بسیاری از والدین بیش از آنکه بر هوش هیجانی فرزندشان تمرکز کنند، روی دستاوردهای تحصیلی او تمرکز دارند. درحالی که برخی تحقیقات نشان داده‌اند کودکانی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند روابط بهتری دارند و نمرات بهتری هم می‌گیرند. آدم‌ها در بزرگسالی نیز با هوش هیجانی بالاتر روابط با کیفیت‌تر و سلامت روان بالاتری دارند و از احساسات مثبت بیشتری نسبت به شغل‌شان برخوردارند.

خبر خوب این است که هوش هیجانی یک استعداد ذاتی نیست، بلکه در واقع مهارتی است که می‌توانیم به کودکان بیاموزیم. در این نوشتار ۷ نشانه وجود هوش هیجانی بالا در کودکان را می‌بینیم.

مطلب مرتبط: ۱۰ عادت آدم هایی که هوش هیجانی بالا دارند

۱. آنها از واژه‌ها برای بیان احساسات‌شان استفاده می‌کنند

کودکان با هوش هیجانی بالا در شناخت و برچسب زدن کلامی احساسات خود فراتر از «خوب یا بدِ صرف» مهارت دارند. به عنوان مثال، ممکن است این جملات را از آنها بشنویدنآنهاآ” من ناراحتم که نمی‌توانم با دوستانم معاشرت داشته باشم ” یا ” من خیلی هیجان‌زده‌ام که یک اسباب‌بازی جدید گرفتم. “

۲. آنها همین احساسات را در دیگران نیز تشخیص می‌دهند

کودکان با هوش هیجانی بالا غالبا از طریق نشانه‌های غیرکلامی می‌توانند احساس دیگران را به درستی درک کنند.

مطلب مرتبط: اگر به یکی از این سوالات پاسخ مثبت دهید، هوش هیجانی شما بالاتر از غالب آدم‌ها است

۳. آنها چیزها را از نقطه نظر دیگران نیز می‌بینند

کودکانی که می‌توانند دیدگاه دیگران را درک کنند، احساس همدلی با آدم‌ها دارند، درگیری‌ها را مسالمت‌آمیز مدیریت می‌کنند، کمتر قضاوت می‌کنند و برای کسانی که قربانی شده‌اند، صحبت می‌کنند و به شیوه‌های مفید، دلگرم‌کننده و حامیانه با دیگران رفتار می‌کنند.

۴. برای کمک به دیگران پیش‌قدم می‌شوند

کودکان با هوش هیجانی بالا بیشتر مراقب دیگرانند و به دنبال روش‌هایی برای کمک به آد‌م‌ها هستند، خواه کمک کردن در انجام کارهای خانه باشد و خواه دوست شدن با شاگرد جدید کلاس‌شان!

۵. کودکان با هوش هیجانی بالا از ابزارهایی برای کنترل احساسات‌شان استفاده می‌کنند

کودکان با راهنمایی، آموزش و تمرین، یاد می‌گیرند که از ابزارهای سلامتی عاطفی استفاده کنند. برخی از این ابزارها می‌توانند کشیدن نفس عمیق و دور شدن از موقعیت‌ها تحریک‌کننده باشند. این کودکان می‌دانند که چطور از کلمات به جای داد زدن در هنگام عصبانیت استفاده کنند.

مطلب مرتبط: ۹ عضو بدن که میزان هوش شما را نشان می دهند

۶. برای دادن پاسخ «نه» مشکلی ندارند

کودکان با هوش هیجانی بالا توانایی تعیین و اجرای مرزهای شخصی را دارند. مثلا اگر نمی‌خواهند با یک شخص رابطه برقرار کنند، می‌توانند به روشی قاطعانه و مهربانانه عدم تمایل خود را ابراز کنند.

۷. کودکان با هوش هیجانی بالا قدردان هستند

این کودکان یاد می‌گیرند که به خاطر داشته‌های‌شان سپاسگزار باشند. آنها فقط کلمه “متشکرم” را از روی ادب تکرار نمی‌کنند، بلکه می‌دانند که برای چه چیزی و چرا قدردان هستند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 4

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *