حمله بر قول اردوی شاهین یکی از خونین ترین حملات در سال جدید خورشیدی در افغانستان بوده است. این حمله که در یکی از امن ترین ولایت های شمال افغانستان اتفاق می افتد، حاشیه های مورد توجه دارد که نشان از تغییر نوع رویکرد تروریستان به فعالیت های شان در افغانستان می باشد.

آمار بلند

آخرین آمارها که برخی از رسانه های محلی و بین المللی منتشر کرده میزان کشته شدگان حمله تروریستی روز گذشته بر قول اردوی 209 شاهین را 140 تن گزارش کرده است. در طول بیست چهار ساعت گذشته، آمارهای کشته شدگان این حمله مرگبار تغییر نموده. وال استریت ژورنال از کشته شدن بیش از یک صد تن در حمله مرگبار روز گذشته، گزارش داده است. پیش از این شبکه خبری الحزیره این آمار را 50 تن کشته بیان کرده بود. شب گذشته نیز آخرین آمارها نشان می داد که در این حمله حدود 50 تن از سربازان ارتش افغانستان کشته شده اند. اما تا کنون این آمارها ضد و نقیض بوده و گزارش نهایی از این حمله در دست نیست.

طالبان این تصویر را از مهاجمان دیروزشان بر قول اردوی 209 شاهین منتشر کرده است
طالبان این تصویر را از مهاجمان دیروزشان بر قول اردوی 209 شاهین منتشر کرده است

نفوذی های طالبان

آخر شب گذشته برخی از گزارش گران سرویس های معتبر بین المللی سوال های جدی را در باره دست داشتن نفوذی های طالبان در حمله بر قول اردوی 209 شاهین مطرح کرده اند. احسان امیری خبرنگار وال استرتیت ژورنال به نقل از ذبیح الله مجاهد در تویتی گزارش داد که سخنگوی طالبان ادعا کرده که در این حمله چهار تن از نفوذی های این گروه در درون ارتش افغانستان نیز سهیم بوده اند. .

حمله بر مسجد

این حمله به روز جمعه انجام شده و گزارش شده که هدف آن نیز سربازانی بوده که در داخل مسجد قول اردو در حال انجام نماز جمعه بوده اند. ارگ ریاست جمهوری ضمن محکومیت حمله آن را مغایر اصول و آموزه های اسلامی دانسته است.

جنگ طولانی

تروریستان روز گذشته توانستند برای چندین ساعت با نیروهای امنیتی افغانستان در قول اردوی 209 شاهین بجنگند. این مهاجمان تروریست پس از این مدت از پای در آمدند. برخی از رسانه ها گزارش کرده که حمله کنندگان حدود 10 تن بوده اند.

میدان مانور

این اولین حمله خونین در شهر مزار شریف در سال های اخیر، آن هم بر بزرگترین مرکز نظامی شمال افغانستان است. برخی از رسانه ها گمانه زنی کرده اند که طالبان میدان مانور خود را گسترده ساخته و علاوه بر پایتخت، در دیگر شهرهای مهم افغانستان نیز حملات خونین هدفمند را راه اندازی می کنند.

خونین ترین حمله

برخی از رسانه ها از جمله صدای آمریکا حمله دیروز بر قول اردوی 209 شاهین را مرگبارترین حمله از سال 2001 میلادی تا کنون بیان داشته است. این حمله بیشتر نظامیان افغان را هدف قرار داده و در ولایتی انجام شده که بالاترین میزان امنیت در آن متصور بوده است.

سفر اشرف غنی

ظهر امروز ارگ ریاست جمهوری افغانستان از سفر محمد اشرف غنی به ولایت بلخ خبر داد و یکی از سخنگویان آقای غنی گفته است که رییس جمهور پس از عیادت از مجروحان این حمله تروریستی به ” به پیکرهای شهدای رویداد دیروز در قول اردوی شاهین ادای احترام کرد.”

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

توسط علی اکبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *