افتتاح برنامه دسترخوان ملی؛ بیش از ۹۰ درصد ملت افغانستان از این برنامه مستفید می شوند |
افتتاح برنامه دسترخوان ملی؛ بیش از ۹۰ درصد ملت افغانستان از این برنامه مستفید می شوند

افتتاح برنامه دسترخوان ملی؛ بیش از ۹۰ درصد ملت افغانستان از این برنامه مستفید می شوند

۲۸ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

رییس جمهور غنی امروز برنامه کمک دولت به مردم تحت عنوان «دسترخوان ملی» که قرار است در دو مرحله بیش از۹۰ درصد از مردم افغانستان از این کمک ها مستفید شوند را افتتاح کرد.

آقای غنی در افتتاح این برنامه امروز شنبه (۲۸سرطان) در ارگ ریاست جمهوری گفت: «در تطبیق این برنامه از راه شورا ها و موسسات همکار پیش میرویم. کلان ترین کار اعتبار است و ما بالای مردم اعتبار می کنیم که مردم ظرفیت این را دارد پیسه استعمال کند و حق به حقدار برساند.»

او افزود که بودجه این برنامه از پروژه های است که حرکت نداشته و در بودجه برنامه های بزرگ انکشافی تغییرات نیامده است.

رییس جمهور تاکید کرده که اگر کسی بخواهد از بودجه این برنامه حیف و میل کند با برخورد جدی مواجه خواهد شد و قضیه رییس اداره نرم و استندرد تکرار می شود.

برنامه دسترخوان ملی در دو مرحله تطبیق می شود

از سوی هم امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری گفت که این برنامه در مرحله اول ۱۱ هزار ۱۹۶ روستا و مجموع ۱.۶۷ میلیون خانواده را در سراسر افغانستان در بر می گیرد و هزینه آن به ۸۶ میلیون دالر می رسد.

صالح افزود اقلام که در مرحله اول توزیع می شود شامل آرد، برنج، لوبیا، روغن و صابون دست شویی است.

او تاکید کرد که مرحله دوم شامل ۲۳۵ ولسوالی می شود و در این مرحله ۲.۵ میلیون خانواده با هزینه ۱۵۸ میلیون دالر از آن مستفید خواهد شد.

به گفته صالح در هر دو مرحله بیش از ۹۰ درصد ملت افغانستان از این برنامه مستفید می شود.

توزیع نان خشک در کابل

هرچند روند توزیع نان خشک در کابل با انتقاد ها و ادعای فساد به پایان رسید اما آقای غنی علارغم داشتن مشکلات آنرا موفقنامه خوانده گفت که از ابتکار آن ظرفیت بازار آزاد در افغانستان تثبیت شد.

غنی تاکید کرد که سروی اداره احصاییه مرکزی تثبیت کرده که برای ۷۳ درصد مردم نان خشک توزیع شده که از این میان ۴۹ درصد نان اوران خانه های شان بیکار بوده اند.

به گفته او اوسط خانواده ها در افغانستان براساس آمار احصاییه مرکزی ۷.۱ نفر  است و اکثر خانوداه ها یک نان آور دارد و نیز ۶ درصد نان آوران خانواده ها را زنان بیوه تشکیل می دهند.

رییس جمهور با اشاره به کمک های شهروندان کابل به همدیگر در ماه رمضان و جریان قرنطین ناشی از ویروس کرونا اضافه کرد: «من افتخار می کنم سر ازین که ۹۰ درصد اش زیر خط فقر دو دالری است احساس اش یک ملت توانا است.»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید