افغانستان از طریق خط آهن به بندر چابهار وصل می شود |
افغانستان از طریق خط آهن به بندر چابهار وصل می شود

افغانستان از طریق خط آهن به بندر چابهار وصل می شود

۱۸ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

ایران کار ساخت  خط آهن با  ۶۲۸ کیلومتر طول را آغاز کرده که بندر تجارتی چابهار آن کشور را از طریق خط آهن به افغانستان و دیگر کشورهای آسیایی وصل می‌کند.

خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا» گزارش داده است که پروژۀ خط آهن چابهار-زاهدان-بیرجند و مشهد ایران از سوی مقامات آن کشور افتتاح شده است.

خیرالله خادمی، معاون وزارت شهرسازی ایران حین افتتاح این پروژه گفته است که این خط در نهایت به افغانستان وصل می شود و نقطۀ ترانزیت به آسیای میانه خواهد شد و نیز این پروژه معاهدات و معاملات سه جانبۀ ایران، افغانستان و هند را تقویت می‌کند.

خادمی با بیان اینکه خط آهن چابهار – زاهدان سرآغاز خوب برای گسترش تجارت و ترانزیت میان ایران و کشورهای منطقه است تاکید کرده که با وصف محدودیت‌های مالی، کار این پروژه پیشرفت خوبی دارد و ریل گذاری ۱۵۰ کیلومتر این خط آهن تا پایان سال جاری تکمیل می شود.

معاون وزارت شهرسازی ایران خاطرنشان کرده که قطارهای مسافربری با سرعت اعظمی ۱۶۰ کیلومتر و قطارهای باربری با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت روی این خط آهن حرکت خواهند کرد.

بندر چابهار

بندر چابهار ایران اولین بندر تجارتی آبی‌است که زمینه تجارت بین افغانستان و هند را فراهم می‌کند. افغانستان در سال ۲۰۱۶ توافقنامه‌ای را با ایران و هند امضا کرد تا از بندر چابهار برای حمل و نقل کالاهای تجارتی میان سه کشور استفاده شود.

هرچند افغانستان قبل از چابهار از طریق بندر گوادر در پاکستان با هند تجارت می کرد اما پاکستان هرازگاهی مانع تجارت این دو کشور می شد.

استفاده از بندر چابهار نه تنها زمینه را برای تجارت بین افغانستان و هند فراهم می‌کند، بلکه راه جدیدی را برای تجارت هند با کشورهای آسیای میانه می‌گشاید. هند تلاش دارد تا اموال تجارتی اش را از این مسیر به بازارهای کشورهای آسیای میانه برساند.

نخستین محموله تجارتی افغانستان به تاریخ ۴ حوت سال ۱۳۹۷ از طریق چابهار به هند ارسال شده بود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید