یافته های کمیسیون حقوق بشر؛ ۱۷۰ تن در ۱۱ ماه گذشته در حملات بر مساجد و درمسال کشته شده اند |
یافته های کمیسیون حقوق بشر؛ ۱۷۰ تن در ۱۱ ماه گذشته در حملات بر مساجد و درمسال کشته شده اند

یافته های کمیسیون حقوق بشر؛ ۱۷۰ تن در ۱۱ ماه گذشته در حملات بر مساجد و درمسال کشته شده اند

۲۸ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارش تازه اش اعلام کرده است که از تاریخ  ۲۵ میزان سال گذشته الی ۲۳ سرطان سال جاری ۱۷۰ تن در حملات بالای مساجد و درمسال ها کشته و ۲۷۲ تن زخمی شده اند.

کمیسیون حقوق بشر امروز شنبه (۲۸سرطان) با نشر گزارش تازه گفته است که از تاریخ  ۲۵ میزان سال گذشته الی ۲۳ سرطان سال جاری در ۱۷ حمله ‌انتحاری، ‌انفجار ماین، کشتار هدف‌مند، تیراندازی افراد ناشناس و گروه طالبان ‌بر مسجدها، درمسال، ملاامامان و نمازگزاران ‌ ۱۷۰ تن کشته و‌ ۲۷۲ تن زخمی می‌شوند.

در این گزارش آمده است که در میان کشته شدگان این حملات ۵ ملا امام و ۱۴ کودک نیز شامل اند.

این کمیسون در گزارش خود از حمله انتحاری داعش در ولسوالی هسکه‌مینه‌ ولایت ننگرهار، حمله تهاجمی بر درمسال سیک‌ها در شور‌بازار ولایت کابل، حمله مسلحانه افراد مسلح ناشناس بر یک مسجد هنگام نماز جمعه در شهر لشکرگاه، انفجار ماین در یک مسجد در روستا محمد‌حسن ولسوالی خیرکوت ولایت پکتیا،‌ حمله انتحاری در مراسم نماز جنازه در ولسوالی کوزکنر ولایت ننگرهار، انفجار ماین در مسجد وزیراکبرخان و مسجد شیرشاه سوری شهر کابل از جمله رویدادهای پر تلفات در حملات بالای نمازگزاران و مساجد یاد کرده است.

در این گزارش افزوده شده که براساس یافته‌ها بیشترین شمار قربانیان این حمله‌ها از میان نمازگزاران، کودکان و عالمان دینی بوده‌اند که همه غیرنظامی می باشند.

نگرانی کمیسیون حقوق بشر افزایش کشتارهای هدفمند

کمیسیون حقوق بشر به دلیل افزایش کشتارهای هدفمند غیرنظامیان، به‌ویژه حمله بر اماکن مذهبی و عبادتگاها و کشتن‌ علمای دینی و نمازگزاران ابراز ‌نگرانی کرده حمله بر غیرنظامیان و این مکان‌ها را نقض آشکار حقوق بین‌الملل بشردوستانه ‌و جنایت جنگی خوانده است.

این کمیسیون از حکومت خواسته است که با حفاظت مؤثر از مکان‌های مذهبی و سلامت نمازگزاران، از آزادی عقیده و بیان و مدارای مذهبی و عقیدتی در کشور مراقبت بیشتر کند و نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی نیز با تحقیق همه‌جانبه و هدف‌مند، عاملان این حملات را شناسایی و عدالت را برای قربانیان و بازماندگان آنها تضمین و تأمین کنند.

 این در حالی است که در چند ماه گذشته ترور عالمان دینی در افغانستان افزایش یافته و این امر واکنش های جامعه جهانی و حکومت افغانستان را نیز بدنبال داشته است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید