ارگ ریاست جمهوری می گوید رییس جمهور غنی در سفرش به ولایت نیمروز از کار تکمیلی بند کمال‌خان دیدار و نظارت کرده است.

صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهور غنی در توییتی گفته است که آقای غنی در که در راس یک هیات عالی رتبه‌ی دولتی، صبح امروز یک‌شنبه (۵اسد)‌ وارد شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز شده از جریان پیشرفت و مراحل تکمیل کار ساخت بند کمال خان، نظارت کرده است.

صدیقی افزوده که بر بنیاد گفته‌های مسوولین ۸۰ درصد کار ساخت بند کمال خان تکمیل شده و قرار است تا چهار ماه دیگر، به بهره برداری سپرده شود.

به گفته او مردم نیمروز، با استقبال از سفر رییس جمهور، ابراز امیدواری کردند که با تکمیل و به بهره برداری بند کمال خان تغییراتی نیز در وضعیت زندگی آن‌ها، رونما خواهد شد.

بندکمال‌خان

این بند در ۱۸ کیلومتری شمال ولسوالی چاربرجک و در ۹۵ کیلومتری جنوب شهر زرنج ولایت نیمروز قرار دارد که کار ساخت آن به اساس معلومات وزارت انرژی و آب افغانستان، در سال ۱۳۴۵ آغاز شده بود اما به دلیل آغاز جنگ‌ها و تحولات سیاسی ناتکمیل مانده بود.

رییس جمهور غنی به تاریخ ۳۱ حمل سال ۱۳۹۶ مرحله سوم پروژه اعمار این بند را افتتاح کرده بود. مرحله اول پروژه اعمار این بند در سال ۱۳۹۱ و مرحله دوم آن در  سال ۱۳۹۴ تکمیل شده بود.

این بند بر رودخانه هلمند اعمار می‌شود که در دریاچه هامون؛ دریاچه‌ای مشترک میان افغانستان و ایران سرازیر می‌شود.

براساس معلومات وزارت انرژی و آب با استفاده از این بند که ارتفاع آن ۱۶ متر و ظرفیت ذخیره آب آن ۵۲ میلیون مترمکعب است بیش از ۸۰ هزار هکتار زمین آبیاری و بیش از ۹ میگاوات انرژی برق تولید خواهد شد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *