دبیرکل ناتو: کاهش خشونت که از طالبان توقع داشتیم ندیده ایم! |
دبیرکل ناتو: کاهش خشونت که از طالبان توقع داشتیم ندیده ایم!

دبیرکل ناتو: کاهش خشونت که از طالبان توقع داشتیم ندیده ایم!

۲۹ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

همزمان با پیشرفت ها در گفتگوهای صلح افغانستان ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو می گوید کاهش خشونتی که توقع داشته اند در افغانستان ندیده اند.

ینس استولتنبرگ روز گذشته (۲۸جوزا) در یک ویدیو کنفرانس در بروکسل گفت: «ما می‌خواهیم که حضور خود را بیشتر کاهش دهیم، ولی کاهش به پروسه صلح وابستگی دارد. البته چیزی را که ما امیدواریم و از طالبان می‌خواهیم انجام دهند این است که خشونت را کاهش دهند و ما کاهشی را که توقع داشتیم ندیده‌ایم»

استولتنبرگ افزود که شمار سربازان ناتو در افغانستان از ۱۶ هزار به تقریباً ۱۲ هزار کاهش یافته و این روند ادامه خواهد داشت.

او تاکید کرد نیروهای ناتو هنگامی از افغانستان کاملاً خارج خواهند شد که شبکه‌ی القاعده و دیگر گروه‌های دهشت‌افگن توان فعالیت آزادنه در این کشور را نداشته باشند.

دبیرکل ناتو با بیان اینکه قطع رابطه طالبان با شبکه القاعده و دیگر گروه های تروریستی با اهمیت است ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوی بین افغان‌ها هرچه زودتر آغاز شود.

دبیرکل ناتو در حالی از آغاز هرچه زود تر گفتکوهای بین الافغانی ابراز امیداورای کرده که پیش از این ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح به تاریخ ۲۶ جوزا گفته بود که قرار است نشست های بین الافغانی صلح در روزهای آینده برگزار شود و دور اول این مذاکرات از قطر آغاز خواهند شد.

ادامه رهایی زندانیان

حکومت افغانستان برای تسهیل و اعتماد سازی گفتگوهای بین الافغانی تاکنون سه هزار زندانی گروه طالبان را رها کرده است و بر اساس گزارش های تایید ناشده حدود ۴۳۰ تن از زندانیان طالبان شب گذشته (۲۸جوزا) از سوی حکومت رها شده اند.

سهیل شاهین سخنگوی طالبان در قطر نگاشته است که ۳۵ تن از عساکر و پولیس اسیر شده حکومت از سوی طالبان در ولایت لغمان رها شده اند.

با وجود این که رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و نیز رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان از شرایط عمدۀ توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری در قطر امضا شد، گروه طالبان ادعا کرده اند که تا کنون ۵۰۰ منسوب قوای امنیتی و دفاعی افغان را رها کرده اند، اما مقام های حکومتی افغانستان نیز گفته بودند که تمام کسانی که از بند طالبان رها می‌شوند نظامی نبوده، بلکه غیرنظامیان نیز شامل آنان اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید