ایران دوباره دست داشتن مرزبانان خود در رود انداختن کارجویان افغان را رد کرد |
ایران دوباره دست داشتن مرزبانان خود در رود انداختن کارجویان افغان را رد کرد

ایران دوباره دست داشتن مرزبانان خود در رود انداختن کارجویان افغان را رد کرد

۱۸ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

مسوولان در وزارت خارجه ایران می گویند بر اساس بررسی های آنان نیروهای مرزی ایران در حادثه به رود انداختن کارجویان افغان هیچ نقشی نداشته اند.

محسن بهاروند، معاون بین‌المللی و امور حقوقی وزارت امور خارجه ایران در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفته است در تحقیقاتی که از سوی آنان صورت گرفته هیچ مدرکی برای دخالت مرزبانان ایرانی پیدا نشده است.

بهاروند حادثه به رود انداختن کارجویان افغانستان را نتیجه ترددهای غیرقانونی از مرز مشترک افغانستان و ایران دانسته تاکید کرده که افغانستان با برچیدن پاسگاه‌های مرکزی بر مرز کنترل ندارد.

 به گفته او سالانه از مرز مشترک ایران و افغانستان حدود ۵۰۰ هزار نفر به صورت غیرقانونی تردد می‌کنند که مرزبانان ایرانی همواره با آن‌ها رویه قانونی می‌کنند و ممکن است این افراد گرفتار قاچاق‌چیان انسان شده و با عبور از راه‌های سخت گذر دچار این حادثه شده اند.

بهاروند اضافه کرده که اسناد تحویل داده شده از سوی حکومت افغانستان به آنان چیزی جز شماری مصاحبه و عکس از محل رویداد نیست و هیئت ایرانی نیز محل رویداد را دیده است.

معاون بین‌المللی وزارت خارجه ایران خاطرنشان کرده که برخی از اسناد افغانستان مصاحبه با افرادی اند که شامل غرق شدگان رویداد هریرود بوده و با آن هم آن اسناد در اختیار مراجع ذی‌صلاح ایرانی برای بررسی قرار گرفته است.

غرق شدن کارجویان افغان در مرز با ایران

به تاریخ ۱۲ ثور ماه گذشته گزارش های از سوی رسانه ها به نشر رسید که در آن گفته شده بود که شماری از کارجویان افغان که ار منطقه‌ی دهانه‌ی ذوالفقار مرز مشترک افغانستان و ایران به صورت غیر قانونی وارد ایران شده بود از سوی نیروهای مرزی ایران شکنجه و پس از آن به هریرود انداخته شده اند. پس از آن وزارت خارجه اعلام کرد که این رویداد را به صورت جدی بررسی می کنند.

ریاست جمهوری نیز هیئت حقیقت یاب ده نفری برای بررسی این رویداد به ریاست حمید طهماسی، سرمفتش قوماندانی اعلی قوای مسلح تعیین کرد و این هیئت حقیقت یاب پس از بررسی اعلام کردند از مجموع ۴۶ نفر از کارجویان افغان در رودخانه‌ی هریرود انداخته شده اند ۱۷ تن آنان مفقود، ۱۲ تن غرق شده و ۱۷ تن دیگر آنان نیز نجات یافته‌اند.

سفر هیئت ایرانی به افغانستان

وزارت خارجه افغانستان به تاریخ ۶ جوزا اعلام کرد که هیئت دیپلوماتیک ایران به ریاست محسن بهاروند، معین وزارت امور خارجه ایران برای بررسی رویداد مرزی وارد کابل شده و تعهد سپرده اند که این رویداد را مشترکاً با هیئت افغانستان تا تامین عدالت بررسی و تعقیب کند.

واکنش وزارت دفاع افغانستان

هرچند تاکنون وزارت خارجه افغانستان در این مورد اظهار نظر نکرده است اما فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع به رسانه ها گفته است که نیروهای مرزی افغانستان در سرحد میان دو کشور حضور دارند و به شکل فعال و دوامدار گزمه‌ها را انجام می‌دهند.

امان افزوده که نیروهای سرحدی در مرز میان افغانستان و ایران بیس‌های کلان ساخته اند و به گونه دوام دار از سرحدات افغانستان و ایران محافظت می‌کنند.

این در حالی است که به تازگی نیز یک موتر حامل مهاحرین افغان در شهر یزد هدف گلوله‌باری پولیس آن کشور قرار گرفته که در آن سه شهروند افغان کشته و ۴ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

شماری از باشندگان ولایت هلمند در واکنش به این رویداد امروز در یک حرکت اعتراضی پرچم ایران را به اتش کشیده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید