وزارت داخله می گوید در ادامه تطبیق میثاق امنیتی در کابل ۲۶ کارمند دولتی از جمله یک فرمانده کندک دروازه ها با ۶ همدستش به ارتباط اخاذی وفساد، یک سرباز به اتهام اختطاف، سه کارمند جنایی به اتهام بدرفتاری و قتل، یک کارمند جرایم به اتهام قاچاق مواد مخدر و۱۴ پولیس، به اتهام سوء استفاده و فساد اداری بازداشت شده اند.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله امروز دوشنبه (۶اسد) در نشست خبری گفت که در راستای تحقق برنامه میثاق امنیتی در سه هفته اخیر در کابل، ۶ تیم سیار با معلومات الکترونیکی در دروازه های ورودی شهر کابل ونقاط مختلف این شهر توظیف شده که در نتیجه اجراآت آنان در مسیر شاهراه کابل- چهار آسیاب، ۱۶ نفر از جمله ۵ مامور وزارت فواید عامه و ۱۱ مسلح غیرمسوول که در همدستی با مامورین وزارت فواید عامه دست به اخاذی می زدند، بازداشت گردیده اند.

آرین افزود در نتیجه همکاری مردم با پولیس، گزمه های مخفی پولیس و اقدامات دیگر مجموعا ۱۲۷ نفر شامل ۱۱ باند و ۵۹ تن دیگر به ظن قتل، سرقت های مسلحانه، چپاولگری، زورگیری، وسایر جرایم بازداشت شده اند که از این میان ۲۰ تن آنان بر اساس معلومات مردم شناسایی و بازداشت شده اند.

به گفته او ۴۳۲ ولگرد که باعث آزار واذیت مردم در شهر کابل می شدند نیز بازداشت شده اند.

سخنگوی وزارت داخله خاطرنشان کرد که همچنان در نتیجه اجرای ۳۰ عملیات در سه هفته اخیر در کابل ۹۰ قاچاقچی مواد مخدر از جمله ۱۸ قاچاقچی بزرگ، ۳۰ قاچاقچی متوسط و ۴۲ فروشنده مواد مخدر، بازداشت و به نهاد های عدلی وقضایی معرفی شدند و نیز ۲۵۶ معتاد از سطح شهر جمع آوری و۲۴ محل خرید وفروش مواد مخدر مسدود شده است.

آرین تاکید کرد که در نتیجه تمرکز بالای شبکه های جرمی که توسط منسوبین امنیتی رهبری می شود ۲۶ نفر از جمله فرمانده کندک دروازه ها با ۶ همدستش به ارتباط اخاذی وفساد، یک سرباز به اتهام اختطاف، سه کارمند جنایی به اتهام بد رفتاری و قتل، یک کارمند جرایم به اتهام قاچاق مواد مخدر و۱۴ پولیس، به اتهام سوء استفاده وفساد اداری بازداشت شده اند.

عملیات علیه گروه های تروریستی در کابل

سخنگوی وزارت داخله ادامه داد که در جریان تطبیق میثاق امنیتی کابل در نتیجه ۳۱ عملیات خاص امنیت ملی وعملیات های مشترک، ۹۳ تن شامل ۴۲ طالب، ۱۲ داعشی، یک عضو شبکه حقانی و ۳ متهم ترور کارمندان دولتی بازداشت شده اند.

آرین افزود که از نزد این افراد ۸۹ میل سلاح،  ۲۱ بم دستی وتجهیزات نظامی به دست آمده است.

به گفته سخنگوی وزارت داخله همچنان در سه هفته اخیر درنتیجه ۸ اقدام پیشگیرانه دو واسکت انتحاری، ۵۰ حلقه ماین و ۸ میل اسلحه به دست آمده و از ترور واختطاف ۳ قاضی، ۸ دادستان جلوگیری و ۱۴هدف تحت کار تروریستان شناسایی واز حمله های احتمالی به آن اهداف جلوگیری شده است.

جرایم جنایی

سخنگوی وزارت داخله در مورد جرایم جنایی گفت که بر اساس ارزیابی صورت گرفته در سه هفته اخیر، ۵۳۲ واقعه جنایی در سطح کشور به وقوع پیوسته که از آن جمله ۳۵۱ واقعه آن کشف ودر قبال آن ۶۰۰ مظنون بازداشت شده اند و نیز در عین زمان ۱۸۹ عملیات اوپراتیفی صورت گرفته که در نتیجه آن به ۲۰ باند گروپ ضربه وارد شده، ۱۱۸ قاتل، ۱۳ رهزن، ۵۱ سارق وسایط، ۴۷ سارق اموال، ۱۳ سارق مسلح ،۷ اختطافچی، ۶۶ حامل اسلحه غیر قانونی، ۲ قاچاقچی اموال و ۲۸۳ مظنون سایر جرایم بازداشت شدند.

آرین خاطرنشان کرد که ریاست امنیت داخلی که کنترول پولیس را دارد در سراسر کشور در ماه سرطان ۱۲۸ منسوب پولیس و ۱۴ غیرنظامی را در پیوند به قضایای فساد، جرایم جنایی و ارتباط با «دشمن» بازداشت و به دادستانی نظامی معرفی کرده اند.

برنامه میثاق امنیتی

پس از افزایش جرایم به تاریخ ۲۴ سرطان ماه جاری حکومت افغانستان برنامه میثاق امنیتی را اعلام کرد که بر بنیاد آن علاوه بر گزمه‌های علنی موترهای پولیس، پولیس مخفی نیز ایجاد شده است که گزمه‌های پوششی مخفی را دارند.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور در نشست خبری اعلام برنامه میثاق امنیتی آن را مهم‌ترین گام حکومت افغانستان در راستای تأمین خواسته های مردم خوانده، گفته بود که این برنامه به گونه سرتاسری در افغانستان عملی  می‌شود و میثاق امنیتی بسیج مردم برای بهبود امنیت، مبارزه با جرایم وجنایت است.

برنامه میثاق امنیتی دارای ۴۱ ماده تطبیقی است که در آن مکلفیت‌های پولیس ملی، امنیت ملی، اردوی ملی و ۸ نهاد ملکی مشخص شده است. پیش از این عبدالصبور قانع، معین ارشد امنیتی وزارت داخله گفته بود که پس از منظوری میثاق امنیتی کابل، از سوی رییس جمهور، هزاران تن از باشندگان کابل طور رضاکارانه بسیج شده اند وهمکاری خود را با پولیس آغاز کرده اند.