تا به حال به این فکر کرده بودید که چرا پزشکان در حین معاینه دهان‌تان را می‌بینند؟ در اینطور مواقع آنها معمولا زبان و لوزه‌تان را بررسی می‌کنند. ممکن است متوجه شده باشید که این پروسه بیشتر از چند ثانیه طول نمی‌کشد زیرا پزشک معمولا با نگاهی به زبان‌تان دید ارزشمندی به دست می‌آورد. اما زبان و رنگ آن چه چیزهایی از سلامت شما می‌گویند؟

رنگ‌های غیرعادی

زبان سالم معمولا سایه رنگ قرمز-صورتی دارد. اما رنگ‌هایی که غیرعادی محسوب می‌شوند عبارتند از: سیاه، آبی، قرمز روشن، بنفش، سفید، زرد.

سفید

سفید شدن زبان بسیار رایج است و معمولا با عدم رعایت بهداشت دهان ارتباط دارد. اما برخی دیگر از اختلالاتی که ممکن است زبان را سفید کنند، عبارتند از: لوکوپلاکی، آفت دهان، برفک دهان.

سیاه

سیاه شدن زبان ممکن است در اثر برخی داروها (به عنوان مثال، آنتی‌بیوتیک‌ها)، محصولات دهانشویه، عدم بهداشت دهان و دندان یا مصرف دخانیات ایجاد شود.

آبی

زبانی که آبی دیده می‌شود، همیشه باید به عنوان یک مورد اورژانسی پزشکی دیده شود. چنانچه در مورد سایر قسمت‌های صدق می‌کند، رنگ آبی نشان‌دهنده محدودیت جریان خون در جایی است. زبان آبی می‌تواند نشانه‌ سیانوز باشد، اختلالی که عرضه اکسیژن به بافت‌های بدن را با اختلال مواجه می‌کند.

قرمز روشن

این رنگ ممکن است در اثر چند چیز ایجاد شود که شایع‌ترین آن‌ها، گلوسیت یا التهاب زبان است. به علاوه کمبود مواد مغذی هم می‌تواند این رنگ را در زبان ایجاد کند. یکی از اختلالات جدی‌تری که این نشانه را دارد، مخملک است.

بنفش

زبان بنفش کمتر از بقیه رنگ‌ها شایع است. و می‌تواند نشانه‌ دو اختلال باشد: کمبود مواد مغذی به خصوص ویتامین B2 و پیش زمینه‌ای برای آبی شدن زبان که معمولا اختلالی جدی است.

زرد

این رنگ زبان هم بسیار نادر است و معمولا قبل از سیاه شدن زبان رخ می‌دهد. زرد شدن زبان می‌تواند نشانه‌ای از بیماری زردی باشد.

کلام پایانی

زمانی که دندان‌های‌تان را مسواک می‌زنید، حتما نگاهی به زبان‌تان هم داشته باشید. به علاوه تمیز کردن هر روزه زبان می‌تواند بهداشت دهان و دندان را تا حد زیادی بهبود بدهد.