قارچ پوستی یا درماتوفیتوز نوعی  عفونت قارچی است که غالبا پوست، ناخن‌ها، و کف سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در حد بسیاری بالایی مسری است. راه‌های زیادی برای انتقال این عفونت وجود دارد. برخی از شایع‌ترین این راه‌ها شامل تماس با عرق بدن شخص مبتلا، تماس با حیوانات و تماس بدنی هنگام رقابت‌های ورزشی با پوست شخص مبتلا هستند. این قارچ در نواحی گرم و مرطوب بدن خوب پرورش می‌یابد، و می‌تواند نواحی متعدد بدن، از کف سر گرفته تا کف پا را مبتلا ‌کند. قارچ پوستی عموما باعث ایجاد قرمزی، خارش، و لکه‌های دایره‌ای فلس مانندی می‌شود که نه تنها زشت و ناخوشایند هستند، بلکه باعث ایجاد ناراحتی زیاد هم می‌شوند. در این نوشتار با برخی از بهترین روش ها برای درمان خانگی قارچ پوستی آشنا خواهیم شد. با خبرنامه همراه باشید.

نشانه های احتمالی قارچ پوستی و انواع آن

به منظور شناسایی نوع قارچ پوستی روی بدن‌تان، شناسایی ظاهر این مشکل پوستی اهمیت زیادی دارد. این قارچ با ایجاد لکه‌های دایره‌ای و قرمز رنگ روی پوست ظاهر می‌شود که با رشد آن، حاشیه‌های این لکه کمی برجسته می‌شوند. مرکز ناحیه‌ی عفونی به تدریج کم‌رنگ می‌شود و کل آن ناحیه به شکل حلقه در می‌آید.

*  تینه‌آ کپیتیس (کف سر): این نوع از قارچ پوستی با توده‌های کوچکی روی سر شروع می‌شود و اندازه‌ی آن بزرگ‌تر می‌شود و تشکیل یک الگوی دایره‌ای شکل می‌دهد.

*  تینه‌آ مانوس (دست): این قارچ پوستی کف دست‌ها و هم‌چنین بین انگشتان را مبتلا می‌کند.

*  تینه‌آ پدیس (پا): این نوع قارچ پوستی ممکن است در فضای میان انگشتان پا باعث ایجاد لکه‌هایی فلس مانند شود. هم‌چنین ممکن است سبب ضخیم شدن و فلسی شکل شدن پاشنه‌ها و کف پا شود.

*  تینه‌آ اونگیوم (ناخن): تینه‌آ اونگیوم باعث ضخیم شدن، شکنندگی و زردی ناخن‌های دست و پا می‌شود. و البته شکل و رنگ ناخن چیزهای زیادی در مورد سلامتی می‌گوید.

*  تینیا کروریس (کشاله): تینیا کروریس که با نام “‌خارش‌ سوارکاران‌”‌ نیز شناخته می‌شود، باعث قرمزی، پوسته پوسته شدن، خارش و گاهی اوقات بثورات دردناک در ناحیه‌ی کشاله‌ی ران می‌شود.

*  تینه‌آ باربی (ریش): تینه‌آ باربی نوعی عفونت قارچ پوستی در محل رویش مو روی صورت، زیر چانه، و بالای لب (ریش و سبیل) است. این نوع قارچ پوستی معمولا در مردان مشاهده می‌شود.

*  تینه‌آ کورپوریس (بدن): این نوع رایج از قارچ پوستی باعث ایجاد لکه‌های صاف، دایره‌ای شکل، و فلس مانند روی پوست می‌شود.

*  تینه‌آ فیشیا (صورت): این قارچ باعث ایجاد لکه‌های قرمز و فلس مانند روی پوست صورت می‌شود.

این نشانه‌ها تنها پس از ۴ تا ۱۰ روز از اولین تماس با قارچ روی بدن‌تان ظاهر می‌شوند. علائم قارچ پوستی کف سر حدود ۱۰ روز پس از ابتلا شدن به آن نمایان می‌شود.

راهکارهای موثر برای درمان خانگی قارچ پوستی

شماری از درمان‌های خانگی ساده وجود دارند که می‌توانند این عفونت را از بین ببرند؛ در ادامه‌ی این مقاله، به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. استفاده از عصاره‌ی سیر

ماده‌ای به نام آجوئن در ترکیب سیر که دارای خاصیت ضد قارچی است، این خوراکی پر خاصیت را به یک داروی ضد قارچ تبدیل کرده است. از سیر برای درمان انواع مختلفی از عفونت‌های باکتریایی، ویروسی، و قارچی نظیر قارچ پوستی استفاده می‌شود. هم‌چنین از سیر به شکل رایجی برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود. بر اساس مشاهدات علمی، اگر از سیر به صورت مکرر استفاده شود،‌ می‌تواند قارچ پوستی را درمان کند.

مطالعات علمی زیادی نشان می‌دهند، آجوئن می‌تواند به شکلی موثر به درمان این عفونت قارچی کمک کند.

به منظور درمان قارچ پوستی، باید یک حبه سیر را پوست بکنید و آن را به تکه‌های کوچک خرد نمایید. این تکه‌ها را روی نواحی عفونی بگذارید و آن را با باند یا چسب زخم ببندید. سپس باید اجازه دهید سیر به مدت یک شب روی محل عفونت بماند. استفاده از سیر یکی از محبوب‌ترین درمان‌های خانگی برای قارچ پوستی به شمار می‌رود.

۲. روغن درخت چای

این روغن با خواص ضد قارچی و ضد عفونی فوق‌العاده‌اش، یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای انواع مختلفی از ناراحتی‌های پوستی از جمله قارچ پوستی به شمار  می‌رود. از این روغن به شکل گسترده برای درمان عفونت‌های قارچی و کاهش موثر عفونت استفاده می‌شود. هم‌چنین روغن درخت چای داروی خانگی موثری برای درمان جوش (آکنه) و کورک به شمار می‌رود.

فقط باید از روغن درخت چای ۱۰۰ درصد خالص استفاده نمایید، زیرا روغن درخت چای رقیق شده با روغن‌های دیگر، قادر به درمان قارچ پوستی نیست.

با وجود این، روغن درخت چای، روغن بسیار قوی‌ای است؛ به همین خاطر، ابتدا باید روغن درخت چای خالص (رقیق نشده) را روی عفونت قارچی‌تان بمالید، اگر این روغن پوست‌تان را به شدت اذیت کرد، آن را با کمی آب گرم رقیق کنید و استفاده نمایید؛ ولی اگر بعد استفاده از روغن خالص دچار ناراحتی نشدید، به استفاده از آن (بدون رقیق کردن) ادامه دهید. با استفاده‌ی مرتب از این روغن به عنوان درمان خانگی قارچ پوستی می‌توانید به طور کامل از شر قارچ پوستی خلاص شوید.

برای استفاده از روغن درخت چای جهت درمان قارچ پوستی تکه پنبه‌ای را به روغن درخت چای آغشته کنید؛ تکه پنبه را فشار دهید تا روغن‌های اضافه‌ی آن خارج شوند. اکنون پنبه‌ی آغشته به روغن درخت چای را روی ناحیه‌ی عفونی بمالید. این کار را روزی سه مرتبه تکرار کنید.

۳. سرکه و نمک

خیلی ساده، با استفاده از سرکه و نمک خمیر سفتی درست کنید. این خمیر را مستقیما روی ناحیه‌ی مبتلا به قارچ پوستی بمالید و ۵ دقیقه صبر کنید. به گفته‌ی آن‌هایی که از این درمان خانگی برای معالجه‌ی قارچ پوستی‌شان استفاده کرده‌اند، انجام این کار به مدت حدود ۷ روز می‌تواند به ناپدید شدن علائم عفونت کمک کند.

به علاوه، استفاده از آب و نمک نیز می‌تواند برای درمان قارچ پوستی مفید باشد، زیرا با خاصیت قبض بالای خود به التیام زخم‌ها سرعت می‌بخشد. اگر نواحی عفونی را با آب و نمک بشویید، عفونت این نواحی بر طرف و لکه‌های جوش خشک خواهند شد. هم‌چنین اگر به استفاده از آب و نمک علاقه ندارید، می‌توانید خمیر نمک دریایی را به نواحی عفونی پوست‌تان بمالید.

۴. آلوئه‌ ورا

این گیاه دارویی پرکاربرد به خاطر خواص ضد قارچی، ضدعفونی، ضد باکتریایی، ضد التهابی، و تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی بسیار شناخته شده است. آلوئه‌ورا درمان خانگی کاملا طبیعی برای معالجه‌ قارچ پوستی و دیگر مشکلات پوستی به شمار می‌رود. ساپونین موجود در آلوئه‌ورا برای تسکین درد و ناراحتی‌های مربوط به این عارضه بسیار موثر است. برای دریافت بهترین نتیجه می‌توانید ماده‌ی ژله‌ای موجود در برگ‌های آلوئه‌ورا را مستقیما روی ناحیه‌ی عفونی بمالید.

مواد ژل مانندِ داخل آلوئه‌ورا را خارج کنید و مستقیما روی پوست‌ بمالید. اجازه دهید یک شب روی محل عفونی بماند و صبح فردا آن را بشویید. این کار را هر روز تکرار کنید تا قارچ پوستی‌تان به طور کامل درمان شود.

۵. درمان خانگی قارچ پوستی با استفاده از  روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از بی‌خطرترین و موثرترین درمان‌های خانگی برای قارچ پوستی است، زیرا می‌تواند به طور کامل شرایط را برای میزبانی قارچ عامل این عفونت بر روی پوست‌تان از بین ببرد.

مواد موجود در روغن نارگیل که باعث خواص فوق‌العاده‌ی آن می‌شوند، همان اسیدهای چرب زنجیره‌ متوسط (MCFA)، به ویژه اسید لوریک هستند. خواص التیام‌بخشی موجود در روغن نارگیل در درمان عفونت‌های قارچ پوستی بسیار موثر است. اسید لوریک با خواص ضد ویروسی و ضد قارچی‌اش غشای خارجی چرب میکروب‌ها را حل می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد.

به علاوه، این روغن با نرم و لطیف کردن پوست، خارش پوست را نیز به مقداری زیاد تسکین می‌دهد. هم‌چنین روغن نارگیل تا حدی زیادی برای درمان قارچ‌های پوستی به کار می‌رود. برای این کار، باید به مدت یک شب روی ناحیه‌ی عفونی روغن نارگیل بمالید. به این ترتیب، می‌توانید ساختار و بقایای این عفونت را نابود کنید.

۶.. روغن اسطوخودوس

استفاده از روغن اسطوخودوس یکی از بی‌خطرترین و آرام‌بخش‌ترین درمان‌های خانگی برای معالجه‌ی قارچ پوستی است.

از روغن اسطوخودوس برای درمان عفونت‌ها در نوزادان استفاده می‌شود. برای درمان قارچ پوستی می‌توانید روغن طبیعی اسطوخودوس را روی پوست‌تان بمالید؛ این کار نه تنها عفونت قارچی را به سرعت از بین می‌برد، بلکه هم‌چنین در طول فرایند درمان از بروز عفونت‌های دیگر نیز پیشگیری می‌کند.

روغن طبیعی اسطوخودوس به تنهایی به خاطر تاثیرات قوی‌اش معروف است.

۷. زردچوبه

زردچوبه، که در برخی نواحی دنیا از آن به عنوان پودر مقدس یاد می‌کنند، دارای فواید قدرتمند بسیاری است. این ادویه‌ی ساده که معمولا در زندگی روزمره از آن استفاده می‌کنیم، خواص آنتی‌بیوتیک طبیعی قوی‌ دارد. سایر آنتی بیوتیک های طبیعی و گیاهی را در این مقاله بیابید. مواد فعال در روغن فرار زردچوبه عبارت هستند از ترمرون، آتلانتون، و زینجی‌برون که وجود آن‌ها به زردچوبه خواص ضد قارچی و ضد میکروبی داده‌اند، و آن را به درمان خانگی قارچ پوستی تبدیل کرده‌اند.

این درمان خانگی به درمان همه‌ی انواع عفونت‌های باکتریایی و قارچی به شما کمک می‌کند. می‌توانید ریشه‌های تازه‌ی زردچوبه یا روغن زردچوبه را بروی نواحی عفونی پوست که دارای قارچ پوستی هستند، بمالید.

این روش درمانی را روزی سه مرتبه تکرار کنید تا عفونت‌تان به طور کامل ناپدید شود.

۸. عصاره‌ی برگ زیتون 

گذشته از فواید بی‌شمار زیتون برای سلامتی، پژوهشگران نشان داده‌اند عصاره‌ی برگ درخت زیتون دارای چنان خواص ضد ویروسی است که می‌تواند به صورت انتخابی سامانه‌ی مخصوص ویروس‌ها را در بدن میزبان به طور کلی مسدود کند.

این خاصیتِ عصاره‌ی برگ زیتون، در تولید اسید آمینه‌ی مورد نیاز ویروس‌ها برای تولید مثل اختلال ایجاد می‌کند، و به این ترتیب آن‌ها را غیرفعال می‌نماید. عصاره‌ی برگ زیتون نه تنها دارای خواص ضد قارچی است، بلکه هم‌چنین در صورت مصرفِ خوراکی می‌تواند به تقویت دستگاه ایمنی نیز کمک کند.

روغن زیتون بدون شک بهترین روغن برای ماساژ بدن به حساب می‌آید؛ و در کنار آن، برگ زیتون نیز درمان خانگی قدرتمندی برای قارچ پوستی به شمار می‌رود. روزی سه مرتبه از برگ زیتون استفاده کنید تا مشکل‌تان فروکش کند.

۹. دانه های خردل

شاید دانه‌های خردل کوچک باشند، ولی وقتی صحبت از مبارزه علیه قارچ پوستی و دیگر عفونت‌های پوستی در میان می‌آید، ‌به عاملی قدرتمند تبدیل می‌شوند. این دانه‌ها را به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه در آب بخیسانید، و سپس آن‌ها را به صورت خمیر در بیاورید. این خمیر را به نواحی عفونی پوست‌تان بمالید تا خارش و ناراحتی آن تسکین یابد.

۱۰. کافور

کافور تکه‌های سفید رنگ و شفافی هستند که بوی تندی دارند و از پوست و چوب درخت کافور، از درختان بومی آسیا، به دست می‌آیند. در طب سنتی چینی (TCM) و هم‌چنین طب آیورودا، ‌طب سنتی هندی، از کافور استفاده‌های دارویی می‌شود و به عنوان درمانی خانگی برای عفونت‌های قارچی و هم‌چنین دفع حشرات از آن استفاده می‌شود.

خواص ضد قارچی کافور، آن را به یکی از بهترین مواد برای درمان خانگی قارچ پوستی تبدیل کرده‌ است.

برای استفاده از این روش درمانی، مقدار اندکی کافور را روی ناحیه‌ی عفونی بریزید. این کار را چند روز تکرار کنید تا این عفونت به طور کامل بر طرف شود.

* نکته بسیار مهم

واقعیت بسیار مهم این است که  قارچ پوستی عفونتی به شدت مسری است؛ البته با این‌که، این عارضه عفونتِ بسیار خطرناکی تلقی نمی‌شود، و معمولا به راحتی درمان می‌شود، ولی حساسیت دستگاه ایمنی‌تان به این عفونت ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر باشد. از این رو، همیشه توصیه می‌شود انواع مختلف عفونت‌ها را با پزشک در میان بگذارید؛ و در کنار آن، از درمان‌های خانگی و طبیعی ذکر شده در این مقاله نیز بهره‌ بگیرید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 35

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *