رابطه جنسی بخشی طبیعی و بسیار مهم در زندگی هر انسانی است. در واقع نمی‌توان از فواید رابطه جنسی برای مردان و زنان چشم‌پوشی کرد. موضوع اصلی نوشتار حاضر این است که با یک زندگی جنسی سالم می‌توانید بدن سالم‌تر و زندگی لذت‌بخش‌تر و طولانی‌تری را تجربه کنید.

در این نوشتار برخی از فوایدی را که رابطه جنسی  برای سلامتی دارد را به طور مفصل بیان خواهیم کرد. بنابراین، اگر شما به دنبال سلامتی بیشتر هستید، چه چیزی بهتر از یک زندگی جنسی سالم؟ بکوشید به طور منظم با شریک زندگی‌تان فعالیت جنسی داشته باشید، به خصوص اگر در تلاش برای مقابله با برخی از اختلالات و بیماری‌ها هستید.

بعد از دانستن فواید رابطه زناشویی سعی کنید برای بهبود آن هر کاری لازم است انجام بدهید و همواره از زندگی جنسی خود لذت ببرید.

۱. تقویت سیستم ایمنی بدن

این یکی از مهم‌ترین فایده‌هایی است که رابطه جنسی برای مردان و زنان دارد. کسانی که به طور منظم رابطه‌ی زناشویی دارند، یعنی حدود ۱ تا ۲ بار در هفته می‌توانند سطوح پادتن A (یا آنتی‌بادی) بالاتری داشته باشند. بر اساس یک مطالعه، پادتن در سیستم ایمنی برای مبارزه با موجودات مهاجم فعالیت می‌کند و نیاز به فعال‌سازی سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد. به همین دلیل است که آن دسته از افرادی که به طور مرتب رابطه‌ جنسی دارند، ‌روزهای کم‌تری را نیز به بیماری و ناخوشی می‌گذرانند.

شما باید برخی از اقدامات زیر را انجام دهید تا سیستم ایمنی بدن‌تان را شاد و راضی نگه دارید:

– همیشه فعال باشید.

– غذاهای سالم بخورید.

– واکسیناسیون را به موقع انجام بدهید.

– به اندازه‌ی کافی بخوابید.

– از کاندوم استفاده کنید.

و البته اگر سیستم ایمنی بدن‌تان اهمیت زیادی برای‌تان دارد، ابدا این اشتباهات را مرتکب نشوید!

۲. کاهش فشار خون

وقتی که پای فواید رابطه جنسی برای مردان و زنان به میان می‌آید، نباید فراموش کنیم که انجام فعالیت جنسی می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. فعالیت جنسی با فشار خون پایین در ارتباط است، دست کم در مورد زنان که اینطور صدق می‌کند. احتمال ابتلا به فشارخون بالا در زنان بین ۵۷ سال و ۸۵ ساله که از رابطه جنسی خود راضی بوده‌اند، پایین‌تر بود. در یک مطالعه‌ی دیگر، محققان دریافتند که در آغوش گرفتن می‌تواند به ما کمک کند تا فشار خون‌مان را در حد طبیعی نگه داریم.

در مردان، افزایش فشار خون می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد نعوظ شود و در زنان فشار خون بالا می‌تواند منجر به ضعیف شدن غرایز جنسی و کاهش میل جنسی شود.

بد نیست بدانید که چرا فشار خون بالا قاتل خاموش نامیده می‌شود.

۳. تسکین درد

داشتن رابطه جنسی به ور منظم باعث آزاد شدن هورمون‌هایی می‌شود که در کاهش یا حتی از بین بردن درد پا و کمر و همچنین سایر دردهای آرتریت (التهاب مفاصل)، گرفتگی عضلات در زمان قاعدگی و سردرد کمک می‌کنند. بر اساس مطالعه‌ای که در مورد تاثیر رابطه جنسی بر درد میگرن صورت گرفت، محققان دریافتند که در بعضی از بیماران مبتلا به سردرد میگرنی و خوشه‌ای، رابطه جنسی می‌تواند سردرد را به طور نسبی یا به طور کامل تسکین بدهد. همچنین می‌توانید این راهکار ساده را برای تسکین سردرد میگرنی امتحان کنید.

۴. افزایش میل جنسی

این یکی فایده رابطه جنسی را برای سلامتی دست کم نگیرید. اگر شما به طور مرتب فعالیت جنسی داشته باشید، بیش‌تر احتمال دارد که بخواهید باز هم این کار را ادامه دهید. یک اتصال روانی و همچنین اتصال فیزیکی رابطه زناشویی وجود دارد مخصوصا برای زنان. بیش‌تر بودن فعالیت منظم جنسی به بهبود جریان خون، روانسازی واژن، و کشسانی آن کمک می‌کند و همین باعث می‌شود که رابطه جنسی شما لذت‌بخش‌تر باشد.

۵. حفظ جوانی

طبق یک پژوهش، روانپزشکان بالینی بر این باور هستند که زنان و مردان مسن که یک زندگی جنسی فعال داشته‌اند و دارند ۵ تا ۷ سال جوان‌تر از سن واقعی خود نشان می‌دهند. البته یادتان باشد که برای برخوردار شدن از اثرات ضدپیری رابطه جنسی نیازی نیست که هر شب رابطه داشته باشید!

۶. کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات

مطابق با مطالعات انجام شده خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که به طور منظم با همسرشان رابطه جنسی دارند، کم‌تر است. هرچند این ارتباط بین رابطه جنسی و سرطان پروستات باید بیش‌تر مورد بررسی قرار گیرد، شاید که عوامل دیگری نیز وجود داشته باشد که بتوان به این ارتباط اضافه کرد.

۷. افزایش توان باروری

در یک پژوهش، پژوهش‌گران به این نتیجه رسیدند که هر چه‌قدر رابطه جنسی بیش‌تر باشد، کیفیت اسپرم نیز بهتر خواهد شد. همچنین، آنها پی بردند که اگر از زمان نزدیکی قبل تا نزدیکی فعلی فقط دو روز گذشته باشد، ‌کیفیت اسپرم در بهترین حالت آن است اما اگر ۱۰ روز از مان رابطه‌ی قبلی گذشته باشد، ‌کیفیت اسپرم به شدت افت می‌کند.

در صورتی که می‌خواهید بچه‌دار شوید، اسپرم خود را تازه نگه دارید و با داشتن دست کم دو بار رابطه جنسی در هفته و نه فقط در زمان تخمک‌گذاری زن، اسپرم‌ها را در بالاترین کیفیت خود نگه دارید. علاوه بر این، فعالیت جنسی منظم به متعادل کردن هورمون‌های زن و تنظیم دوره‌های قاعدگی او کمک می‌کند، و همین به نوبه‌ی خود ممکن است شانس بارداری را افزایش دهد.

۸. تقویت مغز

یک پژوهش نشان داد که فعالیت جنسی می‌تواند به افزایش نورون‌ها در هیپوکمپوس (اسبک مغز) که در آن خاطرات ذخیره شده‌اند، کمک کند، بنابراین داشتن رابطه جنسی می‌تواند تفکر تحلیلی و حتی حافظه را بهبود بخشد.

این در واقع یکی از فواید رابطه جنسی برای مردان و زنان است که نباید از آن بگذرید، مخصوصا اگر به دنبال روشی طبیعی برای بهبود حافظه‌تان در خانه هستید. و البته اگر موضوع حافظه اهمیت زیادی برای‌تان دارد، دنبال کردن رژیم ذهن همان چیزی است که می‌خواهید.

۹. بهبود حس بویایی

تقویت حس بویایی یکی دیگر از مزایای رابطه جنسی برای سلامتی زنان و مردان است زیرا گذراندن زمان بین ملحفه‌ها می‌تواند به بینی کمک کند که کار خود را بهتر انجام دهد. پس از انجام فعالیت جنسی، بدن ممکن است هورمونی تولید کند به نام پرولاکتین که ممکن است به کنترل واکنش ما نسبت به انواع بو کمک کند.

۱۰. بهبود سلامت دندان

جالب است که مایع منی به غیر از اسپرم، دارای مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم و روی است که ثابت شده‌است که روی معالجه‌ی ریشه‌ی دندان تاثیر مثبت دارند. کلسیم و روی همچنین مواد تشکیل‌دهنده‌ی بسیاری از دهانشویه‌ها هستند.

۱۱. کاهش استرس و افسردگی

رابطه جنسی می‌تواند باعث شود بدن‌تان مواد شیمیایی یا هورمون‌های احساس خوب را آزاد کند. این مواد شیمیایی ممکن است به از بین رفتن استرس و افزایش لذت، اعتماد به نفس و آرامش کمک کنند. علاوه بر این، تحقیقات نیز نشان می‌دهند که افرادی که به طور منظم رابطه جنسی دارند، گزارش داده‌اند که در مواجهه با شرایط استرس‌زا واکنش بهتری از خود نشان می‌دهند.

علاوه بر این، فعالیت جنسی می‌تواند سروتونین را که معمولا “هورمون شادی‌ آور” نامیده می‌شود آزاد کند. مناسب بودن سطح سروتونین در بدن سبب می‌شود که احساس تندرستی داشته باشید و در صورت عدم وجود آن، خطر ابتلا به افسردگی بیش‌تر خواهد بود. با این حال، مصرف داروهای ضد افسردگی که هدف‌شان افزایش این هورمون است، می‌تواند باعث کاهش میل جنسی شود. اگر سطح هورمون شما طبیعی باشد، باید این هورمون را به طور طبیعی از طریق ورزش، رابطه جنسی یا مصرف کربوهیدرات‌های سالم دریافت کنید. بد نیست با نشانه‌های پایین بودن سروتونین نیز آشنا شوید.

۱۲. بهبود کنترل مثانه

رابطه زناشویی منظم می‌تواند به بهبود عضلات کف لگن در هنگام ارگاسم کمک کند. در حقیقت، بارداری و یائسگی می‌تواند این عضلات را تضعیف کند و فعالیت جنسی می‌تواند به زنان در افزایش کنترل مثانه‌شان کمک کند و از بروز بی‌اختیاری جلوگیری کند. علاوه بر این، می‌توانید این فایده را با انجام تمرین کگل در طول فعالیت جنسی افزایش دهید. تمرین کگل به این صورت است که عضلات لگن پایینی را بالا می‌کشید و سپس آنها را سفت و محکم همان‌جا نگه می‌دارید، درست همان‌طور که می‌خواهید جریان ادرار را متوقف کنید.

این هم در واقع یکی از مهم‌ترین مزایا در فهرست مزایای رابطه زناشویی برای زنان و مردان است، بنابراین شما نباید این فایده‌ی شگفت‌انگیز را نادیده بگیرید، بلکه باید از آن برای همیشه استفاده کنید.

۱۳. بهبود کیفیت خواب

بعد از انجام دادن رابطه جنسی، هورمون القاء آرامش به نام پرولاکتین آزاد می‌شود و همین می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر بخوابید. علاوه بر این، “هورمون عشق” به نام اکسی‌توسین، که در طول ارگاسم منتشر می‌شود، نیز در بهبود خواب شما موثر است. دوست دارید هورمون عشق را در بدن‌تان افزایش دهید؟ این نوشتار را بخوانید!

و خواب بهتر می‌تواند منجر به فواید زیر شود:

–یک سیستم ایمنی قوی‌تر

– عمر طولانی‌تر

– داشتن انرژی بیش‌تر در طول روز

در حقیقت، رابطه جنسی می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد برای کمک به این‌که ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه‌ی توصیه شده را داشته باشید. علاوه بر این، هنگامی که پای مزایای رابطه جنسی برای مردان و زنان به میان می‌آید، نباید این واقعیت را که می‌تواند به طور موثری به بهبود خواب کمک کند، نادیده بگیرید.

۱۴. افزایش مصرف کالری

از دیگر فواید رابطه جنسی برای مردان و زنان که بسیاری از آدم‌ها عاشقش هستند این است که فعالیت جنسی می‌تواند به سوختن کالری کمک کند. فعالیت جنسی به افزایش ضربان قلب، تقویت عضلات و سوختن کالری‌ کمک می‌کند، درست مانند انجام تمرینات ورزشی. در واقع، برخی از تحقیقات اخیر نشان داده که رابطه جنسی می‌تواند حدود ۳ کالری برای زنان و ۴ کالری برای مردان در هر یک دقیقه بسوزاند و به همین دلیل نوعی تمرین ورزشی است. رابطه جنسی همچنین می‌تواند به حفظ تعادل و انعطاف‌پذیری بدن کمک کند.

۱۵. بهبود سلامت قلب

یکی دیگر از مزایای رابطه زناشویی برای سلامت مردان و زنان تاثیری است که روی بهبود سلامت قلب دارد. مردانی که فعالیت جنسی را به طور مرتب و به صورت دست کم دو بار در هفته انجام می‌دهند، ۴۵٪ کم‌تر به بیماری‌های قلبی مانند حمله‌ قلبی دچار می‌شوند در مقایسه با کسانی که یک بار در ماه یا کم‌تر رابطه جنسی دارند. در واقع، رابطه جنسی نه تنها مزایای بسیاری برای سلامت قلب دارد، بلکه همچنین میزان استروژن و تستوسترون را در حالت تعادل حفظ می‌کند که همین به نوبه‌ی خود برای داشتن قلبی سالم ضروری است. در این میان ۳۵ راهکار موثر برای جلوگیری از سکته قلبی را بشناسید.

۱۶. بهبود رابطه‌ها

رابطه جنسی و ارگاسم، هر دو منجر به افزایش سطح هورمون عشق به نام “اکسیتوسین” می‌شوند که ممکن است به شما کمک کند تا صمیمیت‌تان را با شریک زندگی‌تان افزایش دهید و ارتباطات همدلانه‌ی بیش‌تری را تجربه کنید. مطالعات همچنین نشان می‌دهند که رابطه جنسی ممکن است با موارد زیر مرتبط باشد:

– افزایش رضایت زمانی که شما میل جنسی شریک زندگی خود را ارضاء می‌کنید.

– افزایش سطح اعتماد، عشق و صمیمیت

– بهبود توانایی برای شناخت و بیان احساسات

– کاهش پریشانی ناشی از درگیری‌های عاطفی.

این فایده در واقع یکی از مزایای بسیار مهم رابطه جنسی برای سلامتی است که نباید آن را دست کم بگیرید، فقط سعی کنید از زندگی جنسی خود لذت ببرید، مخصوصا اگر قصد دارید که مشکلات‌تان را با شریک زندگی‌تان حل کنید.

۱۷. کاهش خطرات دوران بارداری

داشتن فعالیت جنسی به طور منظم می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به عوارض بارداری که می‌توانند منجر به ورم کردن دست و پاها، حالت تهوع، سردرد و تشنج شوند، کمک کند. بر اساس یک مطالعه، پروتئین موجود در مایع منی به نام HLG-A می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند و خطر بروز این عوارض را کاهش دهد.

آیا دوست دارید دیگر فواید رابطه جنسی برای مردان و زنان را کشف کنید؟ ادامه‌ی این نوشتار را بخوانید و سپس سعی کنید که همیشه رابطه جنسی را به طور منظم داشته باشید.

۱۸. افزایش طول عمر

از مزایای شگفت‌انگیز رابطه جنسی برای زنان و مردان که نباید نادیده گرفته شود تاثیری است که روی افزایش طول عمر دارد. یک تحقیق نشان داد که ریسک مرگ و میر ناشی از دلایل پزشکی در افرادی که دست کم ۳ بار در هفته رابطه جنسی دارند، ۵۰٪ کم‌تر است در مقایسه با افرادی که تنها یک بار در ماه رابطه جنسی داشتند.

۱۹. افزایش جذابیت برای شریک زندگی

فعالیت جنسی می‌تواند باعث شود که بدن فرومون‌های بیش‌تری آزاد کند. فرومون‌ها موادی شیمیایی هستند که معروف است که گرایش فرد را نسبت به شریک جنسی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که اگر فعالیت جنسی شما با شریک زندگی‌تان بیش‌تر باشد، تمایل بیش‌تری خواهید داشت که دوباره با او رابطه داشته باشید.

در واقع، افزایش گرایش شما نسبت به شریک زندگی‌تان، یکی از مزایای شگفت‌انگیز رابطه جنسی است، بنابراین شما باید از این رابطه برای جذب شریک زندگی خود استفاده کنید.

۲۰. بهبود سلامت پوست

رابطه جنسی باعث بهبود سلامت پوست می‌شود زیرا به عنوان یک ورزش هوازی در نظر گرفته می‌شود. کارشناسان همچنین پی برده‌اند که رابطه جنسی سطح اکسیژن را افزایش می‌دهد، جریان خون و ورود مواد مغذی را به پوست افزایش می‌دهد و به طور همزمان سلول‌های جدید پوست را در سطح افزایش می‌دهد و سبب می‌شود که پوست سالم‌تر و نرم‌تر شود.

در حقیقت، این یکی دیگر از مزایای زیبایی رابطه جنسی است که شما باید بدانید و در نتیجه برای همیشه آن را دنبال کنید. ارتباط پوست و رابطه جنسی را به طور دقیق‌تر در این مقاله بخوانید.

۲۱. افزایش درخشش مو

یکی دیگر از فواید رابطه جنسی برای مردان و زنان که نباید از آن غافل شوید، تاثیر مثبتی است که روی موها دارد. هورمون‌ها نه تنها محرک‌های جنسی را کنترل می‌کنند، بلکه موهای شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که یک زندگی جنسی سالم می‌تواند به لطف افزایش توانایی سوخت و ساز مواد مغذی سبب سالم و براق شدن موها شود. بنابراین بکوشید از این فایده رابطه زناشویی برای برخوردار شدن از موهایی سالم و درخشان استفاده کنید.

۲۲. تقویت ناخن‌ها

هورمون‌هایی که پوست را سالم و درخشان می‌کنند، ناخن‌ها را هم قوی و سالم نگه می‌دارند. و این بدان معنی است که ناخن‌ها کم‌تر خواهند شکست و زیبایی خود را به مدت طولانی‌تری حف خواهند کرد. در حقیقت، تقویت ناخن یکی از مزایای رابطه جنسی برای زنان و مردان است که نباید دست کم بگیرید، بلکه سعی کنید رابطه را به طور منظم داشته باشید تا از ناخن‌هایی قوی برخوردار شوید.

آیا می‌دانستید که شکل و رنگ ناخن را سلامتی ارتباط دارند؟

۲۳. تولید اسپرم سالم

زمانی که حرف از مزایای رابطه جنسی برای سلامتی است، نباید این واقعیت را که می‌تواند به تولید اسپرم سالم کمک کند، نادیده بگیرید. بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که مردان دارای فعالیت جنسی منظم تعداد بالایی اسپرم دارند و حجم مایع منی‌شان بیش‌تر است در مقایسه با مردانی که به طور منظم رابطه جنسی ندارند.

۲۴.کاهش چین و چروک پوست

جالب است که هورمون استروژن که در طول رابطه جنسی افزایش می‌یابد، می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامت پوست داشته باشد، از جمله این‌که خطوط و چین و چروک‌ها را تا حدی از بین می‌برد. این مزیت مخصوصا زمانی مفید است که پوست زن خشک شود و دارای چروک‌های بیش‌تری باشد چرا که سطح استروژن او به طور طبیعی کاهش یافته‌است. در یک مطالعه، محققین نشان دادند زنانی که دوره‌ی یائسگی را سپری می‌کنند و در هفته یک بار رابطه جنسی دارند سطح استروژن‌شان دو برابر بیش‌تر از کسانی است که رابطه جنسی ندارند.

در واقع، کاهش چین و چروک یکی دیگر از مزایای رابطه جنسی برای مردان و زنان است که باید بدانید و زین پس سعی کنید از آن برای همیشه استفاده کنید.

۲۵.افزایش عزت نفس

یکی از بهترین فواید رابطه جنسی برای مردان زنان این است که افرادی دارای رابطه جنسی منظم، در مورد بدن‌شان اطمینان بیش‌تری پیدا می‌کنند.

۲۶.تقویت  استخوان‌ها

داشتن رابطه جنسی منظم می‌تواند سطح استروژن را در زنان بعد از یائسگی افزایش دهد، و به این ترتیب می‌تواند از آنها در برابر برخی از اختلالات منجر به ضعیف شدن استخوان که به علت کمبود استروژن ایجاد می‌شود، مراقبت کند. به همین ترتیب مردان نیز می‌توانند از رابطه جنسی سود ببرند. اثبات شده‌است که رابطه جنسی سطح تستوسترون را در طول و بعد از رابطه جنسی افزایش می‌دهد، و همین به نوبه‌ی خود می‌تواند از مردان در برابر ابتلا به پوکی استخوان محافظت کند.

۲۷. داشتن احساس خوب در طول روز

این آخرین مورد در فهرست مزایای رابطه جنسی برای مردان و زنان است که اصلا نباید آن را دست کم بگیرید، بلکه باید سعی کنید به طور منظم رابطه جنسی داشته باشید، مخصوصا اگر می‌خواهید در تمام طول روز احساس خوبی داشته باشید.

اگر همان اول صبح وارد رابطه شوید، می‌توانید روز جدید خود را با احساس خوبی شروع کنید و این احساس می‌تواند در تمام طول روز دوام داشته باشد. شما همچنین سیستم ایمنی قوی‌تری خواهید داشت در مقایسه با افرادی که فقط یک فنجان چای قبل از خروج از درب منزل می‌نوشند.

۲۸. نوعی ورزش محسوب می‌شود

بسیار خوب، رابطه جنسی یک تمرین ورزشی کامل نیست اما می‌توان آن را نوعی ورزش سبک در نظر گرفت. به علاوه از پیاده‌روی روی تردمیل که کسل‌کننده‌تر نیست. یک مطالعه نشان می‌دهد که طی ۲۵ دقیقه رابطه، مردان تقریباً ۱۰۰ کالری و زنان حدود ۶۹ کالری می‌سوزانند (بله ، ۶۹ کالری!). حتی اگر کالری کمی بسوزانید، به فعالیت بدنی می‌پردازید، که برای سلامت روانی شما مفید است!

البته که شما می‌توانید مزایای مشابهی را بدون داشتن رابطه جنسی داشته باشید. پیوستن به دیگر فعالیت‌های لذت‌بخش نیز می‌تواند همین مزایا را به شما ارائه دهد. بنابراین، رابطه جنسی تنها، راه برای بهبود کیفیت زندگی شما است. اما، در صورتی که رابطه جنسی بخشی از زندگی شما است، مهم است که رضایت جنسی داشته باشید. وقتی زمانی را برای انجام فعالیت جنسی اختصاص می‌دهید، ممکن است شادی و خوشبختی بیش‌تری را احساس کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *