فشار خون بالا احتمال مرگ در اثر کووید-۱۹ را افزایش می دهد |
فشار خون بالا احتمال مرگ در اثر کووید-۱۹ را افزایش می دهد

فشار خون بالا احتمال مرگ در اثر کووید-۱۹ را افزایش می دهد

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۲۰ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

بر اساس مطالعه‌ای که در ژورنال اروپایی قلب منتشر شده‌است، ریسک مرگ در بیماران کرونا ویروس در چین که فشار خون بالا داشتند دو برابر کسانی بود که فشار خون بالا نداشتند.

محققان شفاخانه‌ای در شی‌آن، چین، پرونده‌های مربوط به ۲۸۷۷ بیمار کرونا ویروس در منطقه ووهان را بین ۵ فبروری و ۱۵ مارچ بررسی کردند. تقریباً ۳۰٪ از این بیماران سابقه فشار خون بالا داشتند.

این مطالعه نشان داد که ۴٪ از بیماران مبتلا به فشار خون بالا جان خود را از دست دادند، در مقایسه با ۱٪ از کسانی که فشار خون بالا نداشتند.

پس از تنظیم متغیرهای بیمار مانند سن و سایر اختلالات پزشکی، این مطالعه نتیجه گرفت که “خطر مرگ در بیماران فشار خون بالا در مقایسه با بیماران بدون فشار خون بالا دو برابر است.”

مطلب مرتبط: همه چیز درباره فشار خون بالا

محقق اصلی، فی لی، استاد گروه قلب و عروق در همان شفاخانه، در بیانیه‌ای گفت: “مهم است که بیماران مبتلا به فشار خون بالا بدانند که در معرض خطر مرگ ناشی از کووید-۱۹ هستند. آنها باید در طول این بیماری به خوبی از خود مراقبت کنند و در صورت آلوده شدن به ویروس کرونا، نیاز به توجه بیشتری دارند.”

این مطالعه می‌گوید، از میان بیماران دارای فشار خون بالا که داروی خود را مصرف نمی‌کردند، ۸٪ جان باختند در مقایسه با ۳٪ افرادی که دارو مصرف می‌کردند.

در این مطالعه آمده‌است: افرادی که داروهای قلب مصرف می‌کنند باید ادامه دهند، مگر اینکه پزشک‌شان توصیه دیگری برای‌شان داشته باشد.

مطلب مرتبط: بیماری قلبی در مردان، علائم و نشانه های این بیماری خطرناک را بشناسیم

این یافته قابل توجه است زیرا محققان نگران این هستند که داروهای فشار خون به نامِ مهارکننده‌های ACE-2 و ARB ممکن است افراد را در برابر کووید-۱۹ آسیب‌پذیرتر کنند.

لینگ تائو، یکی از رهبران این پژوهش، گفت: “ما کاملاً شگفت‌زده شده‌ایم که این نتایج از فرضیه اولیه ما پشتیبانی نمی‌کنند؛ در واقع، نتایج در جهت مخالف و بیشتر به نفع بازدارنده‌های ACE و ARBها بودند. ما فکر می‌کنیم دقیقا به همین دلیل است که عمل بر اساس شواهد بالینی از هر زمان دیگری حیاتی‌تر است.”

مطلب مرتبط: فاکتورهای خطر کووید-۱۹ چیست؟

دانشمندان ماه‌هاست می‌گویند که ابتلا به هر اختلال دیگری، احتمال ابتلای فرد به بیماری کووید-۱۹ را افزایش می‌دهد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید