‌هایی نیستند که کارهای تکراری را ترجیح دهند و نتوانند از پس تغییر بر بیایند. احتمال این‌که آدم‌های خیلی باهوش محدودیت‌های جدید را درک کنند و روش‌هایی برای اصلاح محیط‌شان پیدا کنند، خیلی بیش‌تر است. این افراد به اندازه‌ی کافی انعطاف‌پذیر هستند که وقتی برنامه‌ها در آخرین دقیقه تغییر می‌کند یا لغو می‌شود با جریان هم‌گام شوند، چون درک می‌کنند که در درازمدت این تغییرات کوچک اهمیتی ندارد. اگر این تغییرات جواب ندهد، آنها می‌توانند فرصت‌های دیگری را بسازند.

۴. محدودیت‌ها را درک می‌کنند

آدم‌های باهوش نخستین کسانی هستند که می‌گویند: “نمی‌دانم”. آدم‌هایی که هوش کم‌تری دارند سعی می‌کنند از این عبارت اجتناب کنند چون احساس می‌کنند دیگران آنها را خرفت یا ناآگاه قلمداد خواهندکرد. آدم‌های خیلی باهوش می‌دانند امکان ندارد همه‌چیز را درباره‌ی همه‌چیز بدانند. حتی این‌که درباره‌ی موضوعات معدود اطلاعات خیلی زیادی داشته‌باشیم یک خیال واهی است. این افراد درک می‌کنند که درباره‌ی هرچیزی دنیایی از اطلاعات وجود دارد و حتی برای دانستن مقدار کمی از این اطلاعات باید خیلی خوش شانس باشند. وقتی از این آدم‌ها سوالی پرسیده می‌شود که جوابش را نمی‌دانند، شاید بگویند: “نمی‌دانم”. با این حال به احتمال خیلی زیاد در صورت لزوم جواب را پیدا خواهندکرد.

۵. عاشق یادگیری هستند

غالب آدم‌ها، استیو جابز مشهور را، که یکی از بنیان‌گذاران اپل است، فردی بسیار باهوش قلمداد می‌کنند، اگر بسیاری از صفت‌های نه چندان خوشایند دیگر او را به حساب نیاوریم. به هر حال او توانست صنعت رایانه شخصی را متحول کند و کمک کرد آیپد به وجود بیاید. جابز مشهور بود به این‌که عاشق یادگیری است، با وجود این‌که از دانشگاه اخراج شد. او به کارمندان جوان‌تر می‌گفت اگر می‌خواهند پیشرفت کنند مهم است یادگیری را خارج از کلاس درس ادامه دهند. جابز و بسیاری دیگر از رهبران کسب و کار فهمیده‌اند که آدم‌های باهوش عاشق یادگیری هستند، حتی اگر هیچ ارتباطی با اعتبار و دانشگاه نداشته‌باشد. آدم‌های خیلی باهوش برای یادگیری‌هایی که به ایده‌های جدید و درک دنیای اطراف‌شان می‌انجامد، ارزش قائل هستند.

مطلب مرتبط: ۱۲ دلیل که باهوش تر از آنچه تصور می کنید، هستید

۶. ویژگی افراد باهوش؛ شوخ طبعی دارند

باهوش‌ها معمولا در مقایسه با کسانی که هوش کم‌تری دارند شوخ طبعی بیش‌تری دارند، هرچند گاهی جوک‌هایشان برای افرادی با هوش متوسط چندان بامزه نیست. از آن‌جا که آدم‌های باهوش بهتر می‌توانند مسائل را بفهمند و اوضاع اجتماعی را درک کنند، می‌توانند به سرعت و به خوبی طنزپردازی کنند. شوخ طبعی یک ویژگی شخصیتی است که با مهارت‌های ارتباط کلامی پیوند دارد. بنابراین آدم‌های باهوش قادر خواهندبود کسانی را که بیش‌تر روی برقراری ارتباط کلامی اتکا می‌کنند و این مهارت‌ها را به خوبی پرورش داده‌اند، بخندانند.

۷. دارای درک شهودی هستند

آدم‌هایی که هوش بالایی دارند نسبت به آدم‌های دیگر درک شهودی بهتری دارند. معنی‌اش این نیست که آنها قابلیت‌های روانی خاصی دارند (هرچند شاید برخی آدم‌ها به‌طور اتفاقی داشته‌باشند). آنها در اصل با احساسات و رفتارهای آدم‌های اطراف‌شان سازگاری بیش‌تری دارند. این آدم‌ها به سرعت متوجه می‌شوند چه وقت یک فرد نیاز به صحبت کردن دارد یا روحیه و نگرش او، مثلا بعد از یک تماس تلفنی، ناگهان عوض می‌شود. این باعث می‌شود آدم‌های باهوش بهترین دوستان برای حمایت، گوش کردن باشند و برای مشکلات راهکارهای عالی پیشنهاد کنند. آدم‌های خیلی باهوش به سرعت متوجه تغییر حالات یا منش کلی‌تان می‌شوند حتی اگر درباره‌اش چیزی به شما نگویند.

۸. می‌دانند که شانس وجود ندارد

آدم‌های خیلی باهوش واقعا به مفهوم کلی شانس اعتقادی ندارند. چون آنها ساز و کار دنیا را بهتر از بیشتر آدم‌ها درک می‌کنند، اغلب باور دارند که شانس یک افسانه است. در عوض خوش شانسی احتمالا نتیجه‌ سخت‌کوشی، برنامه‌ریزی استراتژیک، حسن تصادف، و نیز آمادگی برای استفاده از فرصت‌های فوق‌العاده‌ای است که سر راه‌شان قرار می‌گیرد. برای مثال آدم‌های خیلی باهوش که می‌خواهند یک کسب و کار را آغاز کنند برای یافتن معاملات کاری جدید جست و جو می‌کنند. آنها منتظر دوستان و خانواده نمی‌مانند تا به کمک‌شان بیایند. آنها به این شیوه شانس خوب خود را می‌سازند.

مطلب مرتبط: ۱۰ چیز که آدم های باهوش هرگز تحمل نمی کنند

۹. شب زنده دار هستند

بله شب زنده داری هم ویژگی افراد باهوش است. آدم‌هایی که تا دیروقت بیدار می‌مانند و دیرتر می‌خوابند احتمالا خیلی باهوش‌تر از کسانی هستند که ساعت خواب منظمی دارند. احتمالا این جمله شعار تمام دانشجویانی است که بعد از یک شب جشن و پایکوبی، می‌خواهند کمی بیش‌تر بخوابند. پژوهشگران باور دارند کسانی که دیرتر بیدار می‌شوند، کم‌تر احتمال دارد به سرعت کسی که با کمک زنگ ساعت خیلی زود بیدار می‌شود، خسته شوند. شاید خستگی ناشی از کم‌خوابی یکی دلایل این باشد که کسانی که تا دیروقت بیدار می‌مانند معمولا پول بیش‌تری هم در می‌آورند.

۱۰. کنجکاو هستند

باهوش‌ها به‌طور طبیعی کنجکاو هستند. آنها می‌خواهند درباره‌ی دنیای اطراف‌شان بیش‌تر بدانند و به اکتشاف ادامه دهند. این کار آنها را باهوش‌تر می‌کند، چون دانش‌شان درباره‌ی موضوعات مورد علاقه‌شان بیش‌تر می‌شود. اگر کسی را ملاقات کردید که سوالات زیادی می‌پرسد و واقعا به چیزهایی که می‌گویید علاقه دارد، به این فکر کنید که شاید آدم کنجکاوی باشد. آدم‌های خیلی باهوش اغلب می‌خواهند بیش‌تر بدانند و شاید سوال بپرسند، کتاب بخوانند، به موزه بروند، یا با متخصصان صحبت کنند تا درباره‌ی هرچیزی که درحال‌حاضر نسبت آن کنجکاو هستند به سطح جدیدی از درک برسند.

۱۱. به خودشان مسلط هستند

آیا در مورد آزمایش تسلط بر خود در موش‌ها چیزی شنیده باشید؟ در این آزمایش دانشمندان به موش‌ها یک خوراکی کوچک برای اکنون پیشنهاد می‌کنند، اگر موش‌ها بتوانند کمی صبر کنند دو خوراکی به موش‌ها پیشنهاد می‌کنند، این آزمون تسلط بر خود در موش‌ها است. در موش‌ها و انسان‌ها، آن دسته از افرادی که می‌توانند بلندمدت را ببینند و برای پاداش بهتر صبر می‌کنند، نظم و تسلط بیش‌تری روی خودشان دارند. این نشانه‌ی یک فرد (یا موش) بسیار باهوش است که می‌تواند تمایلات آنی خود را برای هدف بزرگ‌تر کنار بگذارد. متاسفانه، بیشتر موش‌ها و انسان‌ها نمی‌توانند برای پاداش بهتر صبر کنند.

۱۲. اهل ریسک هستند

ریسک‌پذیری دیگر ویژگی افراد باهوش است. آدم‌های خیلی باهوش ریسک می‌کنند، اما این ریسک‌ها بسیار حساب‌شده است. مثلا، تصور کنید دو طراح گرافیک با هم برای شرکتی کار می‌کنند که هر دو از آن نفرت دارند. طراحی که هوش کم‌تری دارد ممکن است فقط در شغل خود باقی بماند و درباره‌ی میزان نفرت خود حرف‌های بدی بزند. اما طراح خیلی باهوش ممکن است طرحی برای ترک کار و شروع کار خودش برنامه‌ریزی کند. چون او درباره‌ی این طرح خیلی فکر می‌کند، این یک ریسک حساب‌شده است و واقعا ممکن است موفق شود.

مطلب مرتبط: ۸ کار که آدم های باهوش حتما انجام می دهند

۱۳. کارها را به تعویق می‌اندازند

آدم‌های خیلی باهوش غالبا مستعد به تعویق انداختن کارها هستند. شاید آنها عاشق این هیجان هستند که کاری را در آخرین لحظه به پایان برسانند یا بی‌نهایت مطمئن هستند که می‌توانند این کار را بکنند. این احتمال هم وجود دارد که آنها کاری را که برایشان کسل‌کننده است عقب می‌اندازند تا زمانی که دیگر نمی‌توانند آن را عقب بیندازند. پژوهشگران فکر می‌کنند به تعویق انداختن کارها می‌تواند به نوآوری و فکر کردن در لحظه‌ی آخر بینجامد، که فکر بیش از حد نیست. افرادی که کارها را به تعویق می‌اندازند به جای این‌که کارهایشان را زودتر به اتمام برسانند، ممکن است وقت‌شان را صرف فکر کردن به نوآوری یا ایده‌ی جدید بعدی بکنند. لازم به ذکر است همه‌ی کسانی که کارها را به تعویق می‌اندازند خیلی باهوش نیستند. برخی از آنها فقط تنبل هستند.

۱۴. اعتماد به نفس کاذب ندارند

باهوش‌ها به هوش خود امتیازی کم‌تر از واقعیت می‌دهند، در حالی که آدم‌هایی با هوش کم‌تر به هوش خود امتیازی بالاتر از واقعیت می‌دهند. این اثر دانینگ – کروگر نامیده می‌شود. شما قبلا تجربه کرده‌اید که فردی باور دارد در چیزی واقعا فوق‌العاده است در حالی که اصلا در آن سررشته ندارد. مثل وقتی که یک شخص سالخورده فکر می‌کند مهارت فوق‌العاده‌ای در کار با آیفون دارد، حتی وقتی واقعا نمی‌داند چگونه سیستم GPS گوشی هوشمند را تنظیم کند تا جهت‌یابی را برای او انجام دهد. این ویژگی افراد باهوش است که محدودیت‌های خود را تشخیص می‌دهند و می‌دانند هنوز چه چیزهایی برای یادگیری وجود دارد. این باعث می‌شود در تعامل‌هایشان اعتماد به‌نفس کاذب نداشته‌باشند.

مطلب مرتبط: با این ۵ نکته طلایی ۱۰ برابر باهوش تر شوید

۱۵. روشنفکرند

آدم‌های بسیار باهوش درباره‌ی آدم‌ها، ایده‌های جدید، یا طرز فکرهای متفاوت روشنفکرتر هستند. چون آنها برای منطق بیش‌تر از ویژگی‌هایی مانند وفاداری اثبات نشده ارزش قائل هستند، خیلی بیش‌تر احتمال دارد که روشن‌فکر باشند. برای مثال، آدم‌های خیلی باهوش کم‌تر احتمال دارد درباره‌ی مسائل اجتماعی از قبیل نژاد و هویت جنسی ذهنی بسته داشته‌باشند. آنها ماهیت بیولوژیکی این مسائل را درک می‌کنند و نسبت به آدم‌هایی که در این گروه‌ها قرار می‌گیرند ذهنی باز دارند. از آن‌جا که این آدم‌ها به سادگی از باورهایشان یا آن‌چه به آنها گفته شده‌است پیروی نمی‌کنند هم‌چنان در مقایسه با همتایان‌شان نسبت به آدم‌ها و ایده‌های جدید ذهنی بازتر دارند. اگر واقعا ایده‌ای فوق‌العاده دارید، آنها می‌خواهند آن را بشنوند حتی اگر با ایده‌ی خودشان در کشمکش باشد.

۱۶. غریزه خوبی دارند

باهوش‌ها برای تصمیم‌گیری به غریزه، دانش و تحصیلات خود اتکا می‌کنند. احتمال تصمیم‌های آنی در آدم‌های خیلی باهوش کم‌تر از همتایان معمولی آنها است، چون از اهداف بلندمدت خود آگاه هستند و می‌دانند تصمیم‌های آنی در برنامه‌شان به چه چیزی آسیب می‌زند. آدم‌های خیلی باهوش معمولا در جهت اهداف بلندمدت تلاش می‌کنند، خواه تحصیلات بیش‌تر، پس‌انداز پول، پرداخت بدهی، یا ایده‌ی فوق‌العاده‌ی بعدی برای کسب و کار باشد. در نتیجه، احتمالا وقتی غریزه‌شان می‌گوید چیزی اشتباه است، به خاطرش از مسیر اصلی منحرف نمی‌شوند. خوشبختانه غریزه‌ی آدم‌های خیلی باهوش اغلب درست است و بر پایه‌ی منطق و واقعیت‌ها قرار دارد.

۱۷. درون‌گرا هستند

باهوش‌ها معمولا از این‌که وقت‌شان را در خلوت تنهایی خود سپری کنند ناراحت نمی‌شوند. هرچند همه‌ی آدم‌های خیلی باهوش درون‌گرا نیستند، اما نگرش‌های فردگرایانه‌شان آنها را قادر می‌سازد مطالعه کنند، به تنهایی مسیری طولانی را پیاده‌روی کنند، یا به تنهایی شام می‌خورند بدون این‌که به برای تنهایی‌شان احساس خجالت بکنند. بسیاری از آدم‌ها سرگرمی‌هایی دارند که در خلوت تنهایی با عشق به این سرگرمی‌ها می‌پردازند. ممکن است این باعث شود حتی درون‌گراتر و خجالتی‌تر از واقعیت به نظر برسند. بسیاری از آدم‌ها از این‌که با خودشان تنها باشند احساس ناراحتی می‌کنند و تقویم‌شان را از برنامه برای فعالیت‌‌هایی به همراه خانواده و دوستان پر می‌کنند. کم‌تر احتمال دارد آدم‌های خیلی باهوش فقط به خاطر مصاحبت با دیگران چنین کاری بکنند.

مطلب مرتبط: ۱۳ باهوش ترین انسان هایی که تاریخ جهان به خود دیده است!

۱۸. ویژگی افراد باهوش؛ رفتار تهاجمی ندارند

غالب آدم‌های خیلی باهوش تهاجمی نیستند. آنها می‌دانند رفتار تهاجمی می‌تواند زننده باشد و نمی‌گذارد به اهداف بلندمدتی که مشتاقانه دنبال می‌کنند، دست پیدا کنند. بسیاری از آدم‌های خیلی باهوش در مواجهه با مشاجره کوتاه می‌آیند تا از بحث و جدل با آدم‌های غیرمنطقی اجتناب کنند. آنها ترجیح می‌دهند وقت‌شان را این‌گونه تلف نکنند. هم‌چنین اگر آنها درگیر مشاجره با شما شوند دوست ندارند هیجانی، ضعیف یا غیرمنطقی دیده شوند. این یعنی اگر آنها به خاطر مشاجره دچار هیجان شدید شوند، احتمال ندارد آن در طول دعوا بروز دهند. آنها صبر می‌کنند تا بعدا در فرصت مناسب درباره‌اش منطقی با فرد صحبت کنند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.3 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *