مسوولان در وزارت صنعت و تجارت می گویند که میزان صادرات افغانستان در سال مالی ۱۳۹۸ به یک میلیارد دالر رسیده و قرار است این رقم در سال مالی ۱۳۹۹، به ۱.۵ میلیارد دالر و در سال ۱۴۰۰، به ۲ میلیارد دالر برسد.

عبدالکریم ملکیار، معین تجارت وزارت صنعت و تجارت امروز شنبه(3حوت) در نشست خبری برنامه “حسابدهی دولت به ملت” گفت، از آغاز فعالیت دهلیز هوایی تااکنون نزدیک به ۱۲هزار تن کالا به ارزش ۲۸۰ میلیون دالر در بیش از یک هزار پرواز، به نقاط مختلف جهان صادر شده است.

malekyar

ملکیار افزود، در کنار دهلیزهای هوایی، تاجران افغانستان می توانند کالاهای شان را از طریق راه زمینی لاجورد، به ترکیه و اروپا و از طریق بندر آبی چابهار به هند و یا از طریق خط آهن، از بندر حیرتان به چین صادر کنند.

او با بیان این که برای جذب سرمایه گذاری و بالا بردن تولیدات به توزیع زمین در پارک های صنعتی اولویت داده شده، گفت، کار زیربنایی چهار پارک صنعتی در ولایت های کابل، قندهار، میدان وردک و هرات تکمیل و نیز در ولایت های خوست، پروان، ننگرهار و پکتیا آغاز شده و پروژه امید که شامل پنج پارک زراعتی در ولایت های پروان، هرات، بلخ، ننگرهار و قندهار است، عملی می شود.

معین تجارت وزارت صنعت و تجارت خاطرنشان کرد که روی پالیسی های مشخصی مبنی بر توزیع زمین برای بانوان و تشبثات کوچک به شمول شرکت هایی که در بخش پروسس محصولات زراعتی، صنایع دستی و نباتات طبی فعالیت دارند، تمرکز شده است.

او تاکید کرد که برای رشد سکتور خصوصی و بر اساس قانون جدید، در هماهنگی با سکتور خصوصی، دو اتاق جدید زراعت و مالداری و اتاق پیشه وران و دکانداران ایجاد می شود.

ملکیار اضافه کرد که هزینه جواز از ۳۰ هزار به ۱۰۰ افغانی کاهش یافته و این وزارت توانسته است در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۹ هزار جواز توزیع نماید که در مقایسه با سال ۲۰۱۸، پنج هزار جواز بیشتر توزیع شده است.

بر اساس معلومات وزارت تجارت، دو سال قبل رشد اقتصادی افغانستان ۲.۷ درصد بود و سال گذشته به ۲.۹ درصد رسیده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *