عبدالله عبدالله رییس شورای مصالحه ملی می گوید حکومت تا کنون حدود سه هزار زندانی طالبان را رها کرده است.

آقای عبدالله این اظهارات را امروز دوشنبه (19جوزا) در همایشی که در مورد کمک‌های بین‌المللی برای ایجاد صلح در افغانستان از سوی انجمن قلب آسیا، بنیاد کنراد آلمان و مرکز همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه نیویارک از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شده بیان کرده است.

رییس شورای مصالحه ملی در این نشست گفته است که برای نخستین‌بار زمینه‌ی واقعی تأمین صلح در افغانستان فراهم شده است.

عبدالله تاکید کرده که اجماع جریان های مختلف در داخل افغانستان وجود دارد و نیز در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای تغییرات عمده و حرکت به سوی صلح در افغانستان صورت گرفته است.

او با بیان این که کشورهای مختلف از جنگ و فعالیت‌های دهشت‌افگنانه در افغانستان متأثر شده‌ تاکید کرده: “ما و در این مرحله شاهد یک اجماع بین‌المللی برای دست‌یافتن به صلح هستیم.”

عبدالله آتش بس در جریان روزهای عید، کاهش خشونت‌ها و تبادله‌ی زندانیان را گام‌های موثری برای آغاز مذاکرات خوانده خاطر نشان کرده که زلمی خلیل‌زاد اکنون در قطر با نمایندگان طالبان در باره‌ی آغاز مذاکرات گفتگو می کند.

او بابیان این که تا اکنون حدود سه هزار از زندانیان طالبان از سوی حکومت رها شده‌ ابراز امیدواری کرده تا شماری زندانیان رها شده طالبان تا روز آغاز مذاکرات تکمیل شود و یا به سطحی برسد که قابل قبول دو طرف باشد و مانع آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نشود.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی اضافه کرده که حکومت آماده‌ی مذاکره است و برای تحقق صلح از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

او از طالبان خواسته با استفاده از فرصت در راه برآورده شدن خواست مردم تلاش کنند.

این در حالی است که روند صلح افغانستان وارد مرحله تازه شده و زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان دور تازه از سفرش به دوحه، اسلام اباد و کابل را آغاز کرده و تا کنون با نمایندگان طالبان در دوحه و رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان در اسلام آباد دیدار کرده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *