رییس‌جمهور غنی شام روز گذشته(شنبه، 30قوس) در نشستی با اعضای کمیسیون جلوگیری از آلودگی هوا، پلان عملیاتی کوتاه مدت برای جلوگیری از آلودگی هوای کابل را بررسی کرد.

در این نشست که در قصر چهار چنار ارگ برگزار گردیده بود، مسوولین اداره ملی حفاظت از محیط زیست و شهرداری کابل، گزارش اقدامات عاجل این نهادها را به منظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست کابل، ارایه کردند.

اشرف غنی پس از شنیدن گزارش‌ها و ملاحظه پلان عملیاتی کوتاه مدت، اقدامات انجام‌شده در این عرصه را ناکافی خواند و هدایات مشخص صادر نمود.

وی افزود که در چند هفته گذشته موضوع جلوگیری از آلودگی هوای کابل، در صدر اولویت های آن ها قرار داشته است.

رییس‌جمهور غنی تصریح کرده است: “ما برای جلوگیری از آلودگی هوا برنامه‌ی پنج‌ساله داریم؛ اما در کنار برنامه‌ درازمدت، به اقدامات عاجلی نیاز داریم تا در نتیجه‌ آن بتوانیم کابل را به یک محیط سالم و قابل تنفس برای شهروندان مبدل سازیم؛ فضای کابل برای شهروندان کابل کشنده شده و این وضعیت وخیم نیاز به اقدامات عاجل و عملی دارد”.

ghani

وی با اشاره به عوامل درجه یک آلودگی هوا در کابل، به مسوولین مربوط هدایت داد تا به زودترین فرصت، عاملان درجه یک آلودگی هوا را مکلف سازند که استفاده از مواد سوختی را که باعث آلودگی هوا می‌شود، متوقف ساخته و در عوض از مواد سوخت باکیفیت استفاده کنند؛ همچنان بخاطر جلوگیری از تولید دود، از فلترهای تصفیه‌ دود معیاری، استفاده صورت گیرد.

اشرف غنی گفته است که مالکان شهرک‌های بزرگ در کابل، مالکان بلند منزل‌ها، خشت‌پزی‌ها، حمام‌ها، سالون‌های عروسی، کارخانه های تولیدی و سایر تجارت‌ها، عاملان اصلی آلودگی هوا می‌باشند که به خاطر منفعت شخصی شان، حیات جمعی مردم کابل را با خطر مواجه ساخته اند. وی افزود که هیچ استثنایی در این مورد قابل قبول نیست: “من شخصا در قسمت کسانی که به خاطر منافع شخصی حیات جمعی مردم ما را به خطر می‌اندازند، قاطع هستم و از هیچ اقدام قانونی که باعث مسوولیت‌پذیری افراد در مقابل جامعه شود، دریغ نخواهم کرد.”

در ادامه این نشست، رییس‌جمهور غنی به وزارت امور داخله هدایت داد، در صورتی که عاملان درجه یک آلودگی هوا از توصیه‌های شهرداری کابل و اداره‌ ملی محیط زیست مبنی بر تغییر مواد سوخت و نصب فلترهای تصفیه دود تخلف کنند، با آن‌ها در همکاری با دادستانی کل، برخورد جدی قانونی صورت گیرد.

همچنان در این نشست، اشرف غنی به ریاست ترافیک کابل وظیفه سپرد که برای جلوگیری از تردد وسایطی که به گونه‌ بی‌رویه دود تولید می‌کنند، اقدامات عاجلی روی ‌دست بگیرند و این ریاست مؤظف است تا تطبیق این برنامه را از وسایط دولتی آغاز نمایند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *