مردم افغانستان با وجود تهدیدهای طالبان، روز شنبه به پای صندوق‌های رأی رفتند و از حق رأی‌دهی خود برای انتخاب رییس جمهور آینده استفاده کردند. جامعه جهانی از برگزاری این انتخابات استقبال کرده و بر رأی شفاف و معتبر تاکید نموده است.

election 1

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان که دیروز به محل‌های رأی‌دهی رفته بود، حمایت شهروندان کشور از دموکراسی را ستود.

یاماموتو گفت: “در بازدید از یکی از مراکز رأی‌دهی در کابل، من از تلاش زنان و مردان افغانستان برای یک انتخابات شفاف و معتبر ستایش کردم. رای‌دهندگان نشان دادند که عزم این را دارند تا از دموکراسی حمایت کنند.”

در عین حال، پیتر پروژل، سفیر آلمان در افغانستان نیز در یک پیام توییتری ابراز امیدواری کرد که انتخابات افغانستان عادلانه و شفاف خواهد بود.

وی گفت: “با شروع انتخابات ریاست جمهوری، از یکی از محلات رأی‌دهی در کابل بازدید کردم. امیدوارم که افغان‌ها در سرتاسر کشور بتوانند تا حق دموکراتیک خود را با خیال راحت و در یک روند انتخاباتی آزاد، عادلانه و شفاف به کار گیرند.”

از سوی دیگر، نیکلاس کی، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان هم در توییتر خود اظهار امیدواری کرده که انتخابات ریاست جمهوری با امنیت کامل برگزار می‌شود و تلاش طالبان را با هدف تضعیف روند رای‌دهی محکوم کرد.

او گفت: “من طالبان را به خاطر خشونت‌هایی که انجام می‌دهند، محکوم می‌کنم. امیدوارم همه مردم افغانستان شانس رأی دادن در صلح و امنیت را داشته باشند. من از تلاش‌های نیروهای امنیت ملی و دفاعی افغانستان قدردانی می‌کنم.”

https://twitter.com/NATOscr/status/1177877040860729345

علاوه بر این، شماری از کشورهای خارجی برای موفقیت در انتخابات افغانستان به دولت افغانستان تبریک گفتند و برای پیشرفت‌های مثبت ابراز خوشبینی کردند.

مقام‌های امنیتی و انتخاباتی در کشور طبق نظرسنجی، این دور انتخابات ریاست جمهوری را در نشان دادن صلح و نظم بی‌سابقه‌ترین دوره عنوان کردند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *