افزایش ۲۹ درصدی صادرات افغانستان از طریق دهلیز هوایی |
افزایش ۲۹ درصدی صادرات افغانستان از طریق دهلیز هوایی

افزایش ۲۹ درصدی صادرات افغانستان از طریق دهلیز هوایی

۲۰ / اسد ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزارت تجارت و صنعت اعلام کرده است که صادرات افغانستان در هفت ماه نخست سال روان ۲۹ درصد افزایش یافته است

وزارت تجارت امروز دوشنبه (۲۰اسد) با نشر اعلامیه ای گفته است که پس از شیوع ویروس کرونا و تدابیر احتیاطی کشورهای جهان باعث شده تا مراودات تجارتی و ترانزیتی بین کشورها به پائین‌ترین سطح خود در دهه‌های گذشته برسد.

در اعلامیه این وزارت آمده است که روابط تجاری افغانستان با کشورها در طول ماه‌های حمل و ثور سال روان در پائین ترین سطح خود رسیده و حکومت با همکاری سکتور خصوصی زمینه را برای از سرگیری دوباره تجارت و ترانزیت با کشورهای منطقه و جهان فراهم کرده است.

وزارت تجارت تاکید کرده که عادی سازی روند تجارت و ترانزیت زمینی بین افغانستان و جهان بخوبی پیش رفته و آمار تازه نشان می دهد که حجم صادرات افغانستان از طریق دهلیز هوائی در هفت ماه اول سال روان میلادی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۲۹ درصد و ارزش آن تا ۱۷ درصد افزایش یافته است.

بر اساس معلومات وزارت تجارت صادرات افغانستان از طریق دهلیز هوایی با کشورهای هند و امارات متحده عربی به حالت عادی برگشته و انتظار می رود با سایر کشورها نیز به زودی از سر گرفته شود.

تجارت در زمان کرونا

این در حالی است که پس از شیوع ویروس کرونا و مسدود شدن گذرگاه های شماری از کشورهای همسایه و نیز دهلیز های هوایی باعث شد تا روند تجارت و ترانزیت افغانستان که بیشتر به وردات استوار است صدمه بیند.

پیش از این وزارت مالیه گفته بود که با شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد، جمع‌آوری مالیات و منابع مالی دولت تاثیرات منفی عمیق گذاشته است و درآمد دولت نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نیز کاهش چشم گیر یافته است.

پیش از این با شیوع کرونا در افغانستان اتاق های تجارت و سرمایه گذاری افغانستان گفته بود که بخش خصوصی نیز از تاثیرات شیوع ویروس کرونا در امان نمانده و بیش از یک و نیم میلیارد دالر ضرر کرده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید