رویترز: ایالات متحده بودجه امنیتی افغانستان را قطع نکرده است |
رویترز: ایالات متحده بودجه امنیتی افغانستان را قطع نکرده است

رویترز: ایالات متحده بودجه امنیتی افغانستان را قطع نکرده است

۱ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

پنج منبع معتبر به خبرگزاری رویترز گفته اند، وزارت دفاع آمریکا علیرغم تعهد وزیر امور خارجه مایک پومپئو در ۲۳ مارچ، مبلغ ۱ میلیارد دالر بودجه از نیروهای امنیتی افغانستان را قطع نکرده است.

 یکی از منابع به رویترز گفته است، پنتاگون تمایلی به قطع بودجه اعلام شده توسط پومپئو را ندارد و مارک اسپر، وزیر دفاع هیچ راهنمای را برای آژانس های خود ارائه نداده که بخواهند این کار را انجام دهند.

تا کنون دلیل این که بودجه قطع نشده مشخص نیست اما رویترز احتمال داده که شاید دولت رئیس جمهور دونالد ترامپ تصمیم گرفته باشد که بودجه را کاهش ندهد و یا اینکه میان وزارت امور خارجه و دفاع در این زمینه هماهنگی وجود نداشته است.

در این زمینه نهادها به شمول وزارت های دفاع و خارجه و در عین حال شورای امنیت ملی آمریکا پاسخ نداده اند.

اما توماس کمبل یکی از سخنگویان پنتاگون گفته که: “وزیر اسپر از تلاش های وزارت امور خارجه برای تشویق دولت افغانستان برای پیشبرد روند صلح بین افغانستان حمایت می کند.”

یک منبع در کنگره آمریکا نیز گفته که: “هیچ گونه بودجه ای برای امسال کاهش نیافته است. تا آنجا که من می توانم بگویم، این یک دعوا بین وزارت دفاع و خارجه بود … وزارت دفاع همچنان می گوید: ما هیچ راهنمایی دریافت نکردیم. “

دو منبع رویترز گفته اند که کمک های مالی ایالات متحده همچنان به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد یافت.

پیش از این مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به دنبال سفر اخیرش به کابل که در آن برای یک روز میان آقایان غنی و عبدالله برای رسیدن به یک تفاهم سیاسی میانجگیری کرده بود اعلام داشت که به خاطر این اختلافات واشنگتن یک میلیارد دالر کمک های خود را به کابل قطع می کند و در عین حال هشدار داده بود که در صورت ادامه این اختلافات یک میلیارد دالر کمک دیگر آمریکا در سال آینده نیز قطع خواهد شد.

اما اکنون که توافق نامه سیاسی میان دو رقیب انتخاباتی امضا شده و بر مبنای آن دکتر عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه ملی را برعهده گرفته به نظر می رسد که آمریکا نیز می خواهد به صورت غیرمستقیم به افغانستان از ادامه کمک های نظامی و ملکی اش اطیمنان دهد.

جهت مطالعه مقاله ها و اخبار نظامی-امنیتی اینجا را ببینید.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید