عباس کریمی عضو تیم ملی شنای معلولان افغانستان، در رقابت‌های جهانی پارالمپیک، به مدال طلای این مسابقات رسید. این رقابت‌ها که در ایالت کلورادو اسپرینگ امریکا برگزار شده بود، عباس توانست مدال طلا بگیرد و در بخش رقابت‌های شنای پروانه و آزاد نیز دو مدال نقره را بدست آورد.

احسان طاهری، رییس فدراسیون شنای افغانستان به خبرنامه گفت که عباس کریمی از قهرمانان استثنایی در تاریخ افغانستان است. او با وجود که از دو دست معلول می‌باشد، موفقیت‌های چشم‌گیری در شنا داشته است.

آقای طاهری تاکید کرد که “هیچ‌وقت معلولیت برای او مساله‌ای نبوده است، بجز اینکه زحمت بکشد تمرینات خود را ادامه دهد و سبک‌های مشخصی را در آب‌بازی انتخاب کند. همین زحمت‌های مثمر او بود که امروز توانست اولین مدال فدراسیون آب‌بازی افغانستان را در تاریخ افغانستان و در منتطقه و جهان، به نام خود کمایی کند.”

وقتی عباس به دنیا آمد پدر و مادر او به‌جای این که از تولدش خرسند شوند، از سرنوشت و آینده این فرزندشان به شدت نگران شدند؛ زیرا عباس از بدو تولد بدون دو دست به دنیا آمد. حالا اما او برای مردم افغانستان یک قهرمان است.

abbas-karimi5
عباس در سال 2013 میلادی مقام اول را در مسابقات پارالمپیک ترکیه نیز به دست آورده است

عباس پس از چهارده سال از روز تولدش، به خانواده و جامعه‌اش نشان داد که معلولیت نمی‌تواند به عنوان یک مانع در زندگی یک فرد باشد. آقای کریمی در سال 2013 میلادی زمان که تنها 14 سال سن داشت، توانست در رقابت‌های بین‌المللی شنا در ترکیه برای اولین‌بار به نمایندگی از افغانستان برنده جایزه مسابقات معلولیت ناتوانی نیست شود. در این مسابقه شناگران معلول از 35 کشور جهان شرکت کرده بودند و عباس در آن مدال طلا و عنوان قهرمانی را کسب کرد.

حالا به‌عباس تنها به‌عنوان یک معلول نگاه نمی‌شود، او قهرمان خانواده و کشورش است. آقای کریمی حالا تحت مدیریت یک مربی امریکایی در این کشور به تمرینات خود ادامه می‌دهد و قرار است در آینده نزدیک در یکی از مسابقات دیگر شنا نیز شرکت کند.

مهارت‌های منحصر به‌فرد

برای عباس نداشتن دو دست، مانند سایر معلولان دردآور و مشکل‌ساز نبوده است. او با پاهایش مهارتی در نوشتن، رانندگی و سایر کارها دارد که فرد سالم با دستان‌اش ندارد.

abbas-karimi2
برای عباس معلولیت مانند سایر معلولان، مساله‌ای چالش برانگیز نبوده است

علی کریمی، برادر عباس کریمی در مصاحبه‌ای گفته است که بسیاری از مهارت ها و استعدادهای او را پیش از این که مستقیما خبر شود، از طریق رسانه‌ها شنیده است. او می گوید که “من شنیده بودم که عباس رانندگی می کند اما خودم ندیده بودم، ولی زمانی که عباس موتر خودم را رانندگی کرد من تعجب کردم که چگونه این امکان دارد.”

اولین‌باری که خانواده عباس متوجه استعدادش شد، مهارت او در یادگیری مضمون‌های مکتب بود. خانواده او در نخستین روزهایی که عباس به مکتب می‌رفت متوجه شد که او استعداد فوق‌العاده‌ای دارد و در درس خواندن نسبت به هم‌صنفان و سایر اعضای خانواده پیش‌تاز است.

این معلول یادداشت‌های صنف را با پایش نوشته است و حتا قادر است تا با یک پایش بایستد و با پای دیگرش روی تخته صنف بنویسد.

عباس کریمی در حالی که با پایش می‌نویسد، نظر به تمام هم‌صنفان و اعضای خانواده‌اش، خوش‌نویس‌تر و با سلیقه‌تر است. کریمی نمادی از تفاوت و درخشش است. رسانه‌های افغانستان به ویژه تلویزیون‌ها گزارش‌هایی از نوشتن، رانندگی و ورزش او نشر می‌کنند. عباس حالا به الگوی یک معلول موفق در داخل این کشور تبدیل شده است.

abbas-karimi3
آقای کریمی با پایش خوش‌نویس‌تر از هم‌صنفیانش می‌نویسد

الگوی برای همه

این دومین‌بار است که عباس برنده مدال طلا  از رقابت‌های بین المللی می‌شود. او پیش از این در مسابقات داخل افغانستان نیز مدال طلا به دست آورده است.

 احسان طاهری، رییس فدراسیون ملی شنای افغانستان به خبرنامه گفت که در مسابقاتی که بین آب‌بازان در کابل برگزار شده بود، عباس نیز توانست مقام اول را کسب کند.

در همین حال رییس فدراسیون شنای افغانستان می‌گوید عباس کریمی نخستین مدال طلا را به نام ورزشکاران معلول این کشور ثبت کرده است.

مسوولان فدراسیون شنا می‌گویند که به دست آوردن مدال طلا توسط عباس کریمی سبب شده تا تمام ورزشکاران معلول برای به دست آوردن افتخارات بیشتر، تلاش کنند.

احسان طاهری، رییس فدراسیون شنای افغانستان به خبرنامه گفت که در رقابت‌های پارالمپیک جهانی که تا چند ماه دیگر در مکسیکو برگزار می‌شود، عباس در آن نیز به نمایندگی از افغانستان شرکت می‌کند و جایگاه خود را در این رقابت‌‎ها ثبت خواهد کرد.
آقای طاهری تاکید کرد که “دروازه فدراسیون شنا برای همه‌ی آب‌بازان کشور باز است و هر شنا‌گر می‌تواند از آدرس این فدراسیون راهی رقابت‌های خارجی و بین‌المللی شود.”

abbas-karimi1
عباس توانست فقط در مدت 15 روز مهارت آب‌بازی را یاد بگیرد

عباس در ابتدا به ورزش‌های رزمی رو آورده بود و بعدا علاقمند شد تا شنا یاد بگیرد. قسیم حمیدی، مربی تیم ملی شنای افغانستان در مورد نخستین روزهایی که عباس به شنا رو آورد، گفته است که “عباس جان در ابتدا کم و خیلی با سختی شنا می کرد. من که متوجه شدم، علاقمند شدم تا کار کنم که این جوان از این حالت نجات پیدا کند”.

به گفته‌ی آقای حمیدی عباس تنها در مدت 15 روز تمرین توانست شنا را یاد بگیرد. مربی عباس می‌گوید این جوان حتا زودتر و خوبتر از افراد سالم توانست شنا را بیاموزد.

مطالب مرتبط

بازار گرم استخرهای شنا در کابل

فدراسیون شنا

فدراسیون ملی شنای افغانستان در سال 1383 به‌طور رسمی در افغانستان ایجاد شد. این فدراسیون نمایندگی فدراسیون‌های بین‌المللی شنا و فدراسیون شنای آسیایی را در این کشور دارد و به نوعی مستقل می‌باشد. این فدراسیون اما بخاطر هماهنگی با دولت افغانستان، فعالیت‌ها و کارهایش را با کمیته ملی المپیک افغانستان در میان می‌گذارد.

فدراسیون ملی شنای افغانستان در سال‌های قبل مورد تهدید شدید فدراسیون‌های بین‌المللی و آسیایی شنا قرار داشت. این فدراسیون‌ها به فدراسیون شنای افغانستان هشدار داده بود که اگر حق‌العضویت خود را نپردازد، عضویت خود را در این دو فدراسیون از دست خواهد داد.

سید احسان طاهری، رییس فدراسیون شنای افغانستان
سید احسان طاهری، رییس فدراسیون شنای افغانستان

فدراسیون شنای افغانستان ۱3 سال پیش عضویت فدراسیون‌های بین‌المللی و آسیایی را کسب کرد و تنها در سه سال نخست توانست که حق‌العضویت خود را به این فدراسیون‌ها بپردازد. در مجموع این فدراسیون 9سال دیگر حق‌العضویت خود را پرداخت نکرده بود که حدود 3هزار دالر می‌شد. در این مدت عضویت این فدراسیون به حالت تعلیق قرار داشت.

اما در حال حاضر احسان طاهری، رییس جوان فدراسیون شنای افغانستان به خبرنامه می‌گوید که این فدراسیون از یک‌سال بدیسنو دوباره فعالیت‌هایش را به‌گونه‌ی جدی از سر گرفته و همه‌ی بدِهی‌هایش را پرداخته و روی برنامه‌های جدید‌اش کار می‌کند.

آقای طاهری می‌گوید از مدت یک سال بدینسو، این فدراسیون توانسته است که در دو مسابقه بین المللی شرکت کند و دست‌‎آوردهای خوبی داشته باشد. یکی از این مسابقات میان کشورهای آسیای میانه بود که در ترکمنستان برگزار شد و دیگر آن میان بیش از 45 کشور اسلامی در باکو پایتخت آذربایجان دایر گردید.

فدراسیون شنای افغانستان اخیرا کمیته بانوان را در این فدراسیون ایجاد کرده که در راس آن خانم هلینا صبوری است. این کمیته توانسته است که فهرست 30 تا 40 شناگر زن را از ولایت‌ها و پایتخت افغانستان را ترتیب دهد و قرار است که اولین دوره آموزش‌های حرفه‌ای شنا را در کابل دایر کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

توسط علی شیر شهیر

علی شیر لیسانس‌اش را از دانشکده‌ی ژورنالیزم دانشگاه کابل گرفته است. او در چندین رسانه‌ی دیداری- شنیداری و چاپی به‌ حیث خبرنگار، گزارشگر و ویراستار کار کرده است. شهیر اکنون خبرنگار بخش اجتماعی و اقتصادی در خبرنامه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *