نقش گروه خونی در ابتلا به کووید-۱۹ و نارسایی تنفسی |
نقش گروه خونی در ابتلا به کووید-۱۹ و نارسایی تنفسی

نقش گروه خونی در ابتلا به کووید-۱۹ و نارسایی تنفسی

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۲۲ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

آیا داشتن یک گروه خونی خاص، شما را در معرض خطر ابتلا به مورد وخیم کووید-۱۹ قرار می‌دهد؟ یک گزارش تازه سرنخ‌هایی را در این زمینه ارائه می‌دهد.

در این گزارش، که تجزیه و تحلیل داده‌های تقریباً ۲۰۰۰ بیمار کووید-۱۹ بستری‌شده در ایتالیا و اسپانیا است، مشخص شده که افراد دارای گروه خونی A در معرض خطر نارسایی تنفسی قرار دارند. از طرف دیگر گروه خونی O دارای خاصیت محافظتی است.

البته هیچ یک از این‌ها مطلق نیستند. برخی از بیماران دارای گروه خونی O هم دچار نارسایی تنفسی بودند، در حالی که برخی که گروه خونی A داشتند، دچار این مشکل نشده بودند.

در واقع این یافته‌ها به جای این‌که قطعی باشند، آنچه را که قبلاً در مورد نقش گروه‌های خونی در حساسیت نسبت به SARS-CoV-2 شناخته شده بود، تکمیل می‌کنند. گروه‌هایی در چین، ایالات متحده و ایتالیا دریافتند که افراد دارای گروه خونی A بیشترین آمار ابتلا را داشته‌اند.

این مطالعات به مجموعه‌ای از شش ژن واقع در کروموزوم نزدیک به منطقه‌ای اشاره دارند که پروتئین ACE2، گیرنده SARS-CoV-2 را رمزگذاری می‌کند. جالب اینکه اگرچه بسیاری از انواع گیرنده شناخته شده‌اند، اما هنوز هیچ کدام با افزایش خطر عفونت یا نارسایی تنفسی مرتبط نبوده‌اند. نزدیکی این منطقه با گیرنده ACE2 گمانه‌زنی‌هایی را مطرح می‌کند مبنی بر اینکه ممکن است گیرنده را به طریقی ناشناخته تغییر داده و بر عفونت ویروس و پیشرفت بیماری تأثیر بگذارد.

مطلب مرتبط: فاکتورهای خطر کووید-۱۹ چیست؟

چگونه ممکن است پیامدهای عملی این نتایج را تفسیر کنیم؟ اول اینکه، نتایج به ما نمی‌گویند که افراد دارای گروه خونی O در معرض خطر ابتلا، بیمار شدن یا مرگ ناشی از کووید-۱۹ نیستند. آنها به ما نمی‌گویند که همه افراد دارای گروه خونی A که مبتلا می‌شوند، دچار نارسایی تنفسی خواهند شد. تا آنجایی که می‌دانیم، همه – صرف نظر از نوع ژنتیک‌شان – در معرض خطر عفونت و بیماری هستند.

نتایج در واقع به ما می‌گویند کسانی که گروه خونی A دارند، باید اقدامات احتیاطی مناسب را برای محافظت از خود در برابر کووید-۱۹ ادامه دهند. همچنین این بدان معناست که کارمندان مراقبت‌های بهداشتی باید به گروه خونی بیماران خود توجه داشته باشند و اگر بیمار گروه خونی A دارد، در مورد علائم نارسایی تنفسی هوشیار باشند.

مطلب مرتبط: رژیم غذایی مرتبط با گروه خونی شما چیست؟

مستعد بودنِ ارثی جدیدترین فاکتور مرتبط با نارسایی تنفسی ناشی از SARS-CoV-2 است. هر روز ما در مورد این بیماری و نحوه انتقال آن بیشتر می آموزیم. با افزایش دانش، درک عمیق‌تری نسبت به چگونگی جلوگیری از انتقال و مراقبت از کسانی که بیمار می‌شوند، فراهم می‌آید.

جهت مطالعه مقاله ها و اخبار سبک زندگی اینجا را ببینید.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
کرونا ویروس

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید