وزارت داخله اعلام کرده که در دو حمله انتحاری،۵۲ انفجار ماین کنار جاده ای و حملات تهاجمی طالبان در یک هفته گذشته ۵۱ غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله امروز شنبه (۳عقرب) گفته است که گروه طالبان‌ در یک هفته گذشته ۳۵۶ «تحرک» تهاجمی داشته که به شمول دو حمله انتحاری و ۵۲ مورد انفجار ماین در آن ۵۱ غیرنظامی کشته و ۱۳۷ تن زخمی شده اند.

سخنگوی وزارت داخله افزوده که در پاسخ به این حملات تهاجمی طالبان و ضد حمله از سوی نیروهای امنیتی ۴۰۳ طالب نیز کشته و ۱۴۰ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

هرچند سخنگوی وزارت داخله در مورد تلفات نیروهای امنیتی چیزی نگفته است اما بر اساس گزارش ها، هفته گذشته برای نیروهای امنیتی نیز هفته خونین بوده است و تنها در دو ولایت (نیمروز و تخار) بیش از ۶۰ نیروی امنیتی کشته شده اند.

ماه خونین برای غیرنظامیان

از سوی هم سازمان عفو بین‌الملل گفته است که با وجود ادامه گفت‌وگوهای صلح در دوحۀ قطر، روزانه تعداد زیادی غیرنظامیان در خشونت‌های افغانستان قربانی می‌شوند.

عمر ورایچ رئیس بخش آسیای جنوبی سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده که جهان باید به وضعیت افغانستان توجه جدی نماید. زیرا هر روز خون افغان‌های بیگناه می‌ریزد.

عفو بین الملل خاطرنشان کرده که در نتیجۀ درگیری‌ها و انفجارها در هلمند، غور، فاریاب، بدخشان، میدان وردک و برخی مناطق دیگر افغانستان در ماه اکتوبر ۱۸۰ غیر نظامی کشته و بیش از ۳۷۰ تن دیگر زخمی شدند.

در آخرین مورد آن امروز در انفجار ماین کنار جاده ای در غزنی ۸ غیرنظامی کشته شده اند.

پیش تر دبیرکل ناتو نیز وضعیت افغانستان را وخیم و مذاکرات دوحه را شکننده خوانده از طالبان خواسته خشونت ها را کاهش دهند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *