همزمان با تغییر در تشکیلات تیم مذاکراتی طالبان در آستانه مذاکرات بین الافغانی میان دولت افغانستان و این گروه، زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان وارد دوحه،شده است.

وزارت خارجه امریکا روز گذشته شنبه (۱۵ سنبله) با نشر خبرنامه گفته است که خلیلزاد برای پیش‌‌برد تلاش‌‌های جاری این کشور برای آغاز هرچه زودتر گفت‌‎وگوهای میان افغانان، به منطقه سفر کرده‌‌است.

در این خبرنامه وزارت خارجه آمده که آقای خلیلزاد روزجمعه گذشته عازم دوحه شده‌‎است.

وزارت خارجه آمریکا افزوده که افغان ها برای کاهش پایدار خشونت‌‌ها و یک راه حل سیاسی که منجر به پایان جنگ شود، آماده می باشند.

این وزارت از رهبران افغان خواسته ‌‌است که از فرصت تاریخی کنونی برای صلح استفاده کنند و “همۀ طرف‌‌ها برای از بین بردن موانع از بهر آغاز گفت‌‌وگوهای میان افغانان برداشته‌‌اند و اکنون زمان آغاز این گفت‌‌وگوها، فرا رسیده‌‌است.”

تغییر در هیئت مذاکراتی طالبان

همزمان با روزشماری مذاکرات بین الافغانی گروه طالبان اعلام کرده است که هیئت ۲۱ نفره مذاکراتی اش را تعیین کرده و ریاست این هئیت را به مولوی عبدالحکیم واگذار کرده اند.

ذبیح الله مجاهد در توییتی اعلام کرده است که بر اساس حکم رهبری این گروه تیم مذاکراتی طالبان مشخص شده و مولوی عبدالحکیم رییس این تیم تعیین شده است.

پیش از این گروه طالبان شیرمحمدعباس ستانکزی را به ریاست این تیم مذاکراتی تعیین کرده بود و اکنون استانکزی به عنوان معاون این تیم تعیین شده است.

مجاهد افزوده که محمدنعیم وردک نیز به جای سهیل شاهین به حیث سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در قطر معرفی شده است.

تاخیر در مذاکرات بین الافغانی

این همه در حالی است که که مذاکرات بین الافغانی که قرار بود چند روز قبل آغاز شود برای مدتی نامعلومی به تاخیر افتاده است و حکومت افغانستان طالبان را مسوول این تاخیر گفته اند.

حکومت افغانستان و گروه طالبان روند رهایی زندانیان که پیش از این پیشرط مذاکرات بین الافغانی از سوی طالبان گذاشته شده بود را تکمیل کرده و چهارصد زندانی «خطرناک» طالبان به جز هفت تن از آن‌ها، آزاد شده اند.

بر اساس گزارش ها تنها هفت زندانی گروه طالبان نزد دولت باقی مانده است که قرار است در دوحه قطر تحت نظر باشند.

قرار بود تیم مذاکراتی ۲۱ نفره حکومت افغانستان که ریاست آن را معصوم استانکزی برعهده دارد به روز پنجشنبه گذشته به قطر سفر کنند اما این تیم تاکنون به دوحه نرفته است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *