استقبال گسترده جهانی از امضای توافقنامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله |
استقبال گسترده جهانی از امضای توافقنامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله

بازتاب خبرهای 29 ثور 1399

Image Title
۲۹ / ثور ۱۳۹۹

استقبال گسترده جهانی از امضای توافقنامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله

امضای موافقتنامه سیاسی میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله با استقبال گسترده جهانی و منطقه ای همراه شده است.

هیات معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان(یوناما) با نشر یک اعلامیه گفته است که این توافق، فرصتی را برای رهبران افغانستان میسر کرد تا در برابر مسایل عمده چون “مذاکرات بین الافغانی، مدیریت تاثیرات همه‌گیری ویروس کرونا و وضعیت رو به وخامت بشری، جنگ جاری و چالش‌های امنیتی” جبهه متحدی را شکل دهند.

یوناما افزوده که اکنون باید همه عناصر دولت افغانستان با روحیه همکاری برای بهبود حکومت‎داری، تنفیذ قانون، مبارزه با فساد و پاسبانی از حقوق تمام شهروندان به ویژه زنان تلاش کنند.

سازمان پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو) نیز امضای توافقنامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله را مهم خوانده، از طالبان خواسته است تا به تعهدات شان مبنی بر کاهش خشونت، مشارکت در مذاکرات بین الافغانی و سازگاری واقعی برای تامین صلح پایدار در افغانستان عمل کنند.

ناتو تاکید کرده که به تعهدات اش برای تامین امنیت و ثبات درازمدت در افغانستان متعهد است.

abdullah with ghani

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز ساعاتی پس از امضای توافق نامه سیاسی، با محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله گفتگوی تلفنی کرده و از دست‌یافتن به توافق سیاسی در افغانستان ابراز خرسندی نموده است.

ظریف در این تماس از همکاری ایران برای برقراری آتش‌بس، دست‌یافتن به اجماع منطقه‌ای و حمایت از  افغانستان اطمینان داده است.

وزارت خارجه ترکیه نیز ضمن استقبال از حل تنش‌های انتخاباتی در افغانستان، ابراز امیدواری کرده که امضای توافق‌نامه میان اشرف غنی و عبدالله به‌گونه‌ عادلانه اجرا شده و روحیه‌ مشارکت در دولت حاکم باشد.

وزارت خارجه هند نیز با نشر اعلامیه‌ای ضمن استقبال از امضای توافق سیاسی در افغانستان تاکید کرده: “هند پیوسته از حکومت فراگیر، وحدت ملی، نهادهای قوی، نظم قانون اساسی، حقوق همه اقشار جامعه و تمامیت ارضی افغانستان حمایت کرده است.”

در اعلامیه وزارت خارجه هند آمده است که خشونت و وحشت مداوم و تقویت شده در افغانستان یک نگرانی است و این کشور خواستار آتش بس فوری و کمک به مردم افغانستان برای مقابله با اوضاع بشردوستانه ناشی از ویروس کرونا است.

وانگ یو، سفیر چین در کابل نیز در توییتی ضمن استقبال از امضای توافق نامه سیاسی نگاشته است: “این چشم انداز رهبران است.  این پیروزی کشور بزرگ و مردم است.”

این در حالی است که عصر روز گذشته(یک شنبه، ۲۸ثور) پس از نزدیک به چهار ماه اختلافات، اشرف غنی و عبدالله با امضای یک توافقنامه سیاسی، به اختلافات خود پایان دادند. اختلافات میان غنی و عبدالله پس از آن بالا گرفت که کمیسیون مستقل انتخابات به تاریخ ۲۹ دلو سال گذشته، محمد اشرف غنی را برنده انتخابات و رییس جمهور منتخب افغانستان اعلام کرد، اما این اعلان کمیسیون انتخابات از سوی عبدالله و تیم او پذیرفته نشد.

۲۹ / ثور ۱۳۹۹

کمیسیون تدارکات ملی اعمار شفاخانه‌‌های کوید ـ ۱۹ را در ۵ ولایت منظور کرد

کمیسیون تدارکات ملی اعلام کرده است که در چهارمین جلسه این کمیسیون در سال جاری، ۴۳ مورد تدارکاتی به شمول اعمار شفاخانه ۱۰۰ بستری کوید ـ ۱۹ در ۵ ولایت کشور منظور شده است.

در این جلسه که امروز (دوشنبه، ۲۹ ثور) برگزار شده، ۴۴ مورد تدارکاتی به بحث و بررسی گرفته شده که در نتیجه ۴۳ مورد به ارزش بیش از ۱۷ میلیارد افغانی از سوی این کمیسیون منظور شده است.

 این پروژه‌ها شامل چهار قرارداد امور صحی شامل پروژه‌ های اعمار شفاخانه ۱۰۰ بستر برای بیماران کوید ـ ۱۹ در ۵ ولایت، اعمار اقامت گاه در کابل برای داکترانی که از خارج به افغانستان می آیند، تدارک ۴۳۷ قلم ادویه مورد ضرورت ولایات پروان، پنجشیر، کاپیسا و کلینک بستردار زندان مرکزی می‌شود.

photo_2020-05-18_21-22-43

همچنان در این جلسه کمیسیون تدارکات، قرارداد پروژه تهیه و تدارک ۳۴ قلم مواد لیلیه پسران و ۳۷ قلم لیلیه دختران دانشگاه کابل و قرارداد پروژه وصل ۵۰۰ مکتب به اینترنت با استفاده از تکنولوژی وای‌مکس و پاینت تو پاینت مربوط وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، از جمله موارد تدارکاتی است که منظور شده است.

بر اساس اعلامیه کمیسیون تدارکات ملی، در نشست این کمیسیون، بر علاوه اعضای آن، مسوولین اداره تدارکات ملی، ناظرین ملی و بین المللی نیز حضور داشتند.

۲۹ / ثور ۱۳۹۹

آغاز عملیات پاکسازی در شهر قندز؛ ۵ قریه از وجود طالبان پاک شد

قول اردوی ۲۱۷ پامیر، از آغاز عملیات وسیع پاکسازی در حومه‌های شهر قندز خبر داده و گفته که ۵ قریه از وجود طالبان پاک شده است.

این قول اردو با نشر یک خبرنامه تصریح کرده که پس از هدایت رئیس جمهوری، صبح امروز(دوشنبه، ۲۹ ثور) عملیات مشترک “پامیر ۱۱۰” در حومه‌های شهر قندز آغاز گردید.

1

 این قول اردو خاطرنشان کرده، نیروهای امنیتی کشور پس از عملیات خانه به خانه در بخش هایی از ولسوالی ” گورتپه”، ۵ قریه زر خرید بالا و پائین، اندرابی قشلاق، قریه شینکی و قریه لوگری‌ها از وجود مخالفین مسلح پاک شده است.

قول اردوی ۲۱۷ پامیر افزوده که این عملیات به هدف دفع تهدیدات امنیتی، و ایجاد کمربندهای منظم امنیتی در حومه های شهر قندز، صبح امروز دوشنبه(۲۹ ثور) آغاز، و به شدت ادامه دارد.

۲۹ / ثور ۱۳۹۹

دو ماین‌گذار طالب در شهر کابل بازداشت شدند

پولیس کابل می گوید که دو ماین گذار طالب در منطقه کوته سنگی در حوزه پنجم شهر کابل بازداشت شدند.

فردوس فرامرز، سخنگوی سخنگوی پولیس کابل امروز دوشنبه(۲۹ ثور) گفته است که دو هراس افگن طالب که قصد جابجایی یک حلقه ماین مقناطیسی را در یک واسطه نوع “ایفرست” مربوط وزارت دفاع ملی داشتند، بازداشت شدند.

Untitled-1

فرامرز افزوده، این دو تن در همکاری با مردم توسط پولیس بازداشت شده و موضوع تحت بررسی قرار دارد.

این در حالی است که در این اواخر شمار حملات انفجاری به خصوص ماین‌ها مقناطیسی در شهر کابل افزایش یافته است.

۲۹ / ثور ۱۳۹۹

حسینه صافی سرپرست وزارت امور زنان شد

رییس جمهور غنی در حکمی حسینه صافی را به عنوان سرپرست وزارت امور زنان تعیین کرده است.

hasina safi

اداره امور ریاست جمهوری امروز دوشنبه(۲۹ثور) در یک خبرنامه گفته است که رییس‌جمهور غنی در حکمی، حسینه صافی را به حیث سرپرست وزارت امور زنان معرفی کرده است.

خانم صافی اواسط سال گذشته به عنوان سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ معرفی شده بود و تاکنون در این مقام ایفای وظیفه می‌کرد.

۲۹ / ثور ۱۳۹۹

اندرابی: طالبان عملیات بهاری اعلام‌نشده خود را آغاز کرده است!

سرپرست وزارت داخله می گوید، هرچند گروه طالبان عملیات بهاری خود را اعلام نکرده، اما در دوماه اخیر عملیات های این گروه عملا در نقاط مختلف علیه مردم، تاسیسات غیرنظامی و دولتی صورت گرفته است.

مسعود اندرابی امروز دوشنبه(۲۹ثور) در یک نشست مشترک خبری با سرپرست ریاست امنیت ملی و رییس ستاد ارتش گفت: “طالبان پس از ختم مرحله کاهش خشونت ها، از تعهداتی که در توافقنامه با ایالات متحده امریکا داشتند، عدول کرده اند.”

او با اشاره به حملات اخیر در شفاخانه ۳۰۰ بستر دشت برچی کابل، ننگرهار و گردیز و حمله صبح امروز گروه طالبان به مرکز ثقافت اسلامی در شهر غزنی گفت: “طالبان در پهلوی آغاز جنگ بهاری اعلام نشده، رابطه نزدیکی را که با تروریزم بین المللی داشته، قطع نکرده، بلکه آن را با شیوه های نو تقویت کرده است.”

andarabi

سرپرست وزارت داخله خاطرنشان کرده که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از آمادگی تام برخوردار اند تا در جاهایی که طالبان قصد تصرف یک وجب خاک را از طریق جنگ داشته باشد، با این گروه برخورد کنند.

از سویی هم بسم الله وزیری، رییس ستاد مشترک ارتش در این نشست خبری گفت، عدم تعهد طالبان بر توافق‌نامه صلح با امریکا، سب شد که نیروهای دفاعی و امنیتی بر اساس دستور رییس جمهور از حالت دفاعی به تهاجمی تغیر وضعیت دهند.

وزیری تاکید کرد، پس از دستور هفته گذشته رییس جمهور، نیروهای دفاعی و امنیتی کشور حملات هوایی و زمینی خود را در تمام افغانستان آغاز کرده و در نتیجه آن، تااکنون تلفات سنگینی به طالبان وارد شده و این عملیات ها تا امر بعدی ادامه دارد.