چرا ممکن است به واکسن کرونا دست پیدا نکنیم؟ |
چرا ممکن است به واکسن کرونا دست پیدا نکنیم؟

چرا ممکن است به واکسن کرونا دست پیدا نکنیم؟

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۵ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

واکسین‌ها در اصل ساده اما در عمل پیچیده هستند. واکسن ایده‌آل در برابر عفونت از بدن محافظت و از شیوع آن جلوگیری می‌کند. اما چنانچه تاریخچه واکسن نشان می‌دهد، هیچ یک از این موارد به راحتی حاصل نمی‌شود.

بیش از ۳۰ سال است که دانشمندان کار روی HIV، ویروسی که باعث ایدز می‌شود، را شروع کرده‌اند اما هنوز هیچ واکسنی نداریم.

دانشمندان قبلاً روی واکسن‌های کرونا ویروس کار کرده‌اند، بنابراین این بار هم از ابتدا شروع نکردند. پیش از این، دو نوع دیگر این ویروس باعث شیوع بیماری‌های کشنده یعنی سارس و مرس شده‌بود، و تحقیقات واکسن برای هر دو انجام شده، اما هیچکدام مجوز نگرفته‌اند.

با این حال، نگرانی اصلی در واقع این است که کرونا ویروس‌ها تمایلی به ایمنی طولانی مدت ندارند. حدود یک چهارم سرماخوردگی در اثر کرونای انسانی ایجاد می‌شوند، اما واکنش ایمنی آنقدر سریع از بین می‌رود که فرد می‌تواند مجددا به آن بیماری مبتلا شود.

محققان دانشگاه آکسفورد به تازگی خون بیماران کووید-۱۹ را که بهبود یافته‌اند تحلیل کردند و دریافتند که سطح آنتی‌بادی IgG (آنتی‌بادی‌هایی که مسئول ایمنی طولانی مدت هستند) در ماه اول عفونت به شدت بالا می‌رود، اما دوباره کم می‌شود.

هفته گذشته دانشمندان دانشگاه راکفلر در نیویورک دریافتند اکثر افرادی که بدون مراجعه به بیمارستان از کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند، آنتی‌بادی‌های زیادی علیه ویروس ایجاد نکردند.

استنلی پرلمن، محقق کرونا در دانشگاه آیووا می‌گوید: “این مسئله واقعا چالش‌برانگیز است. اگر عفونت طبیعی به شما ایمنی نمی‌دهد، مگر اینکه عفونت خیلی شدید باشد، واکسین چه خواهد کرد؟ البته ممکن است موثر باشد، اما هنوز نمی‌دانیم. “

نکته دیگر اینکه، هرچند کرونا تاکنون نسبتاً پایدار بوده اما مانند همه ویروس‌ها در حال دستیابی به جهش است. برخی تغییرات ژنتیکی در پروتئین “اسپایک” ویروس که اساس اکثر واکسن‌هاست، مشاهده شده‌است. اگر پروتئین اسپایک بیش از حد جهش بیابد، آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط واکسن دیگر تاثیر چندانی نخواهند داشت.

ایمنی واکسن کرونا

در تلاش برای تولید واکسن، ایمنی باید در اولویت قرار بگیرد. بر خلاف داروهای آزمایشی برای بیماران به شدت ناخوش، این واکسن به میلیاردها انسان سالم داده می‌شود. این بدان معناست که دانشمندان باید عوارض جانبی خطرناک را به دقت بررسی کنند. در طول جستجوی واکسن سارس در سال ۲۰۰۴، دانشمندان دریافتند که یکی از موارد باعث هپاتیت در راسوی اهلی شد.

نگرانی دیگر این است که ممکن است آنتی‌بادی‌های تولیدشده توسط واکسن عفونت‌های آینده را بدتر کنند. این تاثیر، سبب عفونت شدید ریه در حیواناتی شد که واکسن سارس و مرس را دریافت کرده‌بودند.

جهت مطالعه مقاله ها و اخبار سبک زندگی اینجا را ببینید.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
کرونا ویروس واکسین ویروس کرونا

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید