به دنبال استقبال ها از آتش بس سه روزه نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان نیز آتش بس سه روزه از سوی طالبان را فرصت موثر برای شروع مذاکرات صلح خوانده است.

نمایندگی اتحادیه اروپا امروز چهارشنبه (۸ اسد) در تویتی نوشته است آتش بس اعلام شده عید نه تنها فرصتی برای کاهش خشونت بلکه زمینه ای برای شروع مؤثر مذاکرات صلح است.

اتحادیه اروپا تاکید کرده: «دو طرف باید یک نماد معنی دار را به یک فرصت تاریخی تبدیل کنند.»

اتحادیه اروپا در حالی اعلام آتش بس را فرصت موثر برای مذاکرات خوانده است که مذاکرات بین‌الافغانی تا کنون به دلیل تأخیر در مبادله‌ی کامل زندانیان طالبان و دولت افغانستان در ابهام قرار دارد.

رییس جمهور غنی در دومین روز نشست چهارم هیات عالی رتبه‌ “سام” روز گذشته گفته بود که برای رفتن به گفتگوهای میان افغان ها و صلح پایدار در افغانستان که اولویت دولت است، به زودی روند رهایی پنج هزار زندانی طالبان تکمیل خواهد شد.

اعمال آتش بس سه‌روزه

گروه طالبان روز گذشته سه روز عید «قربان» را آتش‌بس اعلام کرده و از جنگ‌جویانش خواست که هیچ‌گونه عملیاتی در این مدت راه‌اندازی نکنند و نیز به مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی سفر نکنند.

رییس‌جمهور اشرف غنی نیز در واکنش به این اقدام طالبان به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده است تا آتش‌بس سه روزه را رعایت کرده و تا زمانی که آتش‌بس از سوی طالبان نقض نشود، هیچ گونه عملیاتی را در برابر این گروه انجام ندهند.

گفتنی است که این آتش بس به روز جمعه آینده به مرحله اجرا گذاشته می شود.

پیش از این سازمان ملل، سفارت امریکا، زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان از آتش‌بس استقبال کرده‌اند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *