وزارت خارجه: افزایش خشونت های طالبان باعث نارضایتی کشورهای منطقه و جهان شده است |
وزارت خارجه: افزایش خشونت های طالبان باعث نارضایتی کشورهای منطقه و جهان شده است

وزارت خارجه: افزایش خشونت های طالبان باعث نارضایتی کشورهای منطقه و جهان شده است

۲۱ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

 وزارت امور خارجه می‌گوید که ادامه‌ی خشونت‌ها از سوی طالبان سبب نارضایتی جامعه‌ی جهانی از این گروه شده است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه امروز شنبه (۲۱سرطان) که در مورد نشست هفته گذشته برای ایجاد اجماع جهانی برای صلح توضیح می داد گفت نمایند‌گان کشورهای جهان و منطقه در این نشست‌ها از طالبان خواسته‌اند که خشونت‌ها را کاهش دهند و زمینه را برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی فراهم کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد که رییس جمهور غنی در افتتاح نشست های منطقه ای وجهانی تاکید نموده که صلح و بحران در افغانستان، تاثیرات ملموس بر شرایط منطقه دارد و کشورش خواهان ایفای نقش مثبت در منطقه است. آقای غنی در عین حال گفته است که تلاش دارد تا افغانستان به نقطه وصل ترانزیتی و تجاری در منطقه مبدل شود.

هیواد افزود که وزارت خارجه با بسیاری از کشورهای دخیل در روند صلح بشمول پاکستان و قطر که بالای طالبان از نفوذ بیشتر برخوردار اند در تماس است و از آن‌ها به شمول قطر «خواهش» کرده است که طالبان را متقاعد کنند تا اقدامات عملی و عاجل را برای کاهش خشونت‌ها انجام دهند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه کشورهای اشتراک کننده در این نشست ها بر حفظ دستاوردهای ۱۹ سال اخیر در افغانستان تأکید کرده و خواهان تقویت و تداوم آن در مذاکرات صلح شدند.

گران هیواد تاکید کرد: «نه تنها در رویکرد طالبان برای کاهش خشونت‌ها تغییری نیامده، بلکه خشونت‌ها افزایش نیز یافته است.»

این در حالی است که افغانستان هفته گذشته میزبان نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تحت عنوان «تقویت اجماع برای صلح» در روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه بود.

افزایش خشونت ها

همزمان با این اظهارات گروه طالبان پس از آتش بس اعلام ناشده به حملات شان علیه نیروهای امنیتی شدت بخشیده و امروز نیز شورای امنیت ملی گفته است که طالبان در یک هفته گذشته در ۱۶ ولایت کشور، ۲۳ غیرنظامی را کشته و ۴۵ تن دیگر را زخمی کرده اند.

شورای امنیت تاکید کرده: «تلفات ملکی و خشونت یکی از موارد مهمی اند که دولت افغانستان همواره بر توقف آن تاکید می‌ورزد، اما گروه طالبان خواست همه طرف‌ها و مردم افغانستان را نادیده گرفته، به کشتار مردم بی‌گناه ادامه می دهند.»

پیش از این ریاست جمهوری در واکنش به افزایش حملات طالبان گفته بود که افزایش حملات طالبان روند صلح را خدشه دار می سازد.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی نیز به روز پنجشنبه هفته گذشته در دیدار با استیفانو پونتیکوروو سفیر ملکی ناتو مقیم کابل گفته بود که گروه طالبان در این موقع حساس خشونت‌ها را افزایش بخشیده و مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان را به تعویق انداخته است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید