رییس‌جمهور غنی: اگر دنیا بالای ما معامله کند به آنان جواب رد می دهیم |
رییس‌جمهور غنی: اگر دنیا بالای ما معامله کند به آنان جواب رد می دهیم

رییس‌جمهور غنی: اگر دنیا بالای ما معامله کند به آنان جواب رد می دهیم

۲۷ / اسد ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

رییس‌جمهور غنی می‌گوید که به «معامله و باج دادن» حاضر نیست. اگر دنیا بالای افغانستان معامله کند به آنان جواب رد می‌دهد و از هیچ چیزی نمی‌هراسد.

رییس‌جمهور غنی روز گذشته (۲۶ اسد) در مراسم گرامی‌داشت از روز بین‌المللی جوانان گفته است، افغانستان از شروع قرن ۲۱ تال حال بحران‌های مختلف را تجربه کرده و ربع اول قرن ۲۱ اوج بحران‌ها بوده، اما اکنون افغانستان در موج پنجم تروریزم بین‌المللی قرار دارد. وی افزوده که این موج باید مدیریت شود و زیادترین قربانی را برای مدیریت موج پنجم تروریزم مردم افغانستان داده اند.

غنی ضمن قدردانی از کمک‌های بین‌المللی به افغانستان، تاکید کرده: «دنیا نیز باید از ما ممنون باشد، زیرا ملت ما قربانی‌های زیادی را در راستای مبارزه با تروریزم، متقبل شده اند و افغانستان میدان جنگ و میدان رقابت‌های منطقوی بوده نمی‌تواند.»

رییس جمهور خاطرنشان کرده که افغانستان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است، اما مفکورۀ گدایی دارد، اما این وضعیت باید تغییر کند. افغانستان از گدایی بیرون شود و اتکاء به خود را با همکاری جهانی مدیریت کند.

غنی در ادامه تاکید کرده: «به معامله و باج دادن حاضر نیستیم، اگر دنیا بالای ما معامله کرد، به آنان جواب رد می دهیم. وقتی اجماع مردم را با خود داریم و زمانی‌که عظیم‌ترین قشر جامعه در کنار ماست، از هیچ چیزی نمی‌هراسیم.»

او صلح خواهی حکومت را اراده و نیّت نیک خوانده، یادآور شده که افغانستان شکست نخورده، بلکه تهداب تحکیم جمهوریت گذاشته شده است.

رییس جمهور اضافه کرده: «ما باید با همدیگرپذیری، دست به دست بدهیم و در یک صف واحد از جمهوریت حمایت نماییم. اگر ضرورت شود، سرک نمی‌سازیم، اما قوای امنیتی و دفاعی ما گرسنه نمی‌ماند.» وی یک بار دیگر تصریح کرده که افغانستان باید قوت ادغام طالبان را داشته باشد و این امر بدون طرح دولت‌سازی و استحکام آن، امکان‌پذیر نیست.

روند صلح افغانستان

رییس‌جمهور غنی در حالی از جواب رد به معامله صلح افغانستان سخن می‌گوید که حکومت افغانستان تاکنون ۵ هزار زندانی طالب را براساس توافق‌نامه امضا شده، میان آمریکا و طالبان از بند رها کرده اند و در آخرین مورد آن تاکنون براساس فیصله لویه جرگه مشورتی صلح، ۸ زندانی خطرناک طالبان برای تسهیل مذاکرات بین‌الافغانی از بند رها کرده اند.

هرچند تاکنون روند رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان هنوز به دلیل مخالفت شماری از کشورها تکمیل نشده و به همین دلیل نیز مذاکرات بین‌الافغانی که براساس گزارش تلویزیون ملی افغانستان قرار بود به تاریخ ۱۶ اگست در دوحه قطر آغاز شود، به تعویق افتاده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید