سازمان عفو بین‌الملل اعلان کرده است که جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی، مرگ‌بارترین جنگ در جهان برای کودکان بوده است.

سازمان عفو بین الملل شب گذشته(چهارشنبه، 9دلو) با نشر یک گزارش تازه گفته است که تمامی طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان به‌شمول نیروهای طرفدار دولت، به زندگی غیرنظامیان بی اعتنایی کرده اند.

در این گزارش آمده است که در 9 ماه اول سال ۲۰۱۹، دو هزار و ۴۰۰ کودک در افغانستان در نتیجه‌ درگیری‌های مسلحانه کشته و زخمی شده اند. در مجموع تلفات غیرنظامیان در سال 2019، دو هزار و ۵۶۳ غیرنظامی کشته و پنج ‌هزار و ۶۷۶  زخمی می باشد.

afghanistan war

عفو بین الملل گروه طالبان و داعش را مسوول بیشترین حملات و تلفات غیرنظامیان خوانده است.

در گزارش این سازمان آمده است که قربانیان جنگ و خشونت در افغانستان به عدالت دسترسی ندارند، چون بر بنیاد این گزارش، محکمه بین المللی جرایم از تحقیقات در مورد جنایات در افغانستان سرباز زده و حکومت افغانستان نیز در پیگرد تخطی های جدی حقوق بشری به شمول خشونت علیه زنان و حملات بر مدافعان حقوق بشر ناکام بوده است.

عفو بین الملل همچنان گزارش داده است که خبرنگاران و مدافعان حقوق بشر در افغانستان به خاطر کارشان با ترس، تهدید و بازداشت روبرو بوده و حتی کشته می‌شوند.

در این گزارش تاکید شده که جهان به افغان‌هایی پشت کرده است که از جنگ فرار کرده و در تلاش یافتن پناهگاه اند.

عفو بین الملل از کشورهای اروپایی و همسایگان افغانستان انتقاد کرده که مردم این کشور را بدون درنظر داشت این‌که در کشورشان با چه خطراتی روبرو می‌شوند، برگشت اجباری داده اند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *