به دنبال افزایش ناامنی‌ها در کابل، مقامات امنیتی افغانستان اعلام کرده‌اند که برای تامین امنیت این شهر و به ویژه مناطق دیپلمات نشین، برنامه امنیتی تازه‌ای را روی دست گرفته‌اند.

مقامات نهادهای امنیتی این کشور می‌گویند که تامین امنیت مناطق دیپلوماتیک در کابل از اولویت‌های این طرح است و سپس به سایر نقاط شهر کابل و ولایت‌های دیگر نیز گسترش خواهد یافت. این مقامات می‌گویند که مراحل اجرایی شدن این طرح از چند هفته گذشته آغاز شده است.

دهم جوزای سال جاری، در منطقه وزیر اکبرخان شهر کابل که بسیاری از سفارت‌های خارجی در آن جا واقع شده است، یک حمله انتحاری مرگبار صورت گرفت که در نتیجه آن بیش از 600 تن کشته و زخمی شدند. سفارت آلمان نیز در این انفجار به شدت آسیب دید.

ایجاد پاسگاه‌های جدید بازرسی، نصب ماشین‌های اسکنر در ورودی‌های منطقه وزیر اکبرخان، نصب دوربین‌های امنیتی در جاده‌های شهر و ایجاد جاده‌های بدیل برای منطقه دیپلمات نشین شهر کابل بخشی از این طرح تازه است که اجرایی شدن آن آغاز شده و به گفته مسوولان امنیتی این شهر، تا 3 ماه دیگر تکمیل خواهد شد.

بر اساس این طرح تا مشخص شدن مسیر بدیل برای منطقه وزیر اکبرخان که به عنوان ساحه سبز شناخته شده و رفت و آمد در آن محدود خواهد شد، این راه به روی رفت و آمد مردم باز خواهد بود. به گفته مقامات کابل، جاده بدیل منطقه وزیر اکبرخان از مناطق بی بی مهرو، قلعه خیاط، قلعه ناظر و قلعه موسی عبور خواهد کرد.

کندک 500 نفری ضد آشوب

جنرال سالم احساس فرمانده پولیس کابل در این نشست گفته است که تابحال 26 ایست بازرسی در اطراف منطقه وزیر اکبرخان ایجاد شده و دستگاه‌های اسکنر به صورت سیار نیز در این منطقه مستقر شده‌اند.

او هم چنین گفت که در این طرح امنیتی به دستور رییس جمهور افغانستان در این طرح امنیتی برای شهر کابل، “یک کندک 500 نفری ضد آشوب” ایجاد شده است تا از آن برای “کنترل تظاهرات و تجمعاتی که احتمالا به خشونت کشانیده می‌شود” استفاده گردد.

این مقامات می‌گویند که طرح تازه امنیتی برای شهر کابل، از سوی رییس جمهور و رییس اجرایی این کشور تایید شده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *