شرکت مدرنا به لطف فناوری mRNA طی دو روز واکسن کووید-۱۹ را طراحی کرد |
شرکت مدرنا به لطف فناوری mRNA طی دو روز واکسن کووید-۱۹ را طراحی کرد

شرکت مدرنا به لطف فناوری mRNA طی دو روز واکسن کووید-۱۹ را طراحی کرد

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۱۰ / قوس ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

در شرایطی که آزمایشگاه‌ها به سختی در تلاش برای تولید واکسن علیه کووید-۱۹ هستند  مشخص شد که شرکت دارویی آمریکایی مدرنا تنها دو روز برای طراحی پیشنهاد خود زمان گذاشته‌است. و البته دلیل این سرعت، استفاده از فناوری جدید mRNA است.

اگر این شرکت داروسازی موفق شود، با چیزی بیش از مصونیت در برابر ویروس کرونا روبرو خواهیم شد: امکان برنامه‌ریزی سلول‌ها به میل و اراده خودمان! اما شیوه کار این واکسن چگونه است؟

براساس گزارشی از نیویورک تایمز، آنچه که می‌تواند بزرگ‌ترین پیشرفت علمی ‌دهه حاضر باشد، فقط در ۴۸ ساعت طراحی شده‌است.  واکسن مدرنا مبتنی بر RNA پیام رسان است، نوعی اسید ریبونوکلئیک که اطلاعات مربوط به توالی اسیدهای آمینه یک پروتئین خاص را از DNA، جایی که تمام این اطلاعات ذخیره می‌شود، به ریبوزوم، جایی در سلول، منتقل می‌کنند. به زبان ساده، می‌توانیم mRNA را به عنوان یک دستگاه USB مشاهده کنیم که سلول‌ها برای انتقال اطلاعات از کامپیوتر (DNA) به دستگاه دیگری مانند چاپگر (ریبوزوم) از آن استفاده می‌کنند.

دانشمندان در حین اینکه در تولید RNA مصنوعی پیشرفت کردند، به این فکر افتادند که آیا می‌توانند سلول را با نفوذ در یک زنجیره اسید ریبونوکلئیک اصلاح کنند. زیرا به این ترتیب می‌توانند ریبوزومها را فریب دهند و باعث شوند که پروتئین‌های مورد نظر ما را تولید کنند.

طراحی دستورالعمل RNA که باعث می‌شود سلول‌ها،‍ پروتئین اسپایک ویروس کرونا را تولید کنند، فقط دو روز طول کشید. با این حال، قسمت دشواری از این فرایند باقی مانده و دانشمندان هنوز هم در حال کار روی آن هستند: تأیید اینکه آیا این mRNA مصنوعی می‌تواند به گونه‌ای بدون اشکال و کارآمد تحویل شود.

بنابراین، اگر آزمایشگاه‌های مدرنا یا فایزر موفق شوند، موفقیت آنها چیزی بیش از جلوگیری از گسترش کووید-۱۹ خواهد بود، که به نوبه خود کافی است. آنها می‌توانند قدرت یک فناوری مهم را آزمایش کنند که قادر است دارو و صنعت دارویی جهان را به طور گسترده‌ای تغییر دهد.

بر اساس اطلاعاتی که تا کنون در دست داشته‌ایم، واکسن مدرنا۹۴٫۵٪ موثر بوده، در حالی که واکسن کرونای فایزر  ۹۵٪ تاثیر را نشان داده‌است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید