افزایش تلفات غیرنظامیان؛ کمیسیون حقوق بشر: در ۵ روز در‌۳ ولایت ۹۴ غیرنظامی کشته و زخمی شده اند |
افزایش تلفات غیرنظامیان؛ کمیسیون حقوق بشر: در ۵ روز در‌۳ ولایت ۹۴ غیرنظامی کشته و زخمی شده اند

افزایش تلفات غیرنظامیان؛ کمیسیون حقوق بشر: در ۵ روز در‌۳ ولایت ۹۴ غیرنظامی کشته و زخمی شده اند

۱۰ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرده است که از تاریخ ۵ تا ۹ سرطان در سه ولایت ۹۴ غیر نظامی در حملات طالبان و نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده اند.

کمیسیون حقوق بشر امروز سه شنبه (۱۰سرطان) گفته است که یافته‌های ابتدایی این کمیسیون که در تاریخ ۵ سرطان براثرحملات هوایی ارتش بر طالبان در روستای وزیرآباد ولسوالی بلخ دوکودک، یک زن و یک مرد از اعضای یک خانواده جان باخته ا‌ند و دو مرد، دو زن و یک کودک زخمی شده‌اند.

این کمیسیون افزوده که دو روز بعد از این حمله براثر تیراندازی سربازان ارتش در روستای چانجیر ولسوالی نادعلی ولایت هلمند یک کودک جان باخته و ۳ کودک زخمی شده‌ و نیز در همین روز بر اثر اصابت گلوله هاوان نیروهای امنیتی بر منزل مسکونی در روستا دیچی‌خانه ولسوالی قرغان ولایت فاریاب چهار عضو یک خانواده شامل یک مرد، یک زن و دو کودک زخمی و یک کودک جان باخته است.

به گفته کمیسیون حقوق بشر به تتاریخ ۸ سرطان در نتیجه برخورد موتر حامل غیرنظامیان با ماین کنار جاده ای در روستا شیخی‌مانده ولسوالی واشیر ولایت هلمند هشت تن از اعضای یک خانواده به شمول زنان و کودکان جان باخته‌اند.

کمیسیون تاکید کرده که در آخرین مورد از تلفات غیرنظامیان روز گذشته (۹ سرطان) براثر حمله راکتی، در بازار کهنه ولسوالی سنگین ولایت هلمند براساس یافته‌های کمیسیون تاکنون ۲۳ غیرنظامی کشته و ۴۵ تن زخمی شده‌اند و هم‌چنین مواشی مردم تلف شده‌ است.

کمیسیون حقوق بشر خاطرنشان کرده که تا کنون عامل حمله راکتی در ولسوالی سنگین ولایت هلمند مشخص نشده، حکومت و گروه طالبان یکدیگر را متهم کرده اند اما بررسی کمیسیون درباره «چند و چون» آن ادامه دارد.

این کمیسیون همچنان تاکید کرده که طرف‌های درگیر موظف به رعایت اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌ یعنی تفکیک، تناسب و ‌احتیاط‌اند و با توجه به ابراز علاقه طرف‌ها به آغاز مذاکره میان‌افغانی صلح، توقع می‌رود که با رعایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه، مسئولیت‌پذیرانه‌تر از پیش رفتار کنند و این‌گونه تعهد خود را به رعایت حقوق بین‌المللی، نیز حقوق شهروندی و بشری مردم افغانستان در عمل به اثبات رسانند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر این حمله‌ها را مصداق‌های‌ جنایت جنگی خوانده بار دیگر از طرف‌های درگیر خواسته که حمله بر هدف‌های غیرنظامی را متوقف کنند.

این کمیسیون همچنان از نهادهای مسوول خواستار تحقیق همه‌جانبه درباره این حمله‌ها، به‌ویژه حمله روز گذشته بر بازاری در ولسوالی سنگین ولایت هلمند شده است.

به طور میانگین روزانه ۲۴ غیرنظامی کشته و زخمی می شوند

به ادامه افزایش خشونت ها و تلفات غیرنظامیان جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که گروه طالبان پس از هفته‌ی کاهش خشونت در ماه فبروری سال جاری، روزانه به‌طور میانگین ۴۴ حمله را در نقاط مختلف کشور انجام داده است.

فیصل می افزاید که در نتیجه‌ی این حملات، روزانه دست‌کم ۲۴ غیرنظامی کشته یا زخمی شده‌اند.

این در حالی است که گروه طالبان افزایش خشونت ها را به دلیل ایجاد پاسگاهای جدید از سوی حکومت و عبور کاروان های نظامی از مناطق تحت کنترول آنان خوانده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید