افزایش دو برابر حاصلات پسته در بادغیس |
افزایش دو برابر حاصلات پسته در بادغیس

افزایش دو برابر حاصلات پسته در بادغیس

۱۵ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزارت زراعت اعلام کرده است که بر اساس آمارهای جمع‌آوری شده و ارزیابی‌ها از جنگل‌های طبیعی پسته در ولایت بادغیس امسال نزدیک به ۳۶ هزار و ۴۵۶ تُن پسته تولید خواهد شد.

وزارت زراعت امروز یک شنبه (۱۵سرطان) به نقل از عبدالتواب تایب رییس زراعت ولایت بادغیس گزارش داده است که سال گذشته به دلیل خشک‌سالی در سال ۱۳۹۷، نوده‌های درخت پسته باروری لازم نداشته و حاصلات پسته در این ولایت کاهش یافته بود.

عبدالتواب تایب گفته است که امسال به دلیل افزایش بارش برف و بارندگی حاصلات پسته افزایش یافته و نزدیک به ۳۶ هزار و ۴۵۶ متریک تُن پسته در ولایت بادغیس تولید خواهد شد.

براساس آمار وزارت زراعت سال گذشته میزان حاصلات پسته در ولایت بادغیس به ۱۵ هزار و ۴۰۰متریک تُن رسیده بود.

پسته در افغانستان

افغانستان افتخار داشتن پسته اعلی در سطح جهان را دارد، و هر کیلو آن تا یک هزار ۵۰۰ افغانی ارزش دارد.

وزارت زراعت به نقل از محمدعارف باشنده ولسوالی‌ آب‌کمری بادغیس گفته است که بخشی از جنگل‌های پسته در ساحات تحت کنترل طالبان قرار دارد.

در ولایت بادغیس حدود ۳۰ هزار هکتار جنگل طبیعی پسته وجود دارد و در سال‌های اخیر حدود چهار هزار باغ پسته نیز در این ولایت ساخته شده اما تا کنون به ثمر نرسیده‌اند.

از سوی هم ریاست زراعت ولایت بادغیس تاکید کرده که: «سال قبل ۱۶۰ هکتار جنگل طبیعی پسته احیا گردید و امسال هم مطابق به پلان منظور شده ۱۲۰ هکتار از جنگل‌های طبیعی پسته احیا می‌گردد. هم‌چنان اداره زراعت در اوایل بهار امسال حدود ۷۰ هزار نهال پسته را در داخل سبزخانه پرورش داده و به قیمت مناسب برای باغداران عرضه کرده که تاکنون دوهزار و ۵۰۰ جریب زمین از جانب اداره زراعت و موسسه‌های همکار، باغ جدید پسته ساخته شده است».

جنگلات پسته در افغانستان بیشتر در ولایت های بادغیس و هرات موقعیت دارد و افغانستان سالانه ده ها تن پسته به خارج از کشور صادرات دارد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید