مسوولان در وزارت صحت عامه می گوید همزمان با سیر نزولی ویروس کرونا در کشور شیوع ویروس کرونا در ولایت های هرات، بامیان و بادغیس همچنان در سطح بلند قرار دارد.

اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت امروز دوشنبه (۳۰سرطان) در نشست خبری که گفت در جریان چند هفته گذشته شمار مراجعین مشکوک به ویروس کرونا غرض معاینات در شفاخانه ها کاهش یافته است.

سمسور از شهروندان خواست که اگر علایم مشکوک به ویروس کرونا را دارند به شفاخانه ها مراجعه کنند.

سخنگوی وزارت صحت تاکید کرد که در سه ولایت شامل ولایت های هرات، بادغیس و بامیان درصدی معاینات مثبت روزانه ویروس کرونا بالا است و این نشان می دهد که انتشار ویروس در این ولایت ها افزایش یافته است.

او از باشندگان این ولایت ها خواست از احتیاط بیشتر کارگیرند.

سخنکوی وزارت صحت خاطرنشان کرد که باز شدن مکاتب و دانشگاه ها بستگی به رفتار مردم در عید قربان دارد.

بیش از ۹۶ هزار تماس با فرد مبتلا به ویروس کرونا ثبت شده است

‌سخنگوی وزارت صحت اضافه کرد که از آغاز شیوع ویروس کرونا تا امروز ۹۶ هزار ۳۹۸ تن که با فرد مبتلا به ویروس کرونا تماس داشته اند از سوی این وزارت ردیابی شده که از این میان ۲۳ هزار ۱۸۴ تن آنان نمونه گیری صورت گرفته است.

به گفته او از میان ۲۳هزار ۲۸۴ تن که با افراد مبتلا به ویروس کرونا تماس داشته اند نتیجه معاینات ۴ هزار ۴۹۲ تن آنان مثبت بوده است.

سمسور اضافه کرد که یک فرد سالم  ۸۵ درصد از طریق تماس با فرد مصاب به ویروس کرونا، ۱۰ درصد از از طریق محیط و ۵ درصد از هواه مصاب به ویروس کرونا می شود.

او همچنان اضافه کرد که از آغاز شیوع این ویروس تاکنون در ۳۴ ولایت، بنادر و میدان های هوایی حدود ۱.۷ میلیون مسافر توسط تب سنح معاینه شده اند.

ثبت ۴۰ مورد تازه در ۲۴ ساعت

از سوی هم وزارت صحت عامه اعلام کرده است که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۸ مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا معاینه شده که از این میان ۴۰ مورد شامل ابتلای ۳۴ تن در هرات و غور، ۴ تن در قندهار و ۲ نفر در ننگرهار گزارش شده است.

این وزارت افزوده که با ثبت این موارد، شمار مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان، به ۳۵ هزار ۵۰۳ تن رسیده است.

به گفته وزارت صحت در جریان ۲۴ ساعت گذشته، ۲ فرد مبتلا به ویروس کرونا جان باخته و شمار مجموعی جانباختگان به یک هزار ۱۸۳ تن رسیده و نیز در عین زمان  ۲۲ فرد مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته که شمار بهبودیافتگان نیز به ۲۳ هزار ۶۶۳ تن رسیده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *