مهاجرت خونبار؛ قربانیان روز افزون افغان های مهاجر در ایران |
مهاجرت خونبار؛ قربانیان روز افزون افغان های مهاجر در ایران

مهاجرت خونبار؛ قربانیان روز افزون افغان های مهاجر در ایران

۱۷ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

از عدم تداوی بیماران کرونایی و انداختن در رود خانه گرفته تا آتش گرفتن موتر حامل پناهجویان افغان در خاک ایران در اثر تیراندازی پولیس آن کشور انتقادهای گسترده ای از برخورد این میزبان چهل ساله مهاجران افغانستان در پی داشته و نیز بر روابط دو کشور تاثیر منفی گذاشته است.

تاکنون نتیجه بررسی ها به آب انداختن شماری از شهروندان افغانستان از سوی نیروی مرزی ایران خاتمه نیافته که رویداد تازه آتش گرفتن موتر حامل پناهجوبان افغان به تاریخ (۱۵ جوزا) هفته گذشته در ولایت یزد ایران سرخط رسانه ها شده است.

وزارت خارجه افغانستان گفته است بر اساس بررسی های ابتدایی دراین آتش سوزی سه تن جان باخته و چهار تن زخمی شده اند.

وزارت خارجه تاکید کرده که در این رویداد شماری دیگری نیز مفقود است. این وزارت در مورد شمار مفقود شدگان این رویداد آمار دقیق نداده است.

وزارت خارجه افغانستان تاکید کرده که این رویداد را به صورت جدی پیگیری می کند.

رسانه های ایران به نقل از مقامات ولایت یزد این کشور گزارش داده اند که آتش گرفتن موتر حامل مهاجران افغان ارتباطی به اصابت گلوله پولیس نداشته و این موتر به دلیل سرعت زیاد و برخورد شدید با گارد ریل کنار جاده آتش گرفته است.

عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در تهران نیز در پیام ویدیویی گفته است تلاش می کند تا حقیقت موضوع را روشن سازد.

لیوال تاکید می کند با وزارت خارجه در ارتباط «هرلحظه» است و این موضوع را پیگیری می کند.

واکنش ها به این آتش سوزی

محمدعارف رحمانی عضومجلس نمایندگان افغانستان در واکنش به این رویداد در توییتر اش نگاشته: «چرا آوارگی‌ و دربدری؟ آیا وطن امن وآرامی داریم که آواره نشویم؟ آیا وطن ثروت مندی‌ و مرفه ای داریم که آواره نشویم؟ آیاوطن سرشار ازمهربانی و عدالت و برابری داریم که آواره نشویم؟آیا وطن سرشار از زیبایی و زندگی و شیرینی وخاطر خوش و آغوش بازی داریم که آواره نشویم؟ درد آوارگیت کشت مرا.»

داکتر سیما سمر وزیر دولت در امور حقوق بشری افغانستان نیز در توییتی نگاشته  هر روز مردم افغانستان می سوزند، حادثه دردناک است و باید پی گیرد جدی صورت بیگیرد تا برای قربانیان عدالت تامین شود.

خانم سمر تاکید کرده: «دسترسی به عدالت خواست لوکس نیست بلکه نیاز انسانی و حق بشری است زمان، مکان، زبان، جنس و مرز نمی شناسد.»

از سوی هم شماری از کاربران توییتر در افغانستان با را اندازی هشتگ «کمی آب بیار که سوختم» نیز خواهان پیگیری این رویداد شده اند.

شکنجه و به رود انداختن کارجویان افغانستان

این نخستین مورد نیست که شهروندان مهاجر افغانستان در ایران کشته می شوند. پیش ازاین نیز شماری از شهروندان افغانستان که می خواستند به صورت غیرقانونی وارد ایران شوند  به تاریخ ۱۳ ثور از سوی نیروی مرزی ایران بازداشت شکنجه و سپس به رودخانه انداخته شده بودند که  شماری از آن ها کشته شماری مفقود و برخی نیز نجات یافته بودند.

به تعقیب آن حکومت افغانستان هییت حقیقت یاب برای بررسی این موضوع تعیین کرد که طبق یافته‌های این هیئت به ریاست حمید طهماسی، سرمفتش قوماندانی اعلی قوای مسلح از مجموع ۴۶ تن از کارجویان افغان انداخته شده در رودخانه‌ی ۱۷ تن مفقود، ۱۲ تن جانباخته و ۱۷ تن نیز نجات یافته اند.

 هرچند ایران بارها این اقدام نیروهایش را رد کرد اما به تاریخ ۶ جوزا یک هیئت دیپلوماتیک به ریاست محسن بهاروند، معین وزارت امور خارجه اش برای بررسی این رویداد به کابل فرستاد.

پیش از این نیز پس از شیوع ویروس کرونا در ایران گزارش های به نشر رسید که شفاخانه های ایران پناهجویان افغان مبتلا به ویروس کرونا را نمی پدیرند.

هر چند وزارت خارجه ایران بارها این ادعاها را رد کرده و آن دسیسه سازی علیه ایران دانسته اند.

آگاهان به این باور اند که رویدادهای اخیر در روابط سیاسی میان دو کشور تاثیر منفی گذاشته است.

جهت مطالعه مقاله ها و اخبار سیاسی اینجا را ببینید.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
کشته شدن افغان ها در مرز ایران

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید