پس از امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می گوید، درس‌هایی برای جهانیان وجود دارد که نباید افغانستان را فراموش کنند و امریکا سهم اش را در این باره اجرا خواهد کرد.

خلیلزاد شب گذشته(شنبه، 10دلو) در توییتر اش نگاشته است: “تاریخ نشان خواهد داد که افغان‌ها چگونه از فرصت به دست آمده برای صلح استفاده خواهند کرد.”

khalilzad

او تاکید کرده که اشتباهات گذشته نباید تکرار شود، مردم افغانستان باید در کنار هم برای یک کشور متحد، آزاد و همه‌شمول کار کنند.

خلیلزاد روز امضای توافق نامه امریکا با طالبان را “یک روز امیدوارکننده” خوانده و گفته است که بعد از سال‌ها بحران، امریکا توافق صلح با طالبان را امضا کرد که افغانستان را در مسیر صلح قرار می دهد و اهداف امریکا را نیز برآورده می‌سازد.

این در حالی است که پس از 18 ماه گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان، توافق صلح از سوی خلیلزاد و ملا برادر، معاون سیاسی طالبان در دوحه امضا شد.

این توافق‌نامه، دارای یک مقدمه و سه بخش است که در بخش اول آن درباره خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، بخش دوم، بر عدم استفاده از خاک افغانستان در برابر امریکا و متحدانش و در بخش سوم هم گام‌های بعدی که قرار است پس از توافق برداشته شود را در بر می گیرد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *