وزارت خارجه اعلام کرده است که جواد ظریف وزیر خارجه ایران در تماس تیلفونی با حنیف اتمر سرپرست این وزارت از آمادگی کشورش برای میزبانی مذاکرات بین الافغانی خبرداده است.

وزارت خارجه با نشر حبرنامه ای گفته است در این گفتگوی تیلفونی که صبح امروز چهارشنبه (۲۹اسد) صورت گرفته وزیر خارجه ایران ضمن تبریکی سالروز استرداد استقلال کشور فیصله های لویه جرگه مشورتی را یک اصل ملی و مردمی دانسته و گفته است ایران از گفتگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان ها، حفظ دستاوردهای ۱۹ سال اخیر و نظام افغانستان حمایت می کند.

ظریف در این تماس همچنان تاکید کرده که کشورش آماده است تا از مذاکرات بین الافغانی میزبانی کند.

در خبرنامه وزارت خارجه آمده است که همچنان دو طرف در تماس تیلفونی به تقویت اجماع منطقه یی و جهانی پیرامون صلح، تصامیم لویه جرگه مشورتی، لزوم کاهش خشونت ها و تامین آتش بس، آزادی زندانیان باقی مانده، تقویت همکاری های دو جانبه در عرصه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی و کار روی نهایی سازی سند جامع همکاری میان دو کشور و پروژه خط آهن خواف – هرات نیز گفتگو کرده اند.

ایران در حالی برای میزبانی مذاکرات بین الافغانی اعلام آمادگی کرده است که پیش از نیز بیش از ۱۲ کشور دیگر آمادگی خود را برای میزبانی این روند اعلام داشته بودند.

تعویق مذاکرات بین الافغانی

این در حالی است که دور نخست مذاکرات بین الافغانی که قرار بود در دوحه قطر برگزار شود به دلیل کندی روند رهایی ۴۰۰ زندانی به تعویق افتاده است.

رییس‌‌جمهور غنی به تازگی در گفت‌وگو با «د تایمز» بریتانیا گفته است که اگر دستۀ نهایی زندانیان طالب بربنیاد توافق صلح امریکا با این گروه از بند آزاد شوند، موجی از مواد مخدر ممکن است به امریکا و اروپا واریز شود.

براساس گزارش های تایید ناشده روند مذاکرات بین الافغانی به دو دلیل که یکی آن عدم رهایی زندانیان حکومت از سوی طالبان و دومی عدم رهایی زندانیان طالبان از سوی حکومت به تعویق افتاده است.

حکومت افغانستان به دلیل مخالفت فرانسه و استرالیا با رهایی ۶ عضو نیروی امنیتی افغانستان که نیروهای آن کشورها را هدف قرار داده تاکنون از میان ۴۰۰ زندانی طالبان ۸۰ تن آنان را رها کرده و این روند را متوقف کرده است.

گروه طالبان رهایی کامل ۵ هزار زندانی این گروه را براساس لیست داده شده آنان به حکومت افغانستان مطابق به توافق‌نامه این گروه با امریکا پیش شرط مذاکرات بین الافغانی قرار داده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *