بدهکاری ۱۶۸میلیون دالری هوتل کابل سرینا به دولت؛ وزارت اطلاعات و فرهنک هیئت بررسی کننده تعیین کرد |
بدهکاری ۱۶۸میلیون دالری هوتل کابل سرینا به دولت؛ وزارت اطلاعات و فرهنک هیئت بررسی کننده تعیین کرد

بدهکاری ۱۶۸میلیون دالری هوتل کابل سرینا به دولت؛ وزارت اطلاعات و فرهنک هیئت بررسی کننده تعیین کرد

۱ / اسد ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزارت اطلاعات و فرهنگ اعلام کرده است که برای بررسی بدهکاری ۱۶۸ میلیون دالری هوتل کابل سرینا به دولت هیئت بررسی کننده تعیین کرده است.

وزارت اطلاعات فرهنگ گفته است که جلسه فوق العاده شورای شرکت عالی هوتل ها در رابطه به ۱۶۸ میلیون دالر بدهی هوتل کابل سرینا به ریاست طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات فرهنگ روز گذشته برگزار شده است.

در این جلسه طاهر زهیر بررسی موضوع ۱۶۸ میلیون دالر بدهی هوتل کابل سرینا به وزارت اطلاعات و فرهنگ را موضوعی خوانده که بررسی گردد.

ذبیح الله احسان رییس شرکت هوتل ها درباره قرض هوتل کابل سرینا به جلسه معلومات ارائه کرده و گفته است که هوتل سرینا از سال ۲۰۱۰ تاکنون در مجموع مبلغ ۱۶۸ میلیون دالر از بابت نپرداختن اجاره این هوتل مقروض وزارت اطلاعات و فرهنگ است و نیز صورت حساب که از عواید این هوتل در طول این سال ها ارائه شده است شفاف نیست.

احسان افزوده که بر اساس صورت حساب ارایه شده از سوی هوتل کابل سرینا عواید این هوتل در مقایسه با هوتل سپین غر در جلال آباد کمتر است.

رییس شرکت هوتل ها تاکید کرده: «هوتل کابل سرینا بعد از بازسازی در سال ۲۰۰۵ برای سی سال به مالک فعلی آن اجاره داده شد که بر اساس قرارداد از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ این اجاره دار از حق پرداخت اجاره معاف بود. از سال ۲۰۱۰ تا چند ماه سال جاری میلادی ۱۶۸ میلیون مقروض است».

به گفته او با وجود ارسال چندین مکتوب به اداره هوتل به خاطر پرداخت حق الاجاره تاکنون هوتل کابل سرینا در زمینه اقدام نکرده است.

از سوی هم صفت الله وزیری مسوول مالی هوتل کابل سرینا در این جلسه تاکید کرده که هوتل سرینا از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ مبلغ ۳۲ میلیون دالر به شرکت هوتل های وزارت اطلاعات وفرهنگ پرداخته و تنها ۱۰۰ میلیون دالر از وزارت اطلاعات و فرهنگ بدهکار است.

وزیری اضافه کرده که با وجود آن که هوتل کابل سرینا به اساس قرارداد عقد شده برای ده سال از پرداخت مالیه معاف بود اما وزارت مالیه سال گذشته مبلغ ۴۱۶ هزار دالر را از حساب هوتل کابل سرینا بابت مالیه وضع کرده است و نیز مطابق قرارداد دولت پارک زرنگار و سرک بین کابل سرینا و دافغانستان بانک را در اختیار این هوتل قرار نداده است.

سرپرست وزارت اطلاعات فرهنگ در این جلسه تاکید کرده که در گام نخست یک هیئت متشکل از نمایندگان وزارت اطلاعات و فرهنگ و هوتل کابل سرینا توظیف شود که موضوع را به گونه دقیق بررسی کنند و نتایج آن را به مقام های مسوول برسانند.

زهیر خاطرنشان کرده: «اگر این هیئت نتواند به نتیجه ملموس برسد آنگاه هیئت جامعتر از نهادهای ذیربط تعیین شود که موضوع را بررسی کند و نتایج آنرا به ریاست جمهوری و اداره امور ارائه کنند».

هوتل کابل سرینا

هتل کابل سرینا اولین هتل پنج ستاره افغانستان است که در سال ۱۳۸۴ افتتاح شده است. مدیریت و اداره هتل کابل سرینا اکنون در دست بنیاد آقا خان قرار دارد.

این هتل نزدیک به دوصد اتاق دارد و از گران قیمت‌ترین هتل‌ها در افغانستان است که اکثریت مشتریان آن تاجران، سرمایه‌گذاران و سیاستمداران هستند.

این هوتل در شهر کابل بارها مورد حمله مهاجمان انتحاری قرار گرفته است که آخرین مورد در اواخر سال ۱۳۹۲ صورت گرفت که در ان نزدیک به ۹ نفر از جمله چهار شهروند خارجی کشته شدند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید