آغاز صادرات افغانستان از گذرگاه تورخم به پاکستان |
آغاز صادرات افغانستان از گذرگاه تورخم به پاکستان

آغاز صادرات افغانستان از گذرگاه تورخم به پاکستان

۲ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

مقام های محلی ننگرهار تایید کرده اند که صادرات افغانستان از طریق گذرگاه تورخم به پاکستان آغاز شده است.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفته است که حوالی ساعت ۱۰ قبل از ظهر امروز یک شنبه (۲سرطان) صادرات افغانستان از طریق گذرگاه تورخم و کوزی پشتونخواه رسما آغاز می شود.

این در حالی است که پس از گشایش یک طرفه مرزهای پاکستان به روی ترانزیت، سفیر افغانستان در پاکستان به تاریخ ۲۸ جوزا گفته بود که صادرات کالاهای تجارتی افغانستان به پاکستان، هفته آینده از بنادر تورخم، سپین بولدک – چمن و غلام خان آغاز می‌شود.

عاطف مشعل افزوده بود: «برای شروع جریان صادرات افغانستان به پاکستان از تاریخ ۵ جولای، ما تلاش های جدی را برای شروع حمل و نقل از طریق غلام خان انجام داده ایم و پیشرفت های لازم را انجام داده ایم. من از دولت پاکستان بخاطر این ابتکار تشکر می کنم و امیدوارم که مطابق با اصول سازمان تجارت جهانی پیشرفت قابل ملاحظه ای در تجارت دو جانبه ایجاد کند.»

مسدود شدن بنادر مرزی پاکستان

پاکستان در ماه مارچ سال روان میلادی تمامی بنادر شان به ویژه بندر سپین بولدک – چمن و تورخم را به دلیل جلوگیری از شیوع کروناویروس بست. هرچند از دو ماه به این‌سو واردات به افغانستان از مسیر تورخم و چمن – سپین بولدک جریان دارد؛ اما روند صادرات همچنان متوقف است.

پیش از این به تاریخ ۲۰ جوزا همزمان با رسیدن فصل برداشت حاصلات میوه تازه و افزایش حاصلات تربوز در افغانستان رهبری اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان از سفارت امریکا خواسته بود در بازگشایی گذرگاه های پاکستان برای صادرات افغانستان همکاری کند. سفارت امریکا نیز برای بازگشایی بنادر مرزی پاکستان به روی صادرات افغانستان وعده همکاری داده بود.

افغانستان سالانه حدود یک میلیارد دالر صادرات دارد که بخش اعظم آن از بندر کراچی به کشورهای دیگر و ۸۰ درصد میوه تازه و سبزیجات افغانستان به پاکستان صادر می‌شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید