پس از آن که پسر ۶ ساله یک مهاجر افغان در مسیر یونان در دریا غرق شد دادگاهی در یونان پدر این کودک را به اتهام «غفلت و به خطر انداختن جان فرزندش» به دادگاه فراخوانده است.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان امروز سه‌شنبه (۲۷عقرب) در اعلامیه ای گفته است که محافظان ساحلی یونان روز گذشته اعلام کردند که یک مهاجر ۲۳ ساله را به اتهام رانندگی کشتی و قاچاق مهاجران دستگیر و پدر ۲۶ ساله کودک غرق شده را نیز به اتهام در خطر قراردادن زندگی فرزندش توقیف کرده‌اند.

وزارت مهاجرین تاکید کرده که اتهام وارد شده به این مهاجر افغان در یونان تا ده سال مجازات زندان را به همراه دارد.

این وزارت از رویدادی که سبب جان باختن یک کودک شش ساله افغان و دادگاهی شدن پدرش شده ابراز تاسف کرده تاکید نموده: «به دادگاه کشانیدن این پدر سوگوار از سوی کشور میزبان فقط به غم و اندوه وی می افزاید وبس.»

وزارت مهاجرین از یونان خواسته است تا به حقوق بشری این پناهجوی افغان توجه داشته باشند.

وزارت مهاجرین به سفارت افغانستان در یونان هدایت داده که موضوع دادگاهی شدن این پناهجوی افغان را از مجاری دیپلوماتیک پیگیری کنند تا سبب آزاد شدن او با حفظ کرامت انسانی وحقوق بشری اش گردد.

وزارت مهاجرین از تمام کشورهای صنعتی دنیا بخصوص کشورهای اروپایی خواسته که به تقاضای پناهندگی افغانها بخصوص این پدر که فرزش را از دست داده انعطاف بیشتر نشان داده و به درخواست آنان پاسخ مثبت بدهند.

ماجرا چگونه بوده است؟

این در حالی است که به بر اساس گزارش ها به تاریخ هشت نوامبر قایق بادی حامل این مرد افغان و ۲۵ مهاجر دیگر در نزدیکی جزیره ساموس واژگون شد.

این مرد ۲۵ ساله پس از غرق قایق شان در دریا توانست خود را به ساحل برساند اما پسر ۶ ساله او در تاریکی ‌شب در میان امواج گم شده و صبح آن روز آب جسد این کودک به ساحل آورد.

وزارت مهاجرین افغانستان تاکید کرده که اگر دادگاه این مرد افغان را گناهکار بشناسد وی ممکن است از ۶ تا ۱۰ سال زندان محکوم به مجازات شود.

این نخستین بار است که دادستان‌ها در یونان چنین پرونده‌ای را به دادگاه می‌برند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *